Deutsche Welle: Shqipëria, Kolumbia e Europës

Viti 2018 për Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën mund të quhet çdo gjë tjetër, por jo vit suksesi. Vërtet që Shqipëria dhe Maqedonia arritën si vende kandidate që Brukseli në qershor të vitit të ardhshëm të hapë negociatat e anëtarësimit. Por se si do të jenë forcat politike në Parlamentin Europian pas […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria voton sërish kundër SHBA/ Këtë radhë zgjedh Kubën

Deputeti i PD-së  dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu, ka bërë të ditur se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën. Në shënimin e tij në Fb, Shehu ngre pikëpyetjen: Përse? “Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar “pro” Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Shqipëria Morale dhe Amorale.

Në dhjetor te 90,kurre nuk do te kisha imagjinuar qe Shqiperia 28 vite me pas te ishte katandisur ne kete pike. Nuk eshte nje ndarje politike apo ideshe…ate do ta kisha aq shume preferuar. Ndarja eshte Morale. Kur nuk do ta kisha imagjinuar kete ndarje te thelle,turperuese te vendit,te shoqerise mediave e politikes. Sot qartesisht […]

Vazhdo të lexosh

SHBA: Shqipëria vend me rrezikshmëri të lartë për interesat amerikane

Raporti i vitit 2017 ( Albania 2018 Crime & Safety ), i Byrosë së Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit evidenton gjendjen e rëndë kriminale në Shqipëri edhe në vitin 2018! Në këtë raport shkruhet se: Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vlerësuar Tiranën si një vend i rrezikshmërisë së lartë për krime që […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria zë vendin e dytë në botë për depresion.

Shqipëria renditet e dyta në botë për prevalencën më të ulët të depresionit, pas Kolumbisë. Sipas të dhënave të publikuara nga portali Our Word In Data, prevalenca e depresionit në vend është 2.4% (përhapja e sëmundjes në popullatë e shprehur në përqindje). Në vend të tretë renditet Polonia, me prevalencë prej 2.48%. Vendet me prevalencë […]

Vazhdo të lexosh

Shtypi Britanik: Shqipëria as në vitin 2050 nuk i plotëson kushtet për në BE

Bashkimi Europian bëri publike strategjinë e zgjerimit, ku sigurisht synimi kryesor është përfshirja e Ballkanit. Por ndërsa për Malin e Zi dhe Serbinë, BE ka dhënë një afat që në vitin 2025 mund të anëtarësohen, për vendet e tjera, mes tyre dhe Shqipëria nuk ka asnjë afat. Por gazeta britanike ‘Daily Express’, shkruan se vendi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dritan Shano/ Shqipëria në BE? “You play your farse, I play my game..”

Edhe drurët e Shqipërise e dinë se çdo afrim me Bashkimin Europian, varet vetëm nga organet vendim-marrëse të BE, dhe se vendimi i tyre do jetë thelbësisht politik, strategjik, në përputhje me peshën e konjukturën politike, dhe të tashmen e pritshmëritë gjeopolitike, për ne si Shqipëri, apo dhe vendet e tjera që ecin në këtë […]

Vazhdo të lexosh

Protesta/ Televizioni më i madh gjerman: Shqipëria, Kolumbia e Europës

Televizioni më i madh në Gjermani, ARD i ka kushtuar një kronikë të veçantë dhe të gjatë protestës së mbajtur në Shqipëri ditën e shtunë. Në edicionin kryesore të lajmeve në ARD, ‘Tagesschau’ që është edhe më i ndjekuri në Gjermani ka thënë dje se, dhjetëra mijëra shqiptarë dolën në rrugë kundër qeverisë së Shqipërisë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Armand Maho/ Shqipëria është tamam, siç i duhet shoqes Mogherini!

Deklarata e Komisioneres per Punet e Jashtme ne BE Federicha Mogherini ka ngjallur nje sere reagimesh te forta ne rrjetet sociale, te cilet jetojne e punojne cdo dite ne kete vend prej 28 mije kilometrash katrore. Nje vend, i shnderruar ne simbol te korrupsionit dhe trafikut te Kanabisit ( fatkeqesisht apo fatmiresisht toka shqiptare nuk […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria, ndër më të shtrenjtit në rajon për çmimin e internetit.

Shqipëria renditet në vendin e 42 në botë për internetin më të lirë me një çmim mesatar 33.23 dollarë në muaj per paketë interneti me brez të gjerë. Është kjo renditja që ka siguruar vendi ynë në një studim të fundit. Rreth 3351 paketa interneti u regjistruan dhe analizuan nga BRBC Continental dhe Cable.co.uk mes 18 gushtit […]

Vazhdo të lexosh

Guxim Alimani/ Shqipëria-Eksperiment ndërkombëtar i mafias dhe krimit!

Per 45 vite Shqiperia,vendi krenar prej te cilit rrjedhin shume civilizime,vendi i Konstadinit qe i dha botes krishterimin,vendi i burrave qe krijuan shtete e dinasti nga Libani ne Egjipt,u be vendi eksperimentues i komunizmit mizor,aspak sipas filozofise se Marksit por sipas dhunes e mediokrotetit human qe bironte nga stepat e Siberise e perfundonte tek Zona […]

Vazhdo të lexosh

Guxim Alimani/ Pushtohet Shqipëria nga Narko-Oligarkia!

Te dy “kundershtaret”qe drejtojne shtetin dhe pushtetin oligarket Meta-Rama pas nje takimi”depatues”3 minuta vendosen pushtimin total te Shqiperise nga narkodiktatura e oligarkise. Ata liruan te vetmen hallke e frike te narkotrafikut Visho Ajazi-Ish kreu i Sherbimit Sekret Shqiptar.Tani shume shpejt pritet lirimi i Shullazit dhe perpara tij pastrimi i Sajmir Tahirit. Tani eshte radha e […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria humbi minimalisht 1-0 përballë Italisë në Shkodër. VIDEO

Shqipëria humbi minimalisht 1-0 përballë Italisë në Shkodër në ndeshjen e fundit për eliminatoret e botërorit të Rusisë që zhvillohet vitin e ardhshëm. Kuqezinjtë u treguan të guximshëm duke rrezikuar disa herë portën e Bufonit, por ndeshja u vendos nga një gol i Antonio Candreva në minutën e 73-të. Pas kësaj humbje Shqipëria mbetet në […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Pse Shqipëria u përjashtua nga Samiti i Varnës?!

Kryeministrat e katër vendeve ballkanike, Greqisë, Rumanisë, Bullgarisë dhe Serbisë, janë mbledhur sot në Varna të Bullgarisë, në një takim, të cilin Tcipras nuk e konsideron si politik, por që “Huffington Post” e konsideron si praktik dhe të rëndësishëm për gjeopolitikën e rajonit. Nga takimi ka dalë një kërkesë e përbashkët për Presidentin e Komisionit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Luan Rama/ Pa ASH, Shqipëria nuk do të jetë më Qendra e Studimeve Albanologjike!

Mbyllja e Akademisë së Shkencave është paravendosur prej qeverisë të paktën dy vjet më parë, qyshse Kuvendi që do të mbahet mend si i vetmi në botë që miratoi një ligj për të dekriminalizuar vetveten, votoi ligjin ” Për arsimin e lartë e kërkimin shkencor në universitete”. E pata paralajmëruar atë kohë në sallën e […]

Vazhdo të lexosh

Raporti/ Shqipëria ndër 15 vendet me rrezik të lartë në Europë e Azi për pastrimin e parave

Viti 2017 është përkufizuar nga një seri takimesh intensive të niveleve të larta për të ulur riskun e pastrimit të parave, por duket se ky vit ka rezultuar me shifra më pesimiste se ato të dy viteve të fundit. Instituti i Bazelit për Qeverisje ka publikuar si çdo vit Basel AML Index (Indeksin Kundër-Pastrimit të Parave)ku […]

Vazhdo të lexosh

LSI: Shqipëria digjet, Kryeministri krihet!

Temperaturat shumë të larta si dhe zjarrvëniet e qëllimta e kanë kthyer vendin në tym dhe flakë. Situata është jashtë kontrollit ndaj duhet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Pse nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ku është shtabi qeveritar i emergjencës pyet Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të LSI. Dhe ndër të tjera Petrit Vasili […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria shkatërron Izraelin 3-0/ VIDEO

Shqipëria hakmerret ndaj Izraelit. Me të njëjtin rezultat si në “Elbasan Arena” (3-0) Shqipëria i dha Izraelit një leksion se ajo që ndodhi në ndeshjen e parë ishte një aksident. Golat për Shqipërinë në këtë takim i shënuan Sadiku (22, 44) dhe Ledian Memushaj (71). Pas kësaj fitoreje Shqipëria ngjitet në vendin e tretë me […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kejti Çela/ Shqipëria bëhet. Si slogan i partive në fushatë

Shtrengimi i duarve tregoi dje se Shqiperia ka shpres dhe te ardhme. Jemji ne kete situat,sepse gjate dekadash e shekujsh kemi qene te ndare.Historia e ka treguar qe kur bashkohemi jemi te pandalshem. Si shqiptar karakteristika jone dalluese eshte percmimi,smira dhe inati qe kemi me njeri-tjetrin. Te keqen e kemi me veten dhe duhet ta […]

Vazhdo të lexosh