Shijak 1947/ Kur diktatura ekspozonte viktimat shesheve dhe populli behej spektator

Mes spektatorëve të mbledhur rreth viktimave ka shumë fëmijë. Imazhi i viktimave, me siguri ka mbetur përgjithmonë në memorien e tyre si një traumë. Fëmijë që janë detyruar të përballjen me atë pamje të frikshme të trupave të vdekur e të dhunuar. Është viti 1947. Populli i Shijakut është mbledhur me detyrim në një lëndinë […]

Vazhdo të lexosh

KANDIDON PËR TË MARRË BASHKINË E SHIJAKUT, SOCIALISTI DEL NË PËRGJIME ME ASTRIT AVDYLAJN

Gazeta gjermane Bild ka publikuar sot disa përgjime të Astrit Avdylajt, ku i përfshirë është edhe kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako. Ndërkohë në një përgjim zhvillohet një bisedë mes Astrit Avdylajt dhe kryetarit aktual të PS, Shijak Elton Arbana. Kreu i bandës së Shijakut, i kërkon Arbanës që të telefonojë kreun e INUK dhe të […]

Vazhdo të lexosh

Biznesmeni rrihet shtazërisht nga ‘i forti’ në Shijak. VIDEO

“Rrihet shtazërisht nga i forti në qëndër të Shijakut, biznesmeni!” Ky është denoncimi i fortë me pamje, që një biznesmen ka bërë dhe është publikuar para pak minutash nga ish-kryeministri Sali Berisha.”Ai quhet Ndriçim Arapi dhe mesa duket është ai kryekomisari i policisë së Shijakut” shkruan biznesmeni i dhunuar. Berisha, në videomesazhin denoncues, që përmban fakte drithëruese, ka lëshuar […]

Vazhdo të lexosh

Dekonspirimi/ Lul Berisha u largua nga Shqipëria

Forcat speciale kanë ushtruar kontroll mbrëmjen e djeshme në shtëpinë e Lulzim Berishës, por nuk arritën ta arrestojnë. Gjatë kontrollit janë sekuestruar disa objekte që mund të jenë në dobi të hetimit, por që nuk mund të konsiderohen të jashtëligjshme. Nga të dhënat e siguruara më vonë nga Policia ka rezultuar se Lulzim Berisha nuk […]

Vazhdo të lexosh

Policia arreston sot në Shijak mikun e Ramës dhe Tahirit

Durim Keçi, i arrestuar nga policia e Durrësit pasi rezultonte në kërkim nga drejtësia italiane, ka lidhje me eksponentë të Partisë Socialiste. Kjo dëshmohet nga kjo foto ku duket Durim Keçi (majtas), ‘Berti Sukthit’ (djathtas) ish administrator i Sukthit i shkarkuar para dy vitesh në kundër të ligjit të dekriminalizimit pasi rezulton i dënuar më […]

Vazhdo të lexosh

Shpërthim eksplozivi në Shijak.

Burime nga policia thanë se ka shpërthyer një sasi eksplozivi në derën e një magazine. Fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka të lënduar, por dëme materiale. Eksplozivi ka shpërthyer derën e një magazine ku përpunohen mbetje spitalore. Magazina ishte marrë me qira nga Arlind Lala, 31 vjeçarit që u godit para disa ditësh. Shpërthimi ka ndodhur […]

Vazhdo të lexosh

Qëllohet me armë ndaj një të riu në Shijak

Një atentat me armë zjarri ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Shijak nga një konflikt i çastit. Ngjarja ka ndodhur për motive të dobëta dhe si pasojë është plagosur në këmbë, me armë zjarri tip pistoletë, B. K., 25 vjeç, banues në Shijak. I dëmtuari ndodhet në Spitalin Rajonal Durrës jashtë rrezikut për jetën. Me […]

Vazhdo të lexosh