Njihuni me sëmundjen e re seksuale që po përhapet me shpejtësi të madhe dhe po alarmon të gjithë

Pritet shpërthimi i një tjetër sëmundje seksualisht të transmetueshme. Një infeksion ky qe eshte pak i njohur mund të bëhet sëmundje shpërthyese ne te ardhmen nëse njerëzit nuk bëhen më vigjilentë, paralajmërojnë ekspertët. Mycoplasma genitalium (MG) shpesh nuk ka simptoma, por mund të shkaktojë sëmundje inflamatore të pelvikut, e cila mund të lërë disa femra […]

Vazhdo të lexosh

Më shumë se dy vezë në ditë rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Njerëzit që hanë tre ose katër vezë në ditë kanë një rrezik më të lartë për tu prekur si nga sëmundjet e zemrës ashtu edhe nga vdekja e parakohshme krahasuar me ata që hanë më pak vezë, sipas një zbulimi të ri. “Vezët, veçanërisht e verdha e vezës, janë një burim i madh i kolesterolit […]

Vazhdo të lexosh

Studim i fundit/ Njerëzit duhet të hanë të paktën tetë arra në ditë.

Arrat kanë dyfishin e antioksidantëve në krahasim me të gjithë arrorët e tjerë dhe e çlirojnë organizmin nga radikalet e lira të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje. Sipas ekspertëve, arrorët janë përgjithësisht të pasur me acide yndyrore, vitamina dhe proteina. Megjithatë ekspertët e ushqimit shpjegojnë se njerëzit nuk hanë arrorë mjaftueshëm. Një studim i […]

Vazhdo të lexosh

Duka: Qeveri e lodhur, nuk i shpëton dot ”sëmundjes” së mandatit të dytë

Z. Duka, edhe pse gushti ka prodhuar një sasi jo të vogël ngjarjesh politike, pas pak ditësh fillon zyrtarisht sezoni i ri parlamentar; cilat janë pritshmëritë për këtë “vit të ri” të politikës shqiptare? Në gjykimin tim, nuk mund të flasim për një sezon të ri politik, sepse në shtator do të gjendemi përballë dilemave […]

Vazhdo të lexosh

OBSH/ Një sëmundje seksualisht e transmetueshme po përhapet me ritme të frikshme

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se rastet me infektim nga ky super bakter rezistent ndaj antibiotikve janë në rritje për shkak të rënies së përdorimit të prezervativëve dhe seksit oral në mënyrë të pasigurt. Të dhëna nga 77 shtete të ndryshme të botës tregojnë se tani është më e vështirë dhe ndoshta edhe e pamundur […]

Vazhdo të lexosh

Uji i detit parandalon dhe lufton shumë sëmundje.

Deti është një burim përfitimi shëndetësor. Parandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të rimarrë energjinë e humbur gjatë vitit. Shëtitjet në breg, zhytet në ujë rinovojnë qelizat dhe i bëjnë ato të kthehen në humor të mirë. Deti është një burim përfitimi shëndetësor. Parandalon dhe lufton […]

Vazhdo të lexosh

Ja si mund të pastroni mëlçinë thjesht duke ngrënë ushqimet e duhura.

Njerëzit shpesh mendojnë se pastrimi i mëlçisë mund të bëhet më mirë përmes detoksifikimit të rreptë, që do të thotë mosngrënie apo marrje e kufizuar e kalorive. Por, në fakt ju mund të pastroni mëlçinë thjesht duke ngrënë ushqimet e duhura. Hani arra! Të gjitha arrat janë plot me aminoacide yndyrore esenciale, por arrat në […]

Vazhdo të lexosh

Ja ilaçi popullor që ndihmon shërimin e mëlçisë

Nëse vuani nga Hepatiti C, është e nevojshme të mbroni mëlçinë nga dëmtimet e mëtejshme. Hepatiti C është shkaku kryesor i sëmundjes ekstreme të mëlçisë (cirroza) dhe kancerit të mëlçisë të cilat të dyja mund të jenë vdekjeprurëse. Ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë pastrimin e mëlçisë natyrisht duke stimuluar aftësinë e saj natyrale […]

Vazhdo të lexosh

Lakra është dobiprurëse për shumë probleme shëndetësore. Ja cilat janë ato

Lakra ka pothuajse 40 kalori për 100 gram, por përmban sasi të konsiderueshme të fosforit, kalciumit, kaliumit dhe squfurit, hekurit, bakrit, zinkut dhe magnezit. Ajo është veçanërisht e pasur me vitaminë C, por edhe me vitamina A, B1, B2, PP dhe K. Të gjithë këta elementë e bëjnë ushqimin e lakrës me shumë cilësi të […]

Vazhdo të lexosh

Beniamin Bakalli/ Komunizmi një sëmundje e rëndë psiqike

Mendimi komunist është i organizuar mbi një skemë ekskluzivisht emocionale që mohon çdo parametër të realitetit dhe që vepron mbi shtresat impulsive dhe parake të trungut të trurit. Mekanizmi psikopatologjik mund të kuptohet fare lehtë me disa shembuj. “Komunizmi ka luftuar gjithmonë për demokracinë, lirinë dhe mirëqenien e njeriut”. Tani, ka ndonjë që mund t’a […]

Vazhdo të lexosh

Ja sëmundja e rëndë që po alarmon botën

“Super malaria” po përhapet me shpejtësi në Azinë  Juglindore, duke u kthyer në një kërcënim alarmues për mbarë botën. Alarmi është dhënë nga shkencëtarët, të cilët deklarojnë se është një parazit i rrezikshëm i malaries që nuk mund të vritet me barnat kryesore. Prof Arjen Dondorp tha për BBC News “Ne mendojmë se është një […]

Vazhdo të lexosh

Ju vjen erë e keqe nga goja? Ja nga çfarë sëmundje vuani

Është normale që në disa momente goja juaj të mbaje ere të keqe, por nëse ky problem bëhet kronik atëherë duhet gjetur edhe arsyeja. 1. Nuk kujdeseni aq sa duhet për dhëmbet.  Në 85% të rasteve, era e keqe e gojës vjen për shkaqe dentare. Kujdes! 2. Nuk pini ujë aq sa duhet Nga dehidratimi […]

Vazhdo të lexosh

Lexoni sa sëmundje lufton Boronica

Boronicat janë përdorur kryesisht si një burim i ushqimit dhe energjisë. Megjithatë, amerikanët kanë përdorur boronicat për vlerën e tyre mjekësore dhe kanë gjetur gjithashtu se boronicat janë një burim i madh për ngjyrosjen e rrobave. Boronicat përpos që përdoren për vlerat e tyre mjekësore dhe aftësitë për ngjyrosje, ky frut është përplot me vitamina […]

Vazhdo të lexosh

Tefta Radi shpërthen në lot për Françeskun./ Video

Në një video prekëse të publikuar në rrjetet sociale, Tefta shfaqet edhe vetë në një gjendje tepër të dëshpëruar, teksa mes lotësh thotë se gjendja e rënduar e bashkëshortit të saj e bën të pamundur transportimit e tij jashtë vendit për trajtim mjekësor më të specializuar. “Angazhimi i mjekëve është i jashtëzakonshëm, së pari stafi […]

Vazhdo të lexosh

Efektet e qepës dhe sidomos lëvores së saj është me vlera të jashtëzakonshme

Vlerat ushqyese të lëvores së qepës mund t’i marrim duke e përdorur atë në të gjitha ushqimet që konsumojmë gjatë ditës. Qepa ka veti antibakteriale dhe e ndihmon shumë organizmin në luftën me sëmundjet. Qepët gjithashtu janë shumë efektive në balancimin e nivelit të sheqerit në gjak, parandalimin e gjakderdhjes në hundë, mbytjen e qelizave […]

Vazhdo të lexosh

Arsyeja pse femrat zgjohen me nerva në mëngjes

Shumë studiues, përfshirë edhe studimin e fundit të ‘Duke University’, kanë testuar nevojën e gjumit te grate, të cilat zgjihen pothuajse çdo mëngjes me nerva. E dini pse? Për shkak se mungesa e gjumit te femrat rezulton me shqetësime mendore dhe pasoja fizike më të rënda se sa te meshkujt. Këto studime kanë sjellë disa […]

Vazhdo të lexosh

Sa ndikon fasulja në shëndetin tonë?

Shkencëtaret kanë sjellë disa rezultate të reja për efektet pozitive që mund të ketë fasulja në shëndetin e njeriut. Studimet e fundit kanë treguar se fasulja mund të jetë një nga përbërësit kryesor të dietave, pasi që mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës si dhe disa lloje të kancerëve. Rekomandohet që brenda javës, të […]

Vazhdo të lexosh

Flet i shoqi i mësueses nga Librazhdi që i ra të fikët: Po e zëvendësojnë me një studente

Mësueses së frëngjishtes i bie të fikët pas debatit me drejtoreshën, pasi kjo e fundit i komunikoi asaj transferimin në një shkollë tjetër. Ngjarja ndodhi në ambientet e shkollës 9-vjeçare në fshatin Qukës, ku Manushaqe Balliu përfundoi në spitalin e Librazhdit. Shkak sipas saj është bërë kërkesa e drejtoreshës, Zilie Poçi, që ajo të jepte […]

Vazhdo të lexosh