Ikën dhe Vlahutin/ Ja kush është ambasadori i ri i BE në Shqipëri.

Bashkimi Europian ka emëruar ambasadorin e ri të BE-së në Shqipëri. Pas përfundimit të mandatit të kroates, Romana Vlahutin, BE ka zgjedhur një personalitet të spikatur për ta sjellë në Shqipëri. Kjo për faktin se nga Shqipëria në katër e vitet e fundit ka pasur qëndrime të ndryshme në lidhje me problemet që ka pasur […]

Continue Reading

Nisin hetimet ndaj ambasadores Romana Vlahutin

“NewEurope” shkruan se hetimi ndaj Vlahutin ka nisur për blerjen e vilës 1.6 milionë Euro në një rezidencë në periferi të Tiranës. OLAF është organi i vetëm i Bashkimit Europian i mandatuar për të zbuluar, hetuar dhe ndaluar mashtrimin me fondet e BE-së. “Kjo është një shifër e çmendur sipas ekspertëve vendas, pasi ajo vilë nuk […]

Continue Reading

Kastriot Myftaraj i përgjigjet Kadaresë/Gjunjëzohu te çifutët jo te Romana

Ju, z. Kadare i gjunjëzoheni Vlahutinit, unë iu gjunjëzohem hebrejve të botës për t’ iu kërkuar falje për urrejtjen ndaj tyre që përmban vepra juaj) Ismail Kadare në letrën e tij për Romana Vlahutin thotë se i gjunjëzohet për t’ i kërkuar falje meqënëse i përket të njëjtit popullsi edhe unë që e paskam fyer […]

Continue Reading

Ilir Kulla: A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar?

Një mikeshë politikane sot paska deklaruar se akuzat ndaj Romana Vlahutinit dhe Donald Lu janë fantazi me filma me partizanë. Atëhere le ti bëjmë disa pyetje kësaj zonjës dhe ambasadorëve. A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar? A e di zoti […]

Continue Reading

Romana Vlahutin është zyrtarisht nën hetim në Bruksel

Shefja e Delegacionit të BE-së në Tiranë, zonja Romana Vlahutin është zyrtarisht nën hetim në Bruksel pasi dyshohet për abuzime me fondet e BE-së dhe shkeljen e rregullave të rekrutimit. Lajmi konfirmohet për Hashtag.al nga një burim diplomatik i mirëinformuar pranë një ambasade të rëndësishme të BE-së në Tiranë. Zyra e investigimit të vjedhjeve të […]

Continue Reading