Vdekja e qenit.

Nga Kastriot Dervishi. Ishte shqetësuese të mësonim se gjatë tragjedisë së fundit, forcat shqiptare të sigurisë nuk kishin asnjë qen kërkimi në operacionet e shpëtimit. Kemi një institut për qentë, por që paska dalë jashtë loje, sepse mendohet vetëm për “diversantët”. Në harkun e 7 vjetëve e gjysmë, ngaqë depoja e Arkivit të Ministrisë së […]

Vazhdo të lexosh

Tahiri sërish mesazhe të koduara në sallën e gjyqit/ Nuk keni parë gjë akoma” dhe “nuk ka bir kurve”…

Ka përfunduar pas rreth dy orësh seanca gjyqësore ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, në Gjykatën e Krimeve të Rënda, ndërsa kjo e fundit pritet të japë vendimin final në orën 16:00. Gazetarja Klodiana Lala tha për “BalkanWeb” se ish-ministri Tahiri ka shfaqur në sallën e gjyqit disa faqe të printuara të gazetave dhe portaleve, ku shfaqet […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon 12 vite burg për Saimir Tahirin

Prokuroria dha sot pretencën për Tahirin, teksa në seancë ishte i pranishëm edhe ish-ministri, së bashku me avokatin e tij, Maks Haxhia. Ndërkohë, në seancën e fundit para pushimeve verore, Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e ish-ministrit Saimir Tahiri, për gjykim të shkurtuar. Kjo bën që ish-ministri të përfitojë ulje me 1/3 e dënimit, […]

Vazhdo të lexosh

PASI U “GJETËN” LETRAT E HUMBURA NË PROKURORI, SAIMIR TAHIRI FITON BETEJËN E PARË NË GJYKATË

Ka përfunduar seanca e radhës gjyqsore për ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri, në gjykatën e krimeve të rënda në Tiranë. Kështu, trupa gjyqsore sapo ka dalë me vendim se pranon kërkesën e avokatit mbrojtës së Tahirit për gjykim të shkurtuar të çështjes, raporton newsbomb.al. Paraditen e sotme, Tahiri dhe Maks Haxhia avokati i tij u […]

Vazhdo të lexosh

Tërbohen socialistët/ Ish-funksionarët e PD, po marin postet më të rëndësishme shtetërore. EMRI

Dorëzim pushteti apo pushtet tej të majtës dhe të djathtës? Pas propozimit të një prej anëtarëve të grupit të zjarrit të 21 janarit për kryebashkiak nga PS; pas emwrimit dhe shkarkimit të drejtoreshës së hetimit tatimor Lamaj në postin e lartë ndërkohë që ka qenë në shtabin e kandidatit të PD Halim Kosova, tashmë një […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri: Pas Aldo Bares jam i dyti me këtë akuza. VIDEO

sh-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri i janë komunikuar akuzat sot në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Prokuroria për Krime të rënda mbylli dje hetimet dhe çoi dosjen në Gjykatë me akuzën për “Trafikim të lëndëve narkotike” në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe “Korrupsionit pasiv të funksionarëve të lartë shtetërorë”. Duke komentuar akuzat pas […]

Vazhdo të lexosh

Tahiri dorëzon mandatin e deputetit.

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka bërë me dije se dorëzon mandatin e deputetit, dhe do të hetohet si një qytetar i thjeshtë. ”Dorëzoj mandatin e deputetit deri kur të zbardhet e vërteta e plotë”, deklaroi Tahiri. Kush heshtjen time e ka marrë për dobësi tha Tahiri, nuk më keni njohur. Ai thotë se drejtësisë […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri rikthehet i vetëm në Kuvend. Ka regjistruar emrin për të folur.

Saimir Tahiri, i akuzuar për lidhje me grupin Habilaj, në trafikun e drogës është rikthyer sërish në Kuvend. Në momentin kur Tahiri  po futej në Kuvend, gazetarët e kanë pyetur atë nëse ‘i trembej arrestimit’, por ish-ministri thënë vetëm: Suksese për rekomandimin. Ai ka regjistruar emrin për të folur në seancë. Edhe javën e parë […]

Vazhdo të lexosh

Sot seancë parlamentare/ Pritet të ketë diskutime të nxehta në lidhje me çështjen ‘Tahiri’.

Kuvendi do të mblidhet sërish në seancën parlamentare sot, ku pritet të ketë diskutime në lidhje me çështjen ‘Tahiri’. Mazhoranca ka vendosur që ta shtyjë sa të mundë këtë çështje, duke nxjerrë procedura të ndryshme, e duke kërkuar kohë për të marrë një vendim. Objekt i komisionit të kërkuar nga PD, do të jenë edhe ndërhyrjet […]

Vazhdo të lexosh