Islandë – Shqipëri/ Formacioni zyrtar i Edoardo Rejas

Shqipëria luan ndeshjen e saj të parë nën urdhrat e Edoardo Rejas, i cili na ka befasuar të gjithë duke vendosur të luajë me skemën taktike 4-3-3. Trajneri italian do të luajë me 3 sulmues duke ndryshuar modulin e lojës së kuqezinjve nga 3-5-2 në 4-3-3. Reparti i sulmit i është besuar Lenjanit, Cikalleshit dhe Balajt. Kombëtarja ‘Kuq e […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Trump tërheq emrin e propozuar si Ambasadore e SHBA në Tiranë

Presidenti i SHBA Donald  Trump ka tërhequr emrin e propozuar si Ambasadore e SHBA në Tiranë. Mendohet se si shkak të kësaj tërheqje janë bërë aktivitetet e diplomates. Më poshtë është intervistë në Fox ku gazetarët tregojnë se e nominuara për ambasadore në Shqipëri ishte përsonazhi që kish bashkëpunuar me spiunin anglez që hartoi dosje […]

Vazhdo të lexosh

Januzaj tregon se si iu shkatërrua karriera

Futbollisti me origjinë nga Kosova, Adnan Januzaj, ka akuzuar ish-trajnerin e Manchester United, Louis Van Gaal, se i “shkatërroi” besimin dhe ndaloi rritjen e tij si lojtar. 23-vjeçari pritej të kishte një karrierë të madhe te “Djajtë e Kuq”, duke u cilësuar si pasuesi më i denjë i uellsianit Ryan Giggs. “Nuk kam pasur asnjë […]

Vazhdo të lexosh

E frikshme/ Ja sa është numri i përdoruesve të drogës në Shqipëri

Në një intervistë për Gazeta Shqiptare, Genci Muçollari, drejtues i një organizate jofitimprurëse që trajton përdoruesit e heroinës me metadon, jep disa statistika të frikshme. Rreth 550 të varur nga heroina trokasin për të kërkuar ndihmë në dyert e organizatës, “Aksion plus” në kryeqytet, por dhe në degët e saj nëpër rrethe. Shumca prej tyre […]

Vazhdo të lexosh

Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Itali

Shqipëria me 9 tetor do të pres në Shkodër në stadiumin “Loro Boriçi” Kombëtaren e Italisë. Shitja fillimisht do të bëhet online në faqen zyrtare të FSHF-së në internet dhe pastaj do të fillojë dhe shitja në teren. Ja dhe njoftimi i plotë FSHF-së: “Federata Shqiptare e Futbollit njofton të gjithë të interesuarit se ka […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Spiunët e sigurimit, mjerisht një histori suksesi në Shqipëri..

Jane shume. Fatkeqesisht jane teresisht ata edhe pas viteve 90-te e ne vijim, kontrollore te jetes politike, ekonomike, mediatike, vendimmarrese ne Shqiperi. Ata nuk kane deshtuar vete, por kane bere te deshtuar kete vend. Duke e kthyer ne nje saraj te tyrin dhe njerezve te sojit te tyre. Partite politike, te gjitha, majtas sigurisht por […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Vështirë të thuhet cila është forma e qeverisjes në Shqipëri!

Qeverisja është art i drejtimit dhe menaxhimit të grupeve nacionale e sociale të qytetarëve, të cilët për shkak të numrit të banorëve, territorit të përcaktuar, ngjashmërisë midis banorëve, ndjenjës së përkatësisë së një trashëgimir të caktuar, si dhe për shkak të vetëvendosjes kanë krijuar dhe ndërtuar atë që quhet shtet. Shqipëria është njëri nga këto […]

Vazhdo të lexosh

DASH/ Terrorizmi iranian po përpiqet të infiltrohet edhe në Shqipëri

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi kohët e fundit Raportin mbi Terrorizmin e Shteve në 2016-n. Në të thuhet: “Irani vazhdoi aktivitetin e tij lidhur me terrorizmin në 2016, duke përfshirë mbështetjen për Hezballahun, grupet palestineze terroriste në Gaza dhe grupet e ndryshme në Siri, Irak dhe në të gjithë Lindjen e Mesme.”, – shkruan Iran […]

Vazhdo të lexosh

Flet Babai i Benjamin Feratit: Ishte dita e tij e parë në Shqipëri!

Ishte hera e parë që Benjamin Ferati kishte ardhur në Shqipëri. Djali nga Tetova vendosi të qëndronte disa ditë në Vlorë. 24 vjeçari kishte udhëtuar bashkë me të fejuarën dhe kishte vendosur t’i kalonte pushimet në Shqipëri, shkruan Shekulli, që sjell një intervistë të babait të tij. Fadil Ferati është i ati i Benjaminit. Familja […]

Vazhdo të lexosh

Sukses me Sonoco në Amerikë : I arratisuri nga komunizmi në Shqiperi

Sot eshte 2 korriku i largimeve masive. Kalimi masive i kufirit, rrezimi i murit rrethues dhe me pase “pushtimi” i ambasadave, eksodet me anije, largimet e te gjitha formave, çuan me pase ne renien e pashmangshme te regjimit diktatorial enversite, ne fillim te viteve ’90. Shenuan, pra keshtu per her te pare ne hsitorine e […]

Vazhdo të lexosh

Dhjetë vjet nga vizita historike e presidentit Bush në Shqipëri/ FOTO

Ish Presidenti amerikan, Xhorxh W. Bush është presidenti i parë në detyrë i Shteteve të Bashkuara që vizitoj Shqipërinë. Ai nuk mund të priste një mikëpritje më entuziaste. Ai dhe bashkëshortja e tij, Laura, u pritën në aeroportin e Rinasit nga ministri i Jashtëm shqiptar në atë kohë, Lulzim Basha dhe nga deputetët, Bamir Topi […]

Vazhdo të lexosh

Basha premton: Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri. Video

Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri’. Ka qënë ky një nga premtimet e forta që kryetari i PD-së, Lulzim Basha, iu ka bërë sot fermerëve shqiptare nga Zvezda e Korçës. Duke shpalosur programin e tij të posaçëm për të zhvilluar bujqësinë, Basha renditi njerin pas tjetrit […]

Vazhdo të lexosh

Judician Watch: Ambasada amerikane në Tiranë bashkëpunoi me Sorosin. VIDEO

Judician Watch”, grupi konservator amerikan ka njoftuar se ka ngritur padi kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e aktiviteteve  politike të Fondacionit Soros në Shqipëri. Padia u dorëzua më 26 maj 2017. Padia u bë në Gjykatën e Distriktit të Kolumbias, pasi edhe […]

Vazhdo të lexosh

Të dërguarit e Kongresit Amerikan zbarkojnë nesër në Shqipëri për të hetuar lidhjet e George Soros

Syri.net raportoi dje së një delegacion prej 15 personash të Kongresit amerikan do të nisen për një mision urgjent në vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë. Ky delegacioni udhëhiqet nga kryetari i dhomës së drejtësisë në Kongresin amerikan, republikani  Bob Goodlatte. Syri.net mëson nga burime konfidenciale se delegacioni i zyrtarëve amerikanë do të mbërrijë nesër […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Vazhdo të lexosh

Ja si futet nafta në Shqipëri dhe Kosovë.

Gazetarët e “Fiksit”, në bashkëpunim me kolegët e televizionit “Rrokum TV” në Kosovë, verifikuan këto certifikata në Entin italian të Akreditimit, ku rezultoi se “Intertek”-u nuk është i akredituar për analizat e cilësisë së naftës dhe gazit. Gazetarët zbuluan një certifikatë të lëshuar nga trupa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës, e cila […]

Vazhdo të lexosh

Nga Hasan Metuku: Populli në Çadër, Nexhmije Hoxha feston në vilë!

Njeriu nuk shikon mbrapa. Ne nuk flasim për vitin që shkoj. Ne nuk flasim madje as për javën që shkoj. Ne flasim për sot, dhe ne flasim për betejën e radhës. Kjo është gjithçka mund të bëjmë dhe kontrollojmë”! Heronjtë tanë janë njerëzit e thjeshtë, janë ata që vizitojnë Çadrën e Lirisë për afro 60 […]

Vazhdo të lexosh

Plasari: Sorosi, ky këlysh kurve erdhi në Shqipëri nga p…i s’ëmës për të më sulmuar

I ftuar dje në emisonin e Adi Krastës në TCH, studiuesi Aurel Plasari ka shprehur troç mendimin e tij për George Soros dhe përplasjen e madhe që pati me të në vitin 1993. “Më 1993 ky njeri, ky individ, ka ardhur në Shqipëri nga p… i s’ëmës për të më sulmuar mua. Pra ky këlysh […]

Vazhdo të lexosh

Dega e Partise Demokratike në Britani mbështet me forcë bojkotin e opozitës në Shqipëri,

Deklarate e Kryesise se Deges se Partise Demokratike ne Britani e Madhe! Sot me date 2 Prill 2017, ne Londer eshte mbledhur per here te pare kryesia e re e deges se Partise Demokratike ne Britani pas zgjedhjeve per Kryetarin e Deges qe u zhvilluan me daten 22 Janar 2017. Kryesia, e cila eshte e […]

Vazhdo të lexosh