PD vendos: Protesta deri në largimin e Edi Ramës

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka vendosur sot në mënyrë unanime qëndrimet politike që do të mbajë partia më e madhe në opozitë dhe aleatët e saj. Organi më i lartë drejtues i PD-së, ka miratuar dy pika themelore ku do të bazohet aksioni opozitar në ditët në vijim. Pika e parë është nisja e […]

Continue Reading

26 maj: Protestë e madhe për të rrëzuar qeverinë Rama

Lulzim Basha ka thirrur gjithë shqiptarët në protestë kundër qeverisë së Edi Ramës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, pas takimit me aleatët, Bashë është shprehur se është koha që Shqipërinë të mos ja lëmë më në dorë një qeverie mafioze. Basha tha se të gjithë bashkë mund të ja dalim. Ai bëri […]

Continue Reading

BE rrëzon Ramën: Nuk hapen negociatat për Shqipërinë.

Dha gjithçka që mundi që të merrte një lajm të mirë sot, por Bashkimi Europian në strategjinë e zgjerimit të zbardhur nga mediat ndërkombëtare ka rrëzuar qeverinë e Edi Ramës. Për të paktën 10 vitet e ardhshme, dyert e Shqipërisë janë mbyllur. Hapja e negociatave duket se është larg. E kjo vetëm për meritë të […]

Continue Reading

Armand Maho: Rrëzoni qeverinë, jo serverin e llotarisë amerikane!

Faqja e aplikimeve per llotarine amerikane degjova se ra serish. Serveri nuk mundi ta perballoje ngarkesen, nje gje e cila do kete habitur organizatoret. Nje vend i vogel buze adriatikut, qe nuk i mungojne kater stinet e vitit, nuk i mungojne burimet ujore, resurset minerale dhe gjithe cka tjeter i fal zoti njeriut per e […]

Continue Reading

A po kthen krah Donal Lu?

Deklarata e kryediplomatit amerikan në Rrëshen kanë shkaktuar një furtunë të vërtetë në mjedisin politiko-mediatik shqiptar. Thëniet e tij se të rinjtë mund ta rrezojnë një qeveri që nuk u pëlqen, përmendja e zyrave të shtrenjta, makinave luksoze dhe udhëtimeve të kushtueshme të pushtetarëve kanë zënë titujt kryesorë të mediave dhe kanë bërë të reagojë opozita […]

Continue Reading

Ikën dhe Lu/ Fjalët e fundit të ambasadorit Lu në Shqipëri: Rrëzojeni qeverinë…

Donald Lu nuk do të jetë më ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë.  Madje ai nuk do të shërbejë më fare për Departamentin e Shtetit, gjë që nënkupton pension të parakohshëm. Në ikje ambasadori Donald Lu  ka lëshuar gjatë një takimi me të rinjtë në Rrëshen, një deklaratë të fortë: “Ju jetoni […]

Continue Reading

Berisha – Majkos: Ti dëshmitar në qeverinë më të korruptuar dhe kriminale

Sali Berisha ka reaguar pasi u bënë të ditur emrat e kabinetit të ri qeveritar nga vetë kryeministri Edi Rama në Asamblenë e Partisë Socialiste. Në një status në faqen e tij në Facebook, Berisha e cilëson qeverinë e re një “lukuni të tepsisë, ku spikasin bosët kryesorë të korrupsionit dhe vjedhjeve”. Ai shprehet se […]

Continue Reading

Sokol Balla/ Në qeverinë e re të Ramës vetëm grupi i `Rilindjes`, ata të PS të ngrohen në diell

Gazetari Sokol Balla ka bërë një analizë për ndryshimet e pritshme në qeverinë “Rama II” dhe fytyrën që do të ketë ajo, tani që kryeministri i ka të gjitha në dorë të vet. Sipas tij ky mandate nuk është i të majtës apo Partisë Socialiste, por vetëm i Edi Ramës dhe i grupit të tij […]

Continue Reading

Rama prezanton qeverinë e tij të dielën. Ja ministritë që pritet të bashkohen

Partia Socialiste do të mbledhë të dielën, më 27 gusht, Asamblenë Kombëtare, organi i dytë më i lartë vendimmarrës mes dy kongreseve. Megjithëse publikisht nuk është bërë e ditur asnjë axhendë e kësaj mbledhjeje, ajo në fakt është bërë e ditur gati dy muaj më parë nga vetë kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, i […]

Continue Reading

Lulzim Basha deklaroi se nuk ka qeveri me PS. LSI vendos qeverinë e re me 26 qershor.

Të premten mbyllet fushata elektorale. Të shtunën pushim, ndërsa të dielën njërëzit shkojnë të hedhin votën. Tre partitë kryesore për pushtet PD, LSI dhe PS janë nën ethet e fundit të votave të pritshme. PS-ja nuk e kap kurrsesi shifrën mbi 59 deputetë. Mbajeni mend këtë shifër dhe mos lexoni apo besoni sondazhet e paguara apo […]

Continue Reading

Shkëlqim Selami: Meta donte të rrëzonte qeverinë për intersa personale. Tani jam me Ramën

Ilir Meta tha se ish –deputeti i LSI, Shkëlqim Selami, ishte përdorur dhe gënjyer nga Edi Rama, i cili i kishte thënë se donte ta kandidonte për bashkinë e Vlorës, por nuk e kishte lejuar Meta. Sot ish –deputeti që iu hoq mandati për rekorde kriminale ka akuzuar Metën se donte të rrëzonte qeverinë e […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Në qeverinë e rilindjes, LSI ishte pjesa më e mirë!

Kjo qurravitja e Rames se nuk e la Meta te qeveriste eshte gjeja me e peshtire qe me kane zene veshet ne 27 vjet qe mbaj mend kete sistem. Te jesh kreu i partise me te madhe ne koalicionin qeverises dhe kryetari i saj, me pushtet te pafundem per te zgjedhur deputete, ministra e drejtore, […]

Continue Reading

Hahn në Shkup: Respektoni shqiptarët, mos luani me zjarrin. Qeveria e re, sa më shpejt

Askush nuk duhet të tundohet që të luajë me zjarrin. Jemi thellësisht të shqetësuar me tensionet dhe gjuhën e urrejtjes në vend. Liria e tubimit dhe e shprehjes janë të drejta themelore në shoqëritë demokratike, por ato vijnë bashkë me përgjegjësitë”. Deklarata e përbashkët e Komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn, dhe e tre eurodeputetëve – […]

Continue Reading

Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re.

Pas prezantimit të programit të tij qeveritar, Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re. Ndërkohë janë shtuar shqetësimet se ato që përshkruhen si protesta “patriotike” mund të marrin një kthesë të dhunshme. Disa prej tubuesve të intervistuar nga media rajonale kanë shpërthyer […]

Continue Reading

Zoran Zaev thotë se do ta formoj qeverinë pa mandatin e dhënë nga presidenti

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev thotë se do ta formoj qeverinë pa mandatin e dhënë nga presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov”, raporton “Balkanweb”. “Në do të donim që formalisht ta marrin miratimin nga presidenti, por kjo nuk është e domosdoshme. Është një traditë e mirë ta pyesësh prindin e vajzës për dorën e saj në […]

Continue Reading

Portali SPJV.IT: Me 19 prill protesta finale e Opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Burime të mirëbesuara në selinë blu tregojnë se opozita po përgatitet për “Protestën Finale” me një numër diku te 200 mijë veta apo edhe me shumë, sipas PD-së, të cilët do të mblidhen në Tiranë për të rrëzuar qeverinë Rama. Burimet thonë se durimi i PD-së dhe opozitës po arrin kulmin, pasi kryeministri Rama jo […]

Continue Reading

Edison Ypi ‘krijon” qeverinë teknike.

Qeveria teknike që kërkojnë demokratët për largimin e rrezikut të vjedhjes së zgjedhjeve përmes miliarda eurove të hashashit mund të ketë për Kryeministër një emër kompromisi, për shembull Artan Fugën, por Ministër të Brendshëm duhet të ketë patjetër atë që është definitivisht më i përshtatëshmi, të kudondodhurin, të pamposhturin, të pavdekshmin kamikaz të aksioneve politike […]

Continue Reading

Nga Arian Galdini: O ju shqipmedia e ju shqipshkronjës që mbroni Gruevskin dhe Ivanovin, o ju të shitur a trushkulur

Lexoj media shqip e shkronjes shqiptare, qe fajesojne Platformen shqiptare si shkak te krizes ne Maqedoni. Keto media shqip e keta shkronjes shqiptare, ose jane trushkulur, ose jane te paguar, se ndryshe nuk shpjegohet dot. O ju shqipmedia e ju shqipshkronjes qe mbroni Gruevskin dhe Ivanovin, o ju te shitur a trushkulur, Fiksojeni mire ne […]

Continue Reading

Zoran Zaev takon Ali Ahmetin për Qeverinë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar në Tetovë, kryetarin e Lidhjes Social-demokrate, Zoran Zaev për të diskutuar lidhur me marrëveshjen eventuale mes dy partive për forminin e qeverisë së re të Maqedonisë. Detaje nga ky takim nuk ende nuk janë dhënë, por siç bëhet e ditur Ahmeti dhe Zaev janë përqëndruar jo vetëm në çështjen […]

Continue Reading