Skandal: Drejtori që do shembi shtëpitë, i dënuari me burg

I emëruari në krye të Autoritetit Rrugor, pas ikjes së Dashamir Xhikës së LSI-së, del se ka qenë i dënuar me gjashtë muaj burg, pasi ju vërtetua edhe gjyqësisht se kishte qenë fajtor në hapjen e portave të digës së Liqenit Artificial në Tiranë. Veprim ky që solli përmbytjen e kryeqytetit, dhe një dëm të […]

Continue Reading

Banorët bllokojnë rrugën e Valbonës. FOTO

Banorë të Dragobisë në Tropojë janë organizuar mëngjesin e sotëm në një tubim dhe kanë bllokuar rrugën nacionale Bajram Curri-Tropojë. Siç shihet edhe në fotot e postuara në rrjetet sociale, fëmijë, të rinj e të moshuar janë ulur në rrugë në shenjë proteste ndaj shpërthimeve që kanë ndodhur ditën e djeshme në vendin ku po […]

Continue Reading

Kadilli: Për 4 vjet disa s’kontribuuan në PD-në e Bashës: Ja tri rrugët për ringritjen e demokratëve

Valentina MADANI Fatbardh Kadilli, sekretar për burimet njerëzore në PD nuk i sheh me vend zgjedhjet e parakohshme në parti, por kërkon përpjekje serioze nga kreu Lulzim Basha dhe grupi i deputetëve të rinj demokratë që të zhvillojnë një opozitë të fortë pas humbjes së 25 qershorit. Z.Kadilli nuk e fsheh faktin se disa nga […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga/ Rrugët e vdekjes

Vëzhgim mbi tipologjitë e mangësive rrugore – shkak për aksidente që marrin jetë njerëzish Duke qenë se aksidentet janë shtuar shumë, gjatë kësaj vere, në udhëtimet e mia nëpër Shqipëri, kam mbajtur shënim mbi tipologjitë e mangësive kryesore në rrugë dhe shenja qarkullimi, që krijon rreziqe aksidentesh. Ligja duhet të përmbajë edhe parashikimin e fajit […]

Continue Reading

Nga Koloreta Cukalli/ Si do të votojnë delet këtë vit?

Kur jua ka prerë për herë të fundit rrugën një lopë? E kam fjalën, lopë me 2 këmbë, me pantallona ose fustan, vetëm ose në grup? Sado politikisht jo-korrekte mund të duket, nuk besoj se ka shofer (në Tiranë të paktën) që nuk ka shfryrë duke përdorur fjalinë “ja si e presin rrugën, si lopë” […]

Continue Reading

Fermerët e Korçës bllokojnë rrugën në shenjë proteste/ Nuk shesin dot produktet e tyre

Më në fund ka filluar te levizi edhe levizja per familjet e tyre. Sot banore te zonave te Korces kane bllokuar rrugen ne shenje pakenaqesie per mosshitjen e produkteve te tyre me bollek. Në një situatë kur nuk gjejnë do treg për produktet e tye, si dhe importimi të produkteve nga jashtë duke i nxjerrë […]

Continue Reading

Opozita ka vendosur të bllokojë të gjitha rrugët kryesore të qyteteve të vendit ditën e Hënë.

Opozita ka vendosur të kalojë në aksione dhe protesta më radikale. Dje drejtuesit PD-së vendosën që protesta nuk do të zhvillohet vetëm te çadra në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, por në të gjithë vendin. Protesta masive do të nisin ditën e hënë për të vijuar pa afat. Të hënën është parashikuar të zhvillohet një nga […]

Continue Reading

Nga Edison Ypi: King Doktori

Rrugët u bënë, por mbi rrugët nuk duhet të lëvizin morracakët, kotheret, por ata që ca pare i kanë, blerësat, konsumatorët. Deri afër fundit të viteve ’90 ishte e pabesueshme se në Shqipëri mund të funksionojnë supermarketat. Tregoheshin në atë kohë skenarë groteskë dhe tmerrues se si shqiptarët supermarketin do ta vidhnin, shkatërronin, digjnin, brenda […]

Continue Reading

Rama sërish merr rrugët për të hap eskpozitat e tij

Më 24 shkurt në galerinë e artit “Eduardo Secci” në qytetin e Firences në Itali do të inaugurohet ekspozita personale e kryeminstrit shqiptar Edi Rama. Kjo ekspozitë do të përmbaj piktura, skulptura e ëallpaper të realizuara gjatë viteve nga kryeministri Rama, duke transferuar kështu në galerinë e Firences atmosferën e zyrës së tij në Tiranë. Siç ka rrëfyer […]

Continue Reading