Zgjedhjet/ Nga 1500, sot 6300 punonjës në bashkinë e Tiranës!

Në vitin 2018 numri total i punonjësve në pushtetin vendor arriti në 33 500 persona nga të cilët rreth 18% ose 6309 punonjës ndodhen në Bashkinë e Tiranës, sipas të dhënave nga Ministria e Financave të cituara në një raport të posaçëm nga Shoqata e Bashkive tëShqipërisë. Pas Reformës Territoriale në verën e vitit 2015 numri i punonjësve në Bashkinë e Tiranës i kaloi të 1500 punonjësit […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Reformës nuk do t’i shpëtojnë as peshqit e mëdhenj

Kryetarja e LSI, ka reaguar pas mbrojtjes publike që Kryeministri Edi Rama i bëri ish-ministrit të tij Saimir Tahiri. Kryemadhi deklaroi se ‘i frikësuari i drejtësisë Edi Rama doli sot të mbrojë por edhe të shesë sipas interesit bashkëpunëtorin e tij në kriminalizimin e politikës Saimir Tahirin”, duke i kujtuar se Reformës në Drejtësi nuk do […]

Vazhdo të lexosh

Basha – Ruçit: Mblidh konferencën e kryetarëve ose bllokojmë Kuvendin. Video

Lulzim Basha ka kërkuar mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve për debatin për Reformën Zgjedhore ose, tha , “je përgjegjës për një bllokim total të punimeve të Kuvendit.” Basha u shpreh kundër vendimit të Kuvendit, me votat e mazhorancës, për të shtyrë për seancën tjetër debatin për reformën. Nga foltorja e Kuvendit, kryetari i PD-së Basha tha: […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Emergjente është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor, për të ndryshuar formulën e përllogaritjes së votave.

Në një status në Facebook, Manjani thotë se më emergjente është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor, për të ndryshuar formulën e përllogaritjes së votave. Sipas Manjanit, ky shqetësim është më i rëndësishëm edhe se sa qeveria teknike apo zgjedhja e Presidentit të Republikës. Analiza e Ylli Manjanit: Mbi krizën politike aktuale. Nuk ka asnjë dyshim që […]

Vazhdo të lexosh

NewEurope: Kjo Reformë i jep Ramës pushtet mbi gjyqësorin. BE e pranon?!

Nga Beata Stur Saga e Vettingut në Shqipëri, në kontradiktë me parimet themelore të demokracisë dhe ndarjes së pushteteve. Legjislacioni kontradiktor i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve për korrupsion të mundshëm ka ndezur debate e grindje në Shqipëri. Ndërsa qeveria thotë se vettingu do të hapë rrugën e Shqipërisë për bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin […]

Vazhdo të lexosh

Nga Arian Galdini: Rilindja ble vetëm kohën dhe votat, gjithçka tjetër e plaçkit!

Në mes të fushatës për zgjedhjet e qershorit 2013, kam shkruar për gazetën Panorama një analizë timen të titulluar “Kundër Rotacionit”. Pikërisht ndërsa jemi sot në këtë situatë të fundmandatit të rotacionit që ndodhi, përkundër dëshirës sime, u rikthehem të njëjtave argumenta se përse kisha të drejtë kur e kundërshtoja që në koncept e gjenezë […]

Vazhdo të lexosh

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: Ministrat u hoqën si taksë për koalicionin me Ilir Metën, kaq e thjeshtë paguhet një taksë te Meta, nuk është një parti mbi Shqipërinë

Ben Blushi nuk ka nguruar sot të tregohet cinik me ish kolegët e tij të deridjeshëm duke i quajtur si njerëz pa dinjitet që nuk mbrojnë dot punën e tyre pasi Edi Rama i shiti në tregun e Koalicionit. Blushi e ka shpjeguar heqjen e Saimir tahirit dhe tre ministrave të tjerë me versionin e […]

Vazhdo të lexosh