Mimoza Hajdarmataj/ Nuk do ta lëmë në dorë të ramëve, rucëve dhe roshëve as Kavajën as Shqipërinë.

Të nderuar zonja e zotërinj, nëna e baballarë, të rinj e të reja! Të nderuar kolegë! Sot është dita e 76 e qëndresës. I numërojmë këto ditë sepse kjo është akti më heroik dhe i besimit më të madh te Liria, që kanë njohur ndonjëherë shqiptarët qysh pas Lëvisjes së Dhjetorit ’90, me rrëzimin e […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Rama, ky “adhurues” i shtetit që mbjell mjerim.

Rama, ky adhurues i shtetit që mbjell mjerim. Rama tha se : “nuk është opozita zyrtare që prodhon lirinë,por liria prodhoi opozitën. Një parti mund të jetë mund të mos jetë,disa parti mund të mos jenë”. Çështja e lirisë lidhet ngushtë dhe kushtëzon egzistencën e çdo qenie njerëzore dhe si e tillë këtu e ka […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Qeveria e “metaforës” po bie

Qeveria e “metaforës” po bie. Çdo qeveri vjen që të iki një ditë. Ky është një postulat që përmbushet mbi perceptimet që krijojnë qytetarët mbi punën e qeverisë në çdo vend demokratik. Qeveria vjen nga votëbesimi qytetar mbi pritshmëritë e qeverisjes dhe largohet kur njerëzit nuk presin më rendiment të saj. Njerëzit qeverisjen e shohin […]

Continue Reading

FRESSH publikon videon kundër Luan Ramës: Vajmedet LSI

  FRESSH-Kavajë ka publikuar një video ku ironizohet qëndrimi i kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Luan Rama, i cili doli njoftoi se LSI nuk do të merrë pjesë në zgjedhjet lokale në këtë bashki, ndërsa theksoi se partia e tij kishte qenë kundër Elvis Rroshit që në zgjedhjet e kaluara. Por të rinjtë socialistë […]

Continue Reading

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit. Nishani 48 orë afat për datën e zgjedhjeve në Kavajë

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Kavajës. Në vendimin prej 11 faqesh, argumentohet se përse vendimi i KQZ-së dhe ai i Këshillit të Ministrave për shkarkimin është kushtetues. Në vendim mësohet gjithashtu se votimi kundër Roshit ka qenë 8-0. Sipas Kushtetutës, Presidenti Nishani […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: Shkarkimi i Ministrave.

Shkarkimi i ministrave Politika shqiptare sot kur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njoftoi se kërkon anëtarë të komisioneve zonale për zhvillimin e zgjedhjeve jashtë opozitës tregon se zyrtarisht vendi ka hyrë në një krizë të plotë dhe të thellë politike.Sistemi zgjedhor shqiptar formalisht është ngritur mbi ekuilibrin e dy blloqeve politike Pozitë-Opozitë dhe si i tillë […]

Continue Reading

A do të hyjë Partia Demokratike në zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës?

Pas vendimit te Gjykates Kushtetuese per rrezimin e kerkeses se Roshit, tashme ne Kavaje priten zgjedhje te parakoheshme per kete bashki. Elvis Rroshi eshte perjashtuar përjetë nga funksionet shtetërore, pas shkarkimit të tij nga detyra e kryebashkiakut të Kavajës me vendim të KQZ-së, Qeverisë dhe Gjykatës Kushtetuese. Sipas Prokurorisë, Rroshi rezulton i dënuar në Itali […]

Continue Reading

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi: “Frika” nga numrat e vegjël zhvendoset nga Opozita tek Mazhoranca

Para datës 18 shkurt kur opozita po organizonte protestën termi “frikë” ishte ankthi i kesaj proteste.”Frika” shoqëroi drejtuesit lokalë të bllokut opozitar në dilemën se do arrinin pritshmeritë e lidershipit opozitar për një pjesëmarrje masive të qytetarëve në proteste apo jo.Kjo “frikë” e tyre ngrihej mbi “frikën” e çdo qytetari për të dalë në protestë […]

Continue Reading

Nuk ndalet Roshi. Fillon të ndërtojë pallate.

‘Qytetari dixhital’ i ka dërguar Berishës disa foto nga këto ndërtime, ku thotë se janë ndërtuar nga Elvis Roshi dhe Gentjan Daja duke u grabitur tokat banorëve të fshatit. “Elvis, Edvin, Denar Rroshin dhe Gentjan Dajën, kreun e PS-së Kavajë, të cilët me mbështetje të Ramës grabisin toka dhe bëjnë kërdinë në Plazhin e Qerretit”, […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Republika e gangsterëve

Prej 25 vitesh kemi parë shumë herë se si sillen gangsterët në pushtet në këtë vend. Ndërsa tash pas njëçerek shekulli shqiptarët, të cilët shpresuan Shqipëria do të hynte në një fazë të re të zhvillimit të saj përtej tranzicionit, po ndeshën në një gangsterizëm të pamëëhirshëm. Vendi ka bërë hapa prapa në të gjitha […]

Continue Reading

Elvis Rroshit kërkon shtyrjen e seancës. Tallet me të tërë

Avokati i Elvis Rroshi Theodhori Sollaku ka kërkuar shtyrjen e seancës gjyqësore në Gjykatë Kushtetuese për mandatin e ish-kryebashkiakut. Shtyrja e seancës është kërkuar pasi avokati ka deklaruar se është sëmurë. Pas kësaj, trupi gjykues ka shqyrtuar kërkesën për shtyrjen e seancës. Sipas vendimit të marrë, seanca u shty për në datën 7 mars. Elvis […]

Continue Reading

Elvis Roshi me 5 emra vazhdon akoma Kryetar duke sfiduar ata që ulërasin për Vetting

Elvis Roshi është shkarkuar prej dy muajsh nga kryeministri Rama, por në mungesë të një vendimi nga ana e Gjykatës Kushtetuese ai vijon detyrën. Sipas procedurave, Kryetari i KQZ-së, Denar Biba ka patur një korrenspodencë me Roshin me anë të një dokumenti që mban datën 20 shkurt, ku i kërkohet përcaktimi i vendndodhjesh së KZAZ-së […]

Continue Reading

Nga Desada Metaj: Banditët që mbajnë peng politikën

19, është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Continue Reading