Pse qeverisja e Rilindjes është inhumane?

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Një person në pjesën e parë të kësaj triologjie më tërhiqte vëmendjen në atë se “Hitleri përveçse kundër judëve, asgjë të keqe nuk i ka bërë Gjermanisë”. Sigurisht që ky konstatim është relativ. Por ai nisej nga të këqijat që Rilindja i ka bërë Shqipërisë krahasuar me ato të Hitlerit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Përparim Peposhi/ Rilindja me pangopesinë e saj i ka shtrirë rrënjët deri në Lusen të Kukësi

Ka dite qe disa banore te fshatit tim kane ngritur zerin neper rrjete sociale, per një masaker ekologjike qe po pergatitet ndaj pasurise me te çmuar natyres qe ia ka falur Zoti. Ky fshat eshte nje nga fshatrat me te pasur me burime ujore. Arsyeja që banoret e Lusnes jane alarmuar eshte se ka nisur […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fatmir Ali Guda/ “Rilindja” hap kariera abuzive mermeri në zëmër të Parkut Kombëtar Pyjor të Leskovikut dhe Kolonjës.

Harresa dhe përbuzja do të ishte më e pakta që pushteti i “rilindjes” do t’i rezervonte Leskovikut dhe Kolonjës. Sepse përveç papunësisë dhe varfërisë të ulur këmbëkryq aty, një babëzi e pashterur po spikat tanimë në plan të parë, teksa konstaton me keqardhje që një grusht njezish të lidhur me pushtetin, sapo kanë nisur një […]

Vazhdo të lexosh

Kokëdhima/ Këtu nuk bën më punë asgjë tjetër përveç kryengritjes së përgjithshme.

Nga Koço Kokëdhima. Sesioni i ri parlamentar që do të nisë sot premton të jetë si të shkuarit përveçse më i dalëboje dhe më i diskredituar se të gjithë sesionet e mëparshëm. Partitë e vjetra do të mbledhin deputetët nëpër komisione dhe seanca plenare për të bërë projektligje kundër interesave të popullit, do të ligjërojnë […]

Vazhdo të lexosh

Ylli Manjani/ Asnjë lloj ilaçi që blihet këtu nuk bën punë!

As ilaçet bazike (paracetomol, ibuprofen, voltaren apo qetësues të tjerë). Ato më të komplikuarat jo e jo! Të njëjtat ilace të blera jashtë veprojnë menjëherë! Sa herë jam jasht shteti bëj një shopping në Farmaci. Blej çdo gjë që më del para syve dhe që mund të jepet pa recete! Por kur të mbarojnë rezervat, […]

Vazhdo të lexosh

Rrokaj: Ky mot i keq e bëri zhul fasadën rilindase

Shezai Rrokaj, Deputeti i LSI-së, përmes një statusi në rrjetin social facebook, shkruan se ky mot i keq, bëri zhul fasadën rilindase. ”Mungesa e shtetit e bëri shoqërinë tollovi ndërtimesh informale në zona të rrezikshme për jetën e banorëve. Hidrovoret, kanalet kulluese, rrugët nën nivelin e sipërfaqes, stacionet e shpërndarjes së energjisë që përmbyten, mungesa […]

Vazhdo të lexosh

Blllokohet llogaria bankare e gazetës ‘Rilindja Demokratike’

Llogaria bankare e gazetës “Rilindja Demokratike” që prej datës 1 Nëntor është bllokuar. Ne një shkrim në gazetë thuhet se kjo “është një hakmarrje e pastër politike” e Qeverisë. Gazeta shkruan se diçka e tillë nuk ka ndodhu as në vitin 1991 kur RD përballej me diktaturën. RD shprehet se qeveria po mundohet ta bëjë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Astrit Patozi/ Ta kesh drejtorin, shok burgu!

Po ne i paskemi pasur të dënuar vetë më parë gjysmën e drejtorëve të burgjeve në Shqipëri! Sihariqin na e dha vetë ministrja e re e Drejtësisë, por pa na shpjeguar se si i kanë ngjitur shkallët e karrierës në administratë gjithë këta të riedukuar. Mbase ka qenë kriter i qeverisë së “Rilindjes” që eksperienca […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edon Kuqi/ ‘Rilindja’ e narkotrafikut dhe ‘tepsiqeveria’

Situata politike ne vend dhe jo vetem keto dite ka qene mjaft e ashper dhe e nxehte. Gjithcka nisi pas publikimit ne mediat italiane te arrestimit te nje grupi kriminal me lidhje te forta me qeverine e Tiranes qe ne fakt ishte denoncuar me kohe nga opozita. Pas publikimit te pergjimeve dhe permendjes se Tahirit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni: Rilindja urbane si tablo e Parlamentit rural.

E fomësuar në formë dhe në përmbajtje si një trupë cirkuistike, qeveria Rama 2, përmes shfaqjeve burleske dhe butaforizmit komunikativ në funksion të zhvendosjes së vëmendjes qytetare nga problematikat e shumta, duket se nuk po heq dorë nga surrogati qeverisës i mandatit të parë. “Rilindja urbane” si projekti zhvillimor më i fuqishëm i vendit, i […]

Vazhdo të lexosh

Edi Rama kthen plehrat sërish në parlament

Në programin e punimeve të Kuvendit, të periudhës 18 shtator-13 tetor 2017, një nga ligjet që do të kthehen për t’u votuar është edhe ai i “menaxhimit të integruar të mbetjeve”. Rama tentoi ta kalonte këtë ligj edhe tetorin e kaluar, por pa sukses. Në vazhdën e protestave të opozitës dhe revoltës së ambientalistëve, e […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama i nxjerr provat: Ja si blen Rilindja votat

Lëvizja Socialiste për Integrim denoncoi këtë të shtunë, në ditën e heshtjes zgjedhore, një dukuri të jashtëligjshme që po ndodhte në Ksamil. Një makinë shpërndante në zonë para në këmbim të blerjes së votës për Partinë Socialiste. Por nuk vonoi dhe kryeministri Edi Rama i dërgoi një mesazh deputetëve, duke i thënë se duhet të […]

Vazhdo të lexosh

Braktiset Rilindja e Ramës/ Ja ku përfundon

Thirrjes së partisë socialiste për takim elektoral, në njësinë bashkiake numër 9-të i janë përgjigjur shumë pak qytetarë të kësaj njësie. Siç shihet edhe në foto, pjesëmarrësja e njerëzve në këtë takim është shumë e vogël. Ndryshe nga çfarë trumbetohet me të madhe se gjatë këtyre 4 viteve qeveria ka bërë shumë për Shqipërinë, janë […]

Vazhdo të lexosh

LSI: Rilindja e Ramës është ndërmarrja më e madhe e drogës në Europë/ VIDEO

  Lëvizja Socialiste për Integrim është hedhur në sulm frontal ndaj Edi Ramës. Duke folur për takimin e djeshëm të Ramës në Berat, deputetja Silva Caka ka akuzuar kreun e PS-së se ka frikë nga vota e lirë dhe se zonjat e nderuara të PS-së i largoi nga partia për ti zëvendësuar me vajzat e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Jeta Toçila/ Rilindja cullak!

E mbani mend përrallën “Rrobat e reja të mbretit” ? Mbreti vanitoz porosiste shumë rroba e nuk dinte të ndalte. Një ditë vijnë dy rrobaqepës mashtrues, të cilët i qepin një kostum imagjinar të rrallë. Oborrtarët e adhuruan këtë kostum dhe e mbështetën mbretin t’ia tregonte popullit. Mbreti doli në publik lakuriq, dhe një djalë […]

Vazhdo të lexosh

Blushi për Ramën: Ky erdhi në pushtet me votat e socialisteve dhe qeverisi me një grup keqbërësish që u quajtën Rilindja

Fjala e plote e Blush-it sot ne parlament. Shpresoj qe sot gjysma e qeverise nuk ka ardhur me fjalime te gatshme kunder meje, jo sepse nuk kishte kush t’ua shkruante, por sepse njeriut qe i shkruante traktet kunder meje po i dridhet dora ndersa atyre qe i lexonin keto trakte po i merret goja sepse […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: “Rilindja” ngordhi. Ja sa mandate merr Edi Rama

Ben Blushi tha sot në Kuvend se Edi Rama e mori peng Shqipërinë dhe se Rilindja vdiq. Ose më saktë, ngordhi. “Rilindja është e ngordhur, pa frymë, gati për ta varrosur. Kafshët e pyllit kanë ardhur ta varrosin. Kjo ndodhi për shkak të një njeriu, të Edi Ramës që erdhi në pushtet nga socialistët dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi: King Doktori

Rrugët u bënë, por mbi rrugët nuk duhet të lëvizin morracakët, kotheret, por ata që ca pare i kanë, blerësat, konsumatorët. Deri afër fundit të viteve ’90 ishte e pabesueshme se në Shqipëri mund të funksionojnë supermarketat. Tregoheshin në atë kohë skenarë groteskë dhe tmerrues se si shqiptarët supermarketin do ta vidhnin, shkatërronin, digjnin, brenda […]

Vazhdo të lexosh