Rinas/ Kontrollorët turq nuk njohin pajisjet…

Kanë rinisur të gjitha fluturimet në Aeroportin e Rinasit, pasi në kullën e vrojtimit qëndrojnë kontrollorë të trafikut ajror nga Turqia. dosja.al është interesuar pranë ekspertëve të fushës, për të mësuar më shumë rreth aftësisë së përshtatjes së tyre në kullën shqiptare, ndërsa përgjigjet nuk qenë optimiste. Burime për dosja.al nga Rinasi kanë bërë me dije se të dërguarit […]

Vazhdo të lexosh

Del ekspertiza/ Admir Murataj është qëlluar nga(shokët) një distancë prej rreth 15 metrash.

Admir Murataj është qëlluar nga një distancë prej rreth 15 metrash. Ky është konkluzioni me të cilin dolën ekspertët e Mjekësisë Ligjore.  Ekspertiza i është dorëzuar Prokurorisë së  Krimeve të Rënda, të cilët po kryejnë hetimet lidhur me grabitjen e aeroportit të Rinasit. Sakaq, në dokumentin e mjekësisë ligjore thuhet se predha në kokën e […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Mbërrin në atdhe, trupi i Major Klodian Tanushit

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit, trupi i Major Klodian Tanushit, vrarë gjatë misionit të tij në Letoni. Trupi i Major Tanushit është pritur me nderime ushtarake nga Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura në një ceremoni ku ndodhet drejtues të lartë të Mbrojtjes, FA, familjarë, miq dhe kolegë.

Vazhdo të lexosh

Vazhdon gallata e grabitjes, Prokuroria: Nuk është e vërtetë se janë zbuluar grabitësit.

Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe Policisë së Shtetit kanë reaguar në lidhje me disa informacione që kanë qarkulluar ditën e sotme në media të ndryshme për identifikimin e disa prej pjestarëve të bandës që grabitën shumën e parave pak ditë më parë në aeroportin e Rinasit. Në reagimin e prokurorisë thuhet se këto informacione […]

Vazhdo të lexosh

Grabitja në Rinas, Balla: Sulmet ndaj policisë, të turpshme

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla vlerëson luftën kundër krimit nga ana e strukturave të policisë. Përmes një postimi në “Facebook”, Balla komenton edhe sulmet e opozitës ndaj Policisë së Shtetit pas grabitjes në Rinas, të cilat i cilëson si të turpshme. Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, ndër të tjera ndalet edhe […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta i kërkon informacion Shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura për dislokimin në Rinas

Mësohet se kreu i Shtetit ka kërkuar informacion nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, Bardhyl Kollçaku, se kush është baza ligjore të cilës i është referuar për të vendosur efektivët e Policisë Ushtarake dhe Batalionin e Forcave të Armatosura në perimetrin e sigurisë së aeroportin “Nënën Tereza”. Kërkesën e ka bërë me dije […]

Vazhdo të lexosh

BELINDA BALLUKU SULMON ASHPËR KONCENSIONARIN E RINASIT

Sipas Ballukut, ka mbaruar koha e ndërtimit të parkingjeve nga ana e konçensionarit i cili nuk ka bërë asnjë investim për sigurinë e aeroportit. Balluku tha se kompania po luan me kontratën por një gjë e tillë do ndryshojë. “Nuk e prisnim përsëritjen e ngjarjes. Nuk e prisnin që kjo ngjarje të ndodhte megjithatë shteti […]

Vazhdo të lexosh

Forcat e qeverisë së Tiranës, pushtojnë aeroportin e Shqipërisë!

Vetëm 24 orë pas grabitjes dhe thyerjes së bujshme në aeroportin e Rinasit, pati një vërshim reagimesh dhe deklaratash nga qeveria shqiptare. Pasi u gjet si fajtor i vetëm koncesionari kinez i menaxhimit të aeroportit dhe kompania nënkontraktuese e sigurisë,  ‘ICTS Albania’, nga ajri foli ministria përgjegjëse e Infrastrukturës Belinda Balluku e cila pasi fajësoi […]

Vazhdo të lexosh

Grabitja në Rinas: Bandë e organizuar në mes të Tiranës/ Gjendet furgon i tretë i shkrumbuar në Tapizë

Në vijim të hetimeve lidhur me grabitjen e miliona eurove në avionin që priste te nisej nga Rinasi, mëngjesin e sotëm është gjetur një tjetër furgon i djegur në afërsi të Tapizës. Bëhet me dije se policia po heton nëse furgoni që u gjet i shkrumbuar ka lidhje me grabitjen e një dite më parë, […]

Vazhdo të lexosh

Grabitja në Rinas, Braçe/ “Prioritet tani kapja e banditëve!

Zv/kryeministri Erjon Braçe deklaron se drejtuesi i grupit kriminal që kreu dje grabitjen e 10 milionë eurove është ekzekutuar, pra Admir Murataj, ndërsa shton se të gjithë personat që u përfshinë janë identifikuar dhe po punohet për arrestimin e tyre. “Prioritet tani kapja e banditeve! Ndaj mbështetje për çdo oficer të policisë të përfshirë në […]

Vazhdo të lexosh

`Austrian Airlines`: Nuk transferojmë më para nga Rinasi!

Pas ngjarjes së bujshme që ndodhi ditën e djeshme në aeroportin e  Rinasit, ku një grup i armatosur grabiti ngarkesën në para në avionin e linjës Austri-Tiranë dhe anasjelltas, ka reaguar edhe kompania e madhe ajrore austrikake. Zëdhënësja e kompanisë, Tanja Gruber, nëpërmjet një njoftimi zyrtarë njoftoi, se si masë sigurie do të ndërpriten transferimet […]

Vazhdo të lexosh

E frikshme/ Në Rinas fluturojnë avionë mbi 30 vjeçarë

Incidenti me avionin e Blu Panoramës një ditë më parë në Rinas, veç panikut tek udhëtarët, ka ngritur jo pak shqetësim edhe në opinionin e gjerë për sigurinë e udhëtimeve ajrore. Syri.net publikon të dhënat konfidenciale që tregojnë se pjesa dërrmuese e avionëve, me të cilët fluturojnë pasagjerët shqiptarë kanë një moshë deri në 30 […]

Vazhdo të lexosh

Panik/ Avioni i “Blu Panorama” tym në ajër. Kthehet sërish në Rinas.

Pasagjeret që udhëtonin me avionin e “Blu Panorama” nga Rinasi për në Ankona kanë përjetuar momente paniku dhe tmerri. Situata e pasigurisë në avion u krijua pasi në kabinën e pilotit u konstatua tym gjatë kohës që kishte nisur fluturimi. Pas defektit avioni është kthyer sërish në aeroportin e Rinasit dhe ende nuk ka një […]

Vazhdo të lexosh

Kampionen e Botës nuk e pret askush në Rinas. Dhe habitemi kur ata braktisin vendin e tyre.

Kampionia e Botës në peshngritje, Romela Begaj, arriti t’i dhuroj kombit tonë një rezultat historik në SHBA, duke marr medaljen e argjend në stilin e shkëputjes. Menjëherë vërshuan urimet  nga politika pas marrjes së këtij cmimi si nga Meta, Rama, Basha etj, por për fat të keq gjithcka ishte vrituale, ashtu sic jemi mësuar ne […]

Vazhdo të lexosh

Basha vjen në Tiranë. E presin mijëra demokratë në Rinas/ Video

Lulzim Basha ka mbërritur në Tiranë pas vizitës në SHBA, ku edhe ka zhvilluar një takim me presidentin Donald Trump. Basha ka zbritur në Rinas në orës 12:50 minuta, ndërsa për ta pritur kanë dalë mijëra simpatizantë të Partisë Demokratike, siç edhe i shikoni.    

Vazhdo të lexosh

Tjetër pajisje përgjuese në Rinas, ndalohet një shtetas grek

Një objekt i dyshimtë përgjimi është bllokuar në aeroportin e Rinasit nga policia shqiptare nga ku është ndaluar një shtetas grek. Ky i fundit po dilte nga Shqipëria dhe kishte me vete një objekt të dyshimtë, që i ngjason një pajisje përgjimi, e njëjtë me atë që ju gjet shtetasit izraelit disa javë më parë. […]

Vazhdo të lexosh

Shefi i komisariatit të Rinasit bën fushatë për PS-në, në Tiranë. Shpëndan në facebook fjalimin e Tahirit/Video

Në profilin e tij në Facebook, Ermal Milori nuk ka ngurruar të shpërndajë mitingun e Partisë Socialiste të Tiranës, të datës 17 mars. Video nis me fjalimin e Saimir Tahirit me fjalët: “Kjo është partia Socialiste e Tiranës, këta janë socialistët e Tiranës….”. Bashkë me videon është shpërndarë edhe mesazhi i Partisë Socialiste. Policia e […]

Vazhdo të lexosh

Kapet në Rinas një shtetas izraelit me pajisje përgjuese

Pasditen e të enjtes punonjësit e sigurisë në aeroportin e Rinasit kanë mbetur të habitur nga deklaratat e një shtetasi të huaj që dilte nga Shqipëria. Gjatë kontrolleve rutinë të valixheve që transportojnë udhëtarët, është hasur një person me shtetësi të huaj i cili lëvizte me një valixhe të zezë, që krijoi dyshime. Burime nga […]

Vazhdo të lexosh