Ditmir Bushati konfirmon qëndrimin kundër Trump

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka konfirmuar sot përballë të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, qëndrimin antiamerikan të Shqipërisë kundër vendimit të Trump për Jeruzalemin dhe vendimit të Izraelit për ta përshëndetur këtë vendim. Ditmir Bushati, në emër edhe të qeverisë shqiptare dhe të kryeministrit Rama ka konfirmuar qëndrimin antiamerikan të mbajtur […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Jeruzalemi prova për të provuar Partneritetin Strategjik.

Prova nese per Tiranen Zyrtare,SHBA jane ose jo Partner Strategjik…eshte ceshtja e Jeruzalemit. Elementi thelbesor qe percakton partneritetin strategjik sipas cdo doktrine eshte “unifikimi ne qendrime nderkombetare”. Tirana Zyrtare eshte sot para kesaj prove.  Partneriteti Strategjik nese eshte,duhet provuar. Heshtja e Tiranes eshte hipokrite,njejte me strucin qe fsheh koken po harron bishtin. Koha eshte sot […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi në SHBA, bashkëbisedim në universitetin ‘George Washington’. Foto

Monika Kryemadhi, gjatë qëndrimit në Washington, e ftuar nga “The George Washington University”, mori pjesë në një bashkëbisedim me bordin drejtues të këtij universiteti mbi udhëkryqin në të cilin ndodhet ekonomia shqiptare, papunësinë kritike të të rinjve në Shqipëri, rëndësinë e cilësisë së arsimit të lartë për përfshirjen dhe integrimin e të rinjve në tregun e […]

Vazhdo të lexosh

SHBA i refuzon vizën Vangjush Dakos

Kryebashkiakut socialist të Durrësit, Vangjush Dako njerit prej njerëzve më pranë Edi Ramës, të vetmit së bashku me Qazim Sejdinin që morri të drejtën e një kandidimi të tretë nga kreu i PS, i është anulluar viza amerikane. Një burim lartë diplomatik tha disa kohë më parë për Lapsi. al se një kryebashkiaku të një […]

Vazhdo të lexosh

Rrethohet Kim Jong

Pas stërvitjes së stuhishme nga ana e Amerikës dhe aleatit të saj, Koresë së Veriut, duket se dy super-fuqi të tjera janë vënë në lëvizje. Kina dhe Rusia zhvilluan sot manovra ushtarake të përbashkëta në ujëra detare pranë Koresë së Veriut, disa ditë pas një testi të ri bërthamor dhe balistik nga Pheniani. “Marina kineze […]

Vazhdo të lexosh

Trump surprizon çiftin që po martohej/ Foto

Kristen Piatkowski dhe Tucker Gladhill u gjendën përballë një surprize të madhe në darkën e dasmës së tyre, vizitës së presidentit Donald Trump. Ky i fundit u shfaq rreth orës 10:30 të mbrëmjes, në darkën që po mbahej në klubin e golfit “Trump National” në Bedminster Township të New Jerseyt. Të ftuarit nuk ishin aspak […]

Vazhdo të lexosh

Galdini/ Një leksion amerikan për Edi Ramën dhe këdo tjetër që flet e mendon si ai.

Opozita nuk eshte gjendje elektorale. Opozita eshte gjendje sociale, politike, historike dhe kulturore. Gara elektorale, pra vetem gara elektorale, percakton rolin e fuqine e gjendjen e Opozites. Gara ku Opozita ne konkurim, mund edhe ta asgjesoje nje Opozite, per ti dhene jete tjeter Opozite… Por gara ama. Gara ku Opozita eshte konkurente. Jo votimet ku […]

Vazhdo të lexosh

Sot shqiptarët me sytë nga Amerika për…t’ja mbathur nga ky vend/ Ja si mund ta dini nëse keni fituar llotarinë

Duke nisur nga dita e nesërme, 2 maj 2017 të gjithë aplikantët e regjistruar të programit të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë statusin e tyre nëse janë përzgjedhur fitues. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nga vetë qytetarët përmes […]

Vazhdo të lexosh