Gjykata rrëzon Aqif Rakipin/ S’ka më Kuvend për të.

Gjykata Administrative ka vendosur të mos e kthejë në kuvend ish-deputetin e PDIU Aqif Rakipi, i cili dorëzoi mandatin në vit më parë me vendim të KQZ-së, pasi prekej nga Ligji i Dekriminalizimit. Gjyqtari i çështjes konstatoi se KQZ ka respektuar procedurën në rastin e ish- deputetit Rakipi pasi i ka dhënë atij mundësinë e […]

Continue Reading

Basha u përgjigjet kritikëve: Ramën e rrëzon e vërteta, jo dhuna

Lulzim Basha u ka dhënë një përgjigje të gjithë kritikëve të tij, të cilët kërkonin që protesta e djeshme të kalonte në dhunë. Me një status në Facebook, Basha shkruan se ‘Edi Ramën dhe Fatmir Xhafajn i rrëzon e vërteta dhe jo dhuna. Dhuna nuk është zgjidhja, e vërteta është zgjidhja’. Ja çfarë shkruan Lulzim […]

Continue Reading

BE rrëzon Ramën: Nuk hapen negociatat për Shqipërinë.

Dha gjithçka që mundi që të merrte një lajm të mirë sot, por Bashkimi Europian në strategjinë e zgjerimit të zbardhur nga mediat ndërkombëtare ka rrëzuar qeverinë e Edi Ramës. Për të paktën 10 vitet e ardhshme, dyert e Shqipërisë janë mbyllur. Hapja e negociatave duket se është larg. E kjo vetëm për meritë të […]

Continue Reading

Kuvendi sapo ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë për heqjne e imunitetit të Tahirit

Kuvendi sapo ka rrezuar kerkesen e Prokurorise per heqjne e imunitetit te deputetit dhe ish ministrit te brendshem Saimir Tahiri. Kunder kane qene 75 deputete te mazhorances dhe 60 nga opozita. Votimi u krye ne menyre elektronike dhe te hapur. sprint.al

Continue Reading

Manjani: Sot Rama rrëzoi Vettingun. Ky është akti i parë i diktaturës

Ylli Manjani ka reaguar ndaj listës së zyrtarë që sipas Kryeministrit kanë abuzuar me detyrën. Manjani ndalet në faktin se në listë ka emra të njerëzve të drejtësisë. Ish-ministri shton se drejtësia nuk mund të bëhet nga Kryeministri. “Akti i parë i diktaturës. Komiteti Qëndror i Rilindjes, me në krye shokun Edi Rama, shpalli sot dënimin […]

Continue Reading

KQZ rrëzon kërkesën e PS e LSI për shtyrjen e afateve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të mos e marrë fare në shqyrtim kërkesën e PS-LSI për të shtyrë afatin e regjistrimit në KQZ. Kreu i KQZ, Denar Biba në përfundim të mbledhjes që zgjati 2 orë tha se “kjo është një kërkesë fisnike e dy partive, por nuk ka bazë ligjore. Kësisoj ne nuk detyrohemi […]

Continue Reading

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Continue Reading