Rikthehen/ Studentët protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit

Paralajmërojnë studentët. Do ngrihemi sërish në protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit kundër qeverisë për mosrealizimin e kërkesave të tyre nga Rama. Studentët shprehen se, qeveria nuk i është përmbajtura premtimeve të ndërrmara në kuadër të Paktit për Universitetin. Pikërisht për këtë arsye, ata thonë se do të organizohen sërish […]

Vazhdo të lexosh

Rama me Helikopter në Kukës/ Policia përplaset ashpër me protestuesit. VIDEO

Në orën 14:30 minuta Rama pritet të shkojë në qytetin verilindor, por ai është pritur me protesta. Qindra qytetarët kanë shkuar tek ura e Kukësit për të bllokuar ardhjen e Ramës. Para kryeministrit kanë shkuar qindra policë, për të siguruar vizitën. Por ata janë përplasur me qytetarët në protestë. Ka pasur një përplasje, ndërsa qytetarët […]

Vazhdo të lexosh

Përplasje me policinë/ Fermerët dhe blegtorët, bllokojnë rrugën Lushnjë – Fier. VIDEO

Fermerë dhe blegtorë të Lushnjes, Divjakës, Beratit, Kuçovs dhe Gjirokastrës, grumbullues dhe përpunues të qumeshtit kanë dalë sot për të protestuar në rrugët hyrëse të Lushnjes. Ata kanë bllokuar rrugën duke i bërë thirrje qeverisë të ndryshojë vendimin për uljen e TVSH-së së rimbursueshme mbi agroindustrinë.  Banorët e këzaj zone kanë derdhur në rrugë, jo […]

Vazhdo të lexosh

Pas thirrjes së Kuvendit për në orën 17:00, PD: sot protestë para parlamentit në orën 16.30

Partia Demokratike ka nisur përgaditjet për organizimin e një proteste gjatë ditës sotme në orën 16.30 para selisë së parlamentit në Tiranë. Pas njoftimit të kuvendit për seanacë në orën 17 opozita duket se po përgaditet që të reagojë pasi ndryshimi i ditës u konsiderua si një manovër për të mos u përballur me protestën parlamentare […]

Vazhdo të lexosh

Grupimi “DHJETOR 90″/ Me këtë postër do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar

Ky postër i kompozuar nga artisti Like Rehova është mesazhi që përcjell Grupimi “DHJETOR 90” në përvjetorin e 28 të grevës së urisë.  Me këtë postër do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar që fatkeqësisht është i mbushur me enveruca do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar që fatkeqësisht është i mbushur me […]

Vazhdo të lexosh

Minatorë, naftëtarë, studentë, të gjithë në protestë kundra Qeverisë mavi.

Protestës së studentëve të universiteteve publike që po mbahet para Kryeministrisë, i janë bashkuar edhe minatorë nga Puka dhe Mirëdita. Në një prononcim për gazetarin Erjon Skëndaj një prej protestueseve tha se kërkesat e studentëve janë legjitime, ndërsa shtoi se ishin bërë pjesë e kësaj kauze edhe për kërkesat e tyre, siç është edhe marrja […]

Vazhdo të lexosh

Studentët e Shkodrës vërshojnë drejt Tiranës

Studentët e Shkodrës sapo kanë mbërritur në Tiranë. Me nje pankarte qe lexon “Shkodra zgjohet per studentet”, ata kane mberritur para kryeministrise. Studentet nuk heqin dorë nga protesta. Megjithëse ultimatumi i vënë ndaj qeverisë nuk funksionoi dhe nga ana e ministrisë nuk ka përgjigje pozitive për 8 kërkesat e tyre, studentët janë ngritur sërish sot […]

Vazhdo të lexosh

Studentët të bashkuar: Nuk tërhiqemi

Me thirrjet ‘arsim publik falas’, ‘Ne nuk dorëzohemi’ studentët vazhdojnë të protestojnë para godinës së Ministrisë së Arsimit prej orës 10:00 të paradites së sotme. ‘Ne duam shkresë zyrtare me katër kërkesat dhe nuk tërhiqemi. Të përgjysmohen tarifat. Ajo tarifë për provimet e mbartura ishte kryesore, por duhet të plotësohen edhe kërkesat e tjera. Do […]

Vazhdo të lexosh

Banorët bllokojnë rrugën e Valbonës. FOTO

Banorë të Dragobisë në Tropojë janë organizuar mëngjesin e sotëm në një tubim dhe kanë bllokuar rrugën nacionale Bajram Curri-Tropojë. Siç shihet edhe në fotot e postuara në rrjetet sociale, fëmijë, të rinj e të moshuar janë ulur në rrugë në shenjë proteste ndaj shpërthimeve që kanë ndodhur ditën e djeshme në vendin ku po […]

Vazhdo të lexosh