Ilir Meta/ “Askush të mos guxojë të përdhosë Kushtetutën”. Po afron dita e referendumit!

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një tjetër mesazh të fortë, sa i takon debatit për procesin e përzgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Teksa në Kuvendi po diskutohet pikërisht kjo çështje, Presidenti Meta ka paralajmëruar se po afron dita e referendumit. “Po afron dita e referendumit. Askush të mos guxojë të përdhosë Kushtetutën. Secili të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ PSE KOSOVA ËSHTË RAST “SUI GENERIS”?

Thjesht në përgjigje të kërkesës për argumente të ministres së Drejtësisë së Serbisë, zonjës Nela Kuboroviç, drejtuar Komisionit Europian! Referendumi në Katalonjë për pavarësi ka risjellë në vëmendje gjithashtu atë që quhet legjitimitet i shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Diskutimin e nxitën më së shumti autoritetet e Beogradit, me qëllim që të rikthejnë në tryezën […]

Vazhdo të lexosh

LSI kërkon Referendum për ligjin e plehrave

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla tha dje se ligji për plehrat do të diskutohet me qytetarët. “Nuk ka më projekt-ligj për dekoratat apo për mbetjet. Grupi Parlamentar Socialist do t’i rikthejë në publik për një debat shterues, bazuar në argumente jo në akuza dhe në arsye jo në mllef. Bashkëqeverisja me njerëzit […]

Vazhdo të lexosh

Mbizotëron “Po-ja” në referendumin e Erdoganit

Mediat në Turqi raportojnë se janë numëruar 40% të fletëve të votimit në referendum dhe deri tani, rezultatet e para tregojnë se mbizotëron më shumë “PO”, pra për zgjerimin e kompetencave të Presidentit Rexhep Erdogan. Rreth 60% e votuesve kanë votuar për PO, ndërsa rreth 40% për kundër. Vota pro Presidentit Erdogan i jep atij […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan: Do të bëhet ajo që thotë Allahu dhe Populli

Presidenti turk, Erdogan,tha se çështja e ndryshimit të kushtetutës nuk ka të bëjë as me republikën dhe as me demokracinë. Presidenti Erdoan mbajti një fjalim në Simpoziumin ‘Sistemi Presidencial’ organizuar nga ana e Fondacionit për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA). “Çështja është ndërtimi i një sistemi të ri udhëheqjeje shumë më të fuqishëm, shumë […]

Vazhdo të lexosh