Rama nga Shkodra: 80% e drejtuesve të largohen

Në mbledhjen e koordinatorëve të PS-së për Veriun e Shqipërisë u pranua dorëheqja e 4 drejtuesve të administratës të qarkut Shkodër. Kryeministri dhe njëherazi kreu i PS-së deklaroi përpara organizatorëve politikë të mazhorancës se 80% e drejtuesve lokal të Shkodrës do të largohen nga detyra. Përveç ndryshimeve në administratën lokale të Shkodrës, në diskutim do […]

Vazhdo të lexosh

Drejtueset gra në Shkodër, në kundërshtim me ligjin e nënpunësit civil

Nga Nertila Qafzezi Ismajlgeci 1- Pranimi në shërbimin civil në kategorinë ekzekutive bëhet nëpërmjet një konkurrimi të hapur. 2. Konkurrimi organizohet në mënyrë periodike nga njësia përgjegjëse për secilin nga grupet e përcaktuara në pikën 8 të nenit 19 të këtij ligji. 3. Konkurrimi zhvillohet në këto dy faza: a) verifikimi paraprak, nëse kandidatët plotësojnë […]

Vazhdo të lexosh

Pas terrorit të Ramës, japin dorëheqjen 7 drejtorë në Shkodër. EMRAT

Shtatë drejtorë të emëruar nga PS-ja kanë dhënë dorëheqjen njëhërësh sot në Shkodër, me  urdhër të prerë nga kryeministri Edi Rama. Syri. net disponon listën dhe njërën nga kërkesat për dorëheqje, ku drejtuesit japin si argument “arsye objektive”. Por, shkak i largimit të tyre dhunshëm është kriza në të cilën gjendet PS-ja në Shkodër, pas dështimit […]

Vazhdo të lexosh

“Pjetri” përplas ashpër Ramën e Bushatin

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste mbrëmjen e së mërkurës është shoqëruar me debate të forta mes kryetarit dhe kryeministrit Edi Rama dhe anëtarit të kryesisë dhe ish ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati. Shkak është bërë situata e krijuar në Shkodër veçanërisht pas zbulimit të fakteve se kandidati socialist i votuar për drejtimin e Bashkisë, […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Ministria e Financave dhe Ekonomisë pas bllokimit të buxhetit për bashkinë e Shkodrës.

Ditën e djeshme janë ekzekutuar nga Dega e Thesarit, Shkodër të gjitha pagesat dhe urdhërpagesat e depozituara nga Bashkia Shkodër brenda orarit zyrtar dhe sipas gjithë procedurave ligjore. “Kështu që bazuar mbi të gjitha  këto arsyetime që paraqitëm më lart,  Ministria e Financave  dhe Ekonomisë ju bën me dije, se ky dikaster  ESHTE NE FUNKSION […]

Vazhdo të lexosh

Valdrin Pjetri, “sheiku” që kërkon karrigen e kryebashkiakut. Pasuria që zotëron i besuari i Ramës

Në 13 gusht do të ngjitet në karrigen e kryebashkiakut të Shkodres, gjithmonë nëse gjërat shkojnë siç i ka parashikuar Valdrin Pjetri dhe partia socialiste. Shumë vetë kanë pyetur prej ditës së parë që Shkodres ju servir nga Edi Rama si kandidat për bashkinë, se kush është Valdrin Pjetri, cili është kontributi i tij në […]

Vazhdo të lexosh

Fituesi me 8% në Shkodër/ Valdrin Pjetri ultimatum Voltana Ademit: Më liro zyrën!

Valdrin Pjetri, kryebashkiaku që doli fitues nga zgjedhjet një partiake të 30 qershorit ka bërë një deklaratë për mediat. Ai është shprehur se Ademi duhet t’i lirojë zyrën. “Nga ndërkombëtarët Ademi s’ka pse kërkon ndërhyrje. Ademi pas vendimit të gjykatës do të duhet ta lirojë zyrën. Asgjë nuk na pengon për të marrë zyrën e […]

Vazhdo të lexosh

Voltana Ademi: E dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian.

Voltana Ademi e Shkodrës mund të dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian. Është ky ‘kushti’ i Ademit të cilin vetë ajo ia ka bërë të ditur përmes një letre të dërguar me punë të SHBA në Tiranë si dhe ambasadorëve të vendeve të BE. ‘Ne si qytet jemi përballur me totalitarizmin dhe […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane implikohet në skemë mashtrimi dhe vjedhje projekti

Ambasada amerikane në Tiranë, është kapur gafil dhe është implikuar në një skemë të tjetërsimit të pronësisë intelektuale dhe për grabitje të dyshuar fondesh. Fillimisht kjo ambasadë ka bërë një njoftim në llogarinë e saj në ‘Facebook’, lidhur me një vepër murale në qytetin e Shkodrës, të cilën ia njohu si pronë intelektuale Koalicionit Kundër Drogës […]

Vazhdo të lexosh

Rama/ Sot Shkodra është më e qetë e më e sigurtë se asnjëherë.

Sipas Ramës, sot Shkodra është më e qetë e më e sigurtë se asnjëherë. ‘Përshëndetje dhe përgëzime të gjithë forcave policore që u angazhuan në superoperacionin e Shkodrës, duke çmontuar dhe çuar prapa hekurave një grup kriminal keqbërësish. Sot Shkodra është më e qetë e më e sigurtë se asnjëherë dhe Policia e Shtetit çdo […]

Vazhdo të lexosh

RAMA NESËR NË SHKODËR, MBLEDH ASAMBLENË.

Kryeministri Rama, do të shkojë ditën e shtunë në qytetin Verior ku do të mbledhë Asamblenë e Madhe të PS i shoqëruar nga ministrja Besa Shahini e ministri Sandër Lleshaj. ‘Të shtunën ora 11.00 ne sallën e konferencave hotel colosseo Kryeministri Rama, ministrat Leshi e Shahini takim me asamblenë e madhe’, thuhet në një njoftim […]

Vazhdo të lexosh

Basha në Shkodër/ Tregtarët: Kemi dalë në fresk e po rrimë! VIDEO

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha sot ka udhëtuar drejt qytetit të Shkodrës. Kryedemokrati ka vijuar takimet me tregtarët e qytetit verior, ku është njohur nga afër me problematikat dhe sfida që kalojnë ata. Nga Shkodra, Lulzim Basha ftoi të gjithë qytetarët që të bëhen bashkë për të luftuar keqqeverisjen e vendit, e cila  sipas […]

Vazhdo të lexosh

Mustaf Lici akuzon gazetarin Hoxha si pjesë të bandës Bajri. VIDEO

Mustaf  Lici, Këshilltari i “Mendimit të Djathtë Liberal” në Këshillin Bashkiak të Shkodrës, ka reaguar në një deklaratë për mediat, në lidhje me deklaratat e gazetarit Artan Hoxha në adresë të familjes së tij. Mustaf  Lici akuzon gazetarin Hoxha si pjesë të bandës Bajri. Gazetari Hoxha thotë Lici një kriminel si Safet Bajri e ka […]

Vazhdo të lexosh

Ky është njeriu që u shndërrua në tmerrin e Shkodrës prej 20 vitesh. FOTO

Një nga të tmerrshmit e bandës është Behar Bajri, i arrestuar në Holandë. Deri më tani, policia thotë se ka dokumentuar dy vrasje të bandës. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur më 7 shkurt 2001, ku u vra shtetasi Arben Tuzi dhe ngjarja e datës 20 qershor 2002, ku u vra Fabjola Hoxha 15 vjeç, […]

Vazhdo të lexosh

Spaho nga Shkodra: Mbështetje të plotë, protestuesve. VIDEO

Kryetari i Grupit të PD-së, Edmond Spaho, së bashku me kolegët e tij deputetë ndodhen këto momente para Gjykatës së Apelit në Shkodër, kudo të zhvillohet seanca gjyqësore për 11 protestuesit e arrestuar në Kukës. I pyetur nga mediat nëse PD ishte duke i bërë presion drejtësisë, me këtë angazhim të deputetëve poara gjykatës, Spaho […]

Vazhdo të lexosh

Zyrtari socialist në Shkodër ngacmon seksualisht 20-vjeçaren, i dërgon foto nudo. FOTO

Ish-kryeministri Sali Berisha, të hënën, ka denoncuar zyrtarin e Partisë Socialiste në Shkodër, Bajram Qarri se ka ngacmuar seksualish një vajzë të re duke i dërguar foto nudo. Në statusin e publikuar nga Berisha në “Facebook” thuhet se 20-vjeçarja ka denoncuar Qarrin në policinë e Shkodrës, por ata e kanë neglizhuar rastin me arsyen se ai është […]

Vazhdo të lexosh

Fillon nga Shkodra mosbindja civile: Të bllokohen rrugët (FOTO)

Mësohet se kryesia e PD-së në Shkodër, ka nisur mbledhjen ku do të dalë me vendimin e mosbindjen civile. Kreu i PD-së së Shkodër, Ramiz Çobaj është shprehur për nisjen e bllokimit të rrugëve. Çobaj, e ka cilësuar pushtim atë që po ndodh në Tiranë, ku mijëra forca policie kanë rrethuar gjykatën. Ndërsa ju bëri […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohet fabrika ku dyshohej se prodhoheshin ushqime me vaj makine (Foto)

Policia e Shkodrës ka ndaluar tre persona, të cilët kishin ngritur një punishte për të prodhimin e ushqimeve në mënyrë të jashtëligjshme, duke dëmtuar shëndetin e konsumatorëve. Krahas ushqimeve të bllokuara, pranë fabrikës u gjeten edhe fuçi të mëdha me vajra të ndryshëm, të cilët dyshohet se përdoreshin gjatë proceseve të përpunimit. Njoftimi i Policisë […]

Vazhdo të lexosh

Basha në Shkodër/ Mbledh Komisionin e Emergjencave. Video

Kryetari i opozitës Basha, ka mbledhur në mesditë Komisionin e Emergjencave Civile në Shkodër sëbashku me kryetaren e bashkisë Voltana Ademi. Basha ka ndjekur me vëmendje raportimin e Ademit për situatën e rënduar dhe deri më sot është i vetmi politikan i lartë që i gjendet pranë pushtetit lokal atje, në kushtet kur qeveria refuzon […]

Vazhdo të lexosh