Rudi Xhuliani: Në Shqipëri nuk ka ndikim rus

Rudi Xhuliani ka komentuar raportet mes SHBA dhe Rusisë, si dhe shtrirjen e influencës ruse. Në emisionin Opinion, Xhuliani  tha se Rusia është një fuqi po aq false sa ishte gjatë kohës së Bashkimit Sovjetik. Ne i mbivlerësojmë ata. “Mendoj se është mirë ta mbivlerësosh armikun. Më mirë sesa ta nënvlerësosh atë. Por ndonjëherë kur […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori Rus/ Deklaratat për rrezikun rus janë të ngjashme me retorikën e përdorur nga Enver Hoxha.

Ambasadorit të Rusisë në Tiranë, Aleksandër Karpushin nuk e fsheh çudinë që i ka shkaktuar fushata e fundit e akuzave mes PS dhe PD për dyshimet mbi financimin rus në Shqipërinë. Në një intervistë për emisionin “Java” në RTSH, Karpushin thotë se deklaratat e bëra për rrezikun dhe “tentakulat e Moskës”, janë të ngjashme me […]

Vazhdo të lexosh

Senatori amerikan: Ka një program rus për të ndikuar në zgjedhjet e 18 qershorit

Senatori demokrat amerikan Robert Torriceli, në një interviste per Vizion Plus, i ka bërë thirrje Shqipërisë të jetë shumë e kujdesshme dhe e vëmendshme, pasi ekzistojnë informacione të bazuara se Rusia do të përpiqet të ndërhyrje në zgjedhjet e qershorit. “Eshtë e qartë se ka një përpjekje nga ana e rusëve për të ndërhyrë në […]

Vazhdo të lexosh

1,100 ushtarë do të vendosen në Poloni në fillim të prillit për të penguar agresion rus

Një batalion i udhëhequr nga SHBA-të më shumë se 1,100 ushtarë do të vendoset në Poloni në fillim të prillit për të penguar “agresion rus”, shkruan “Reuters”. Komandanti i njësive ushtarake ka theksuar se trupat e tij janë të gatshëm të përdorin forcën vdekjeprurëse. Grupi i NATO-s, i cili është stacionuar 220 kilometra në verilindje […]

Vazhdo të lexosh