Albin Kurti i përgjigjet Amerikës: Nuk e heqim taksën ndaj Serbisë

Kryeministri Albin Kurti i ka kthyer përgjigje negative kërkesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e tarifës ndaj produkteve serbe. Pas këtij vendimi, thuhet se priten pasoja të mëdha për Kosovën. Burime të Gazetës Express nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se në fund të javës, Richard Grenell, Shef aktual i të gjitha […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Vangjush Dako pas lajmit të publikuar nga Zëri i Amerikës

Pas lajmit të publikuar nga Zëri i Amerikës, sipas së cilës Departamenti Amerikan i Shtetit i ka ndaluar hyrjen për në SHBA, ish kreut të Bashkisë së Durrës, Vangjush Dako e familjes së tij vjen reagimi i këtij të fundit. Në një prononcim për News24, Vangjush Dako tha se nuk është në dijeni të nje […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta kërkon ndihmë nga Trump

Në letrën e tij të urimit drejtuar presidentit Trump, me rastin e festës kombëtare të SHBA, 4 korrikut ( 243-vjetorit të Ditës së Pavarësisë), presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ndër të tjera mes rreshtave ka shprehur një shqetësim dhe ka parashtruar, edhe një kërkesë. Presidenti i vendit kërkon nga Trump, që SHBA të rrisë edhe më […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi takime në SHBA: Bisedë e frytshme, se si vendi mund të dalë nga kriza

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ndodhet në Washington në një vizitë pune. Ajo është e ftuar në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”. Në një postim në rrjetet sociale Monika Kryemadhi njofton për takimin që ka zhvilluar në Washington me profesor Daniel Serwer të Qendrës për Çështjet Transatlantike, […]

Vazhdo të lexosh

Lobimi/ Basha: Hetimi i kërkuar nga ne, vërtetohet që PD nuk ka shkelur ligjin

Lulzim Basha ka zbardhur arsyen e thirrjes së tij në Prokurori sot si person që mund të ketë dijeni për rrethanat e hetimit dhe ka deklaruar se është e vërtetuar që PD-ja dhe drejtuesit e saj nuk kanë shkelur asnjë ligj. Ai i bëri thirrje Prokurorisë të publikojë përgjigjen e ardhur prej mëse 6 muajsh nga SHBA. […]

Vazhdo të lexosh

BALLA NGA BELSHI: JEMI NË TË NJËJTIN KRAH ME SHBA DHE BE.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialist, Taulant Balla së bashku me ministrin e Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi dhe deputetët Musa Ulqini e Anastas Angjeli zhvilluan një takim me Asamblenë e Zgjeruar Socialiste të Bashkisë Belsh. Duke komentuar protesta e opozitës, Balla  tha se ato janë skenare të Berishës, sa herë që i  cënohen […]

Vazhdo të lexosh

SHBA, temperaturat arrijnë deri në -30 gradë

Sipas eksperteve, masa ajrore e arktikut i ka zbritur temperaturat deri ne atë pikë sa njerëzit mund të ngrijnë menjëherë nëse nuk qëndrojnë brenda. Temperaturat zbritën në minus 30 gradë në Çikago, minus 21 në Detroid dhe minus 29 gradë në Mineapolis. Videot lokale treguan lumin e Çikagos dhe liqenin e Miçiganit të mbushur me […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria voton sërish kundër SHBA/ Këtë radhë zgjedh Kubën

Deputeti i PD-së  dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu, ka bërë të ditur se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën. Në shënimin e tij në Fb, Shehu ngre pikëpyetjen: Përse? “Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar “pro” Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Ambasade Amerikane kundër SHBA në Tiranë.

Ish-ambasadori Donald Lu dhe te vetet ne Ambasaden Amerikane ne Tirane, dhe drejtuesja aktuale e Ambasades Lejla, me axhende anti-Trump. Kunder Presidentit te USA dhe na dalin si ushtare te Xhorxh Soros. Ndaj gjeloset Rama si kapadai ndonese eshte gjitheakuzuar per baterdi trafiqesh dhe antiligjore. Donald Lu Muniz Lejla Moisiu-Ones Etj.. Te gjithe gojembyllur ndaj […]

Vazhdo të lexosh

SHBA: Shqipëria vend me rrezikshmëri të lartë për interesat amerikane

Raporti i vitit 2017 ( Albania 2018 Crime & Safety ), i Byrosë së Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit evidenton gjendjen e rëndë kriminale në Shqipëri edhe në vitin 2018! Në këtë raport shkruhet se: Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vlerësuar Tiranën si një vend i rrezikshmërisë së lartë për krime që […]

Vazhdo të lexosh

Publikohen video të një rakete të lëshuar nga luftanija franceze kundër Sirisë.

Ministrja franceze e Mbrojtjes,  Florence Parly, publikoi një video të një rakete të lëshuar nga luftanija franceze kundër Sirisë. Ajo tha se shënjestra ishte një uzinë për prodhimin e armëve kimike në vend, një nga tre piketat e goditura nga aleatët SHBA, Britania dhe Franca.      

Vazhdo të lexosh

SHBA dhe Franca kanë nisur sulmet si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin Sirian

SHBA dhe Franca kanë nisur gjithashtu sulme të koordinuara si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin sirian të Doumës javën e kaluar. Kryeministrja britanike Theresa May tha se nuk kishte asnjë alternative praktike për të penguar përdorimin e armëve kimike nga regjimi sirian. Media shtetërore siriane i quajti sulmet “shkelje të së drejtës ndërkombëtare”. […]

Vazhdo të lexosh

Lu nën hetim nga SHBA: Përdori fondet e DASH për të kapur drejtesinë për Ramën

Judicial Watch siguroi 32 faqe me të dhënat që tregonin se administrata e Presidentit Obama i dërgoi fondet e taksapaguesve të SHBA në një grup të mbështetur nga miliarderi Xhorxh Soros, i cili përdorte paratë për të financuar aktivitetet politike të majtë në Shqipëri, duke përfshirë punën me qeverinë socialiste për të nxitur shumë reformën […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Shqiptarëve nuk u falen dilema në aleancat strategjike.

Akti terrorist ndaj ambasades SHBA ne Mal te Zi eshte pjese e nje strategjie me te gjere antiSHBA ne Ballkan. Kjo strategji pervec se rrezikon arritjet e Ballkanit ne keto vite cenon ne vije te pare pervec te tjerash ,interesat dhe sigurine e shqiptareve,kudo ato jetojne. Ne keto kohe shqiptareve mund tu falen shume gabime…por […]

Vazhdo të lexosh

SHBA i ndalon hyrjen në SHBA ish Kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Departamenti i Shtetit i ndaloi hyrjen në Shtetet e Bashkuara ish Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë Adriatik Llalla. Vendimi, i bërë publik të mërkurën, thekson se Sekretari i Shtetit Rex Tillerson, e miratoi masën e ndalimit për shkak të përfshirjes së ish-zyrtarit shqiptar në raste të mëdha korrupsioni. Ligjet amerikane parshikojnë që në rastet kur […]

Vazhdo të lexosh

Në Kuvend flitet për votën kundër SHBA-se, por mungon Donald Lu. Ku je futur ambasador?

Në fjalën e tij të fundit përpara senatit amerikan, presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, trajtoi edhe çështje e votës kundër vendit të tij, i cili njeh Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit. Ai foli ashpër për një mori shtetesh, mes të cilëve edhe Shqipëria. Tekstualish këto vende ai i quajti “armike” të SHBA dhe “të […]

Vazhdo të lexosh

LSI, apel qeverisë në Kuvend: Tërhiq votën kundër SHBA në OKB

Klajda Gjosha, ish-ministre e Integrimi, i ka bërë thirrje qeverisë në Kuvend ë tërheqë votën kundër SHBA-së në OKB dhe të informojë Kuvendin për vendimet që merr kur ato janë me rëndësi jetike për qytetarët shqiptarë. Mbi të gjitha, të mos shfaqë arrogancë ndaj një vendi partner strategjik si SHBA-ja, i cili ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për Shqipërinë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokrat Turtulli: Të dashur të djathtë që nuk jetoni në Shqipëri.

Jane disa emigrante “demokrate”, rezident ne vende te ndryshme te BE-se, Australise, SHBA-se apo ku di une ne cdo vend te botes qe, nuk rreshtin se sulmuar Lidershipin e PD-se dhe drejtues te tjere te strukturave te PD-se. E bejne kete me nje stil qe te vjen te qeshesh, por edhe te te ngrihen qimet […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Ditmiri, ditët e zeza i ka përpara.

Problemi eshte marredhenia me SHBA dhe vota kunder e Shqiperise…jo konflikti Izrael-Palestine. Ditmir Ministri,dhe shpura e sejmeneve prane tij..,perfshire dhe ndonje ish ambasador nga ata qe i humbiste kompjuteri me shifrat e kodet sekrete (rast qe nese do ti ndodhte kujtdo vendi,individi do te riatdhesohej me pranga brenda 24 oresh e do te akuzohej per […]

Vazhdo të lexosh