Mediat ndërkombëtare: Mijëra shqiptarë në protestën opozitës

Nuk mund te mbeteshin pas as mediat nderkombetare në lidhje me protesten e sotme te opozites. Protesta është bërë lajm edhe për mediat ndërkombëtare dhe ato amerikane. ABC News dhe Washigton Post shkruajnë se mijëra shqiptarë i janë bashkuar opozitës në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ në Tiranë. Ata e vënë theksin te protesta e opozitës […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enton Abilekaj: Të shkërbesh Trumpin

Interpretimi që Top Channel i bëri qëndrimit të Ambasadës Amerikane në Tiranë, rihapi lojën e preferuar të partive. E preferuar se nuk ka shpallje fituesi nga arbitri ndërkombëtar, nuk ka finish, nuk ka kupë. Palët dalin të kënaqura, ndërsa publiku nuk kupton asgjë. Kështu edhe këtë herë. Lulzim Basha u kthye në Tiranë pas një […]

Vazhdo të lexosh

Oerd Bylykbashi: Ekstremistet e majte rrahin barbarisht ata qe po mbrojne Torren Veneciane nga Veliera e Dakos

Ekstremistet e majte rrahin barbarisht ata qe po mbrojne Torren Veneciane nga Veliera e Dakos Protestuesit e shoqerise civile qe po luftojne per te mbrojtur trashegimine dhe identitetin e Durresit dhe Shqiperise nga Veliera e Vangjush Dakos u sulmuan dhe rrahen barbarisht mbreme naten nga provokatore qe i sherbejne ketij regjimi bandit. Levizja e protestes […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Sot qeveria me Ramën janë lepujt e vërtetë sepse shqipëria është ngritur.

Sot mbushen 22 dite qe nga dita kur PD nisi protestat e saj per qeveri teknike dhe zgjedhje te ndershme. Nder te tjera kryetari demokrat Lulzim Basha tha: Mëngjesi i 22-të i lëvizjes më të madhe popullore demokratike qytetare paqesore peër zgjedhje te lira e te ndershme. Nje mengjes me afer fitores tuaj. Pershendes te […]

Vazhdo të lexosh

Në ditën e 14 të protestës tërhiqet Qeveria. Kërkon dialog me opozitën

Lulzim Basha, ka mbledhur aleatët e PD-së sot në selinë e kësaj partie. Gjatë paradites mazhoranca bëri një deklaratë ku thoshte se ishte gati të ulej me opozitën për të diskutuar çdo propozim të opozitës. Tërheqja e mazhorancën bëhet në ditën e 14 të protestës përpara Kryeministrisë.

Vazhdo të lexosh

Gallata nga Vettingu. Mund të nënshkruash disa herë dhe pa kartë identiteti (VIDEO)

Mbledhja e firmave për peticionin e Vettingut, si një iniciativë e ndërmarrë nga organizatat e shoqërisë civile, duket se është një nismë e kompromentuar e aspak serioze. Firmat merren pa patur nevojë për kartën e identitetit, ndërsa nëpër lista ekzistojnë edhe persona që s’janë më në jetë. Video që shihni më poshtë është realizuar në […]

Vazhdo të lexosh

Nga Rexhep Shahu: Deputeët e PD që paguhen me rrogë të mirë, nuk kanë kohë mjaftueshem të qëndrojne në cadrën e protestës

Deputetet e PD qe paguhen me rroge te mire, nuk kane kohe mjaftueshem te qendrojne ne cadren e protestes, jane te zene me hallet e kombit, ndonjehere u vjen edhe ngapak turp qe te rrine aty me ata njerez aty ne cader, njerez qe shpesh nuk kane leke as per nje kafe 70 lekeshe aty […]

Vazhdo të lexosh

Ng Artur Zheji: Ose Basha fiton, ose Shqipëria mbetet përfundimisht pa Opozitë!

Janë shumë faktorë që e luftojnë egërisisht protestën e Opozitës, në qindra forma të nëndheshme. E para pushteti që sot protesta ka kundër, është realisht i fortë. Marrëveshja Meta-Rama, ndonëse duket gjithmonë në buzë të greminës, vijon të qëndrojë e paepur dhe ndër dhuratat e shpeshta që Meta i ka bërë Ramës, duke filluar që […]

Vazhdo të lexosh

Dhjetra naftëtarë kanë hyrë në çadrën ku po mbahet protesta përpara Kryeministrisë.

Dhjetra naftëtarë kanë hyrë në çadrën ku po mbahet protesta përpara Kryeministrisë. Basha tha: “Rama do të dështojë me turp dhe populli do të fitojë. Nuk ka Pazar për zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Kjo që ka nisur nuk do të ndalet. Unë jam ushtar i kësaj kauze deri ën fitoren e saj. Unë […]

Vazhdo të lexosh

Partia Demokratike pritet të mbledhë sot kryesinë për ecurinë e protestës

Partia Demokratike pritet të mbledhë kryesinë e saj për të vendosur mbi hapat e radhës së protestës, ecurinë e saj apo edhe “përshkallëzimin” e paralajmëruar më parë nga opozitarët. Kjo mbledhje vjen në një kohë kur protesta e qytetarëve para Kryeministrisë është futur në ditën e dytë dhe drejtuesit e saj premtojnë vazhdimin pa afat […]

Vazhdo të lexosh

Rama në kafe me deputetin Aqif Rakipi të cilit pritet ti hiqet mandati për vepra penale.

Kryeministri Edi Rama është kthyer nga Kosova dhe ka shijuar një kafe i qetë këtë të diele në Hotel Rogner, vetëm pak metra larg protestës që po zhvillohet nga Partia Demokratike përballë zyrës së tij në Kryeministri. Siç shikohet edhe në këtë foto të siguruar nga Opinion.al, Rama po shijon i qetë kafenë e mëngjesit […]

Vazhdo të lexosh

Snajpera në godinën e Kryeministrisë

Masat e sigurisë në protestën e sotme të opozitës kanë qenë tejet të larta. Sikundër Lapsi.al ka raportuar më herët, të angazhuar kanë qenë rreth 2 mijë efektivë policie. Ndërsa në tarracat e ndërtesave janë pozicionuar edhe snajpera të shumtë. Siç shihet nga fotot më poshtë, snajpera ka në godinën e Kryeministrisë, mbi kullat binjake […]

Vazhdo të lexosh