Prishen banesa pa dëmshpërblim në Shkozë, Policia po ushtron dhunë.

Prishja e dy banesave në zonën e Shkozës ka sjellë tension që në orët e para të mëngjesit të sotëm. Zona është rrethuar nga policia, e cila nuk po lejon banorët të afrohen në banesat që janë parashikuar të prishen pasi preken nga projekti i unazës së re. Banorët kanë kundërshtuar aksionin, ndërsa dy prej […]

Continue Reading

Laprakë/ Vërshojnë fadromat, nis shembja e banesave pa paralajmërim. VIDEO

IKMT-ja ka nisur një front të ri shembjesh dhe dëbimi të banorëve: në Laprakë. Banorët kanë dalë përballë fadromave, ashtu siç kanë dalë po sot ata të Astirit dhe ata të Shkozës. Në kuadrin e projektit të Unazës së Re, punimet janë shtrirë në Laprakë, aty ku banesat janë në proces legalizimi dhe banorët e […]

Continue Reading

Kishin vajt në mbështetje të banorëve në Shkozë, por ja çfarë i thotë njëri prej tyre deputetit Paloka

Disa deputetë të PD-së shkuan sot në Shkozë në mbështetje të banorëve që po iu prishen shtëpitë, dhe prania e tyre atje  është shoqëruar me një incident ku njëri prej banorëve në bisedë e sipër i ka thënë Palokës të mos shkojnë për show pranë banorëve pasi plani për prishjen e shtëpive është bërë nga […]

Continue Reading

Basha Ramës/ Krim të përmbysësh jetën e 150 familjeve!

Lulzim Basha ka reaguar fort sot për fatkeqësinë që po i kanoset 153 familjeve në Shkozë, shembjes së shtëpive të tyre nga bashkia e Tiranës dhe i ka dërguar një mesazh publik, Kryeministrit Edi Rama. Në meszhin e tij publik, Basha ka dhënë edhe zgjidhjen për ata banorë, të cilët, me fëmijët përpara, me pankarta, […]

Continue Reading

Policia tërheq zvarrë Nënën në sy të fëmijës që qan me ulërima dhe lutje. Video

Banoret në Shkozë, që preken nga projekti i rehabilitimit të Lanës kanë dalë sot në protestë.  Në pjesën e parë të projektit prishen 153 shtëpi. Pas disa oresh proteste, policia ka nderhyre me force per te shperndare protestuesit. Ajo ka shoqeruar dhe nje grua. Ne videon qe po publikon “Gazeta Shqiptare” shihet djali i mitur i […]

Continue Reading

Banorët e Shkozës kanë bllokuar rrugën ku kalon Edi Rama

Banorët e Shkozës po protestojnë kundër Bashkisë së Tiranës  dhe bllokuan sot urën e Shkozës. Ata kërkojnë një marrëveshje me Bashkinë, që ka planifikuar të ndërtojë një rrugë të re përmes lagjes së tyre. Janë gjithsej 153 shtëpi që preken nga projekti i Bashkisë, por banorwt thonw se nuk janw kundwr projektit. Ato i druhen shpronësimit […]

Continue Reading

Laboratori i drogës në Shkozë/ A do shkrihet policia e Tiranës?

Zbardhen të tjera detaje nga lajmi për gjetjen e një tjetër laboratori droge në zonën e Shkozës në Tiranë. Burime të Lapsi.al thonë se deri më tani janë shoqëruar 10 persona, mes tyre edhe pronari i magazinës.Operacioni është zhvilluar nga komisariati Nr.1 në Tiranë. Identiteti i tyre nuk dihet ende. Laboratori i drogës ishte i pajisur […]

Continue Reading