Protestë do të thotë Europë, ai që i ndalon është antieuropian. VIDEO

Aulon Kalaja Kryeministri Rama ka bere nje ligj qe dekurajon reagimin qytetar. Duke i kercenuar njerezit me 3-vjet burg nese bllokohet rruga, ai eshte futur ne rrugen e vrasjes se protestes. Terrori qe po ben ditet e fundit mbi banoret e “unazes se re” eshte vetem prova e pare, se ai do te jete Shqiperia […]

Continue Reading

Rikthehen/ Studentët protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit

Paralajmërojnë studentët. Do ngrihemi sërish në protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit kundër qeverisë për mosrealizimin e kërkesave të tyre nga Rama. Studentët shprehen se, qeveria nuk i është përmbajtura premtimeve të ndërrmara në kuadër të Paktit për Universitetin. Pikërisht për këtë arsye, ata thonë se do të organizohen sërish […]

Continue Reading

Rama me Helikopter në Kukës/ Policia përplaset ashpër me protestuesit. VIDEO

Në orën 14:30 minuta Rama pritet të shkojë në qytetin verilindor, por ai është pritur me protesta. Qindra qytetarët kanë shkuar tek ura e Kukësit për të bllokuar ardhjen e Ramës. Para kryeministrit kanë shkuar qindra policë, për të siguruar vizitën. Por ata janë përplasur me qytetarët në protestë. Ka pasur një përplasje, ndërsa qytetarët […]

Continue Reading

Përplasje me policinë/ Fermerët dhe blegtorët, bllokojnë rrugën Lushnjë – Fier. VIDEO

Fermerë dhe blegtorë të Lushnjes, Divjakës, Beratit, Kuçovs dhe Gjirokastrës, grumbullues dhe përpunues të qumeshtit kanë dalë sot për të protestuar në rrugët hyrëse të Lushnjes. Ata kanë bllokuar rrugën duke i bërë thirrje qeverisë të ndryshojë vendimin për uljen e TVSH-së së rimbursueshme mbi agroindustrinë.  Banorët e këzaj zone kanë derdhur në rrugë, jo […]

Continue Reading

DEPUTETI I MERKEL KRAH BERISHËS NË PROTESTË

Martin Henze, përfaqësues i partisë CDU në Bundestagun gjerman i është bashkuar sot protestës së PD-së përpara kryeministrisë. Deputeti gjerman është shfaqur në krah të ish-kryeministrit Sali Berisha. Kujtojmë se Henze, i cili është këshilltar ekonomik i Angela Merkel u shpreh dje në mbështetje të protestave, duke thënë se edhe në Gjermani ka pasur protesta […]

Continue Reading

Agron Duka: PAA është në krah të atyre që kërkojnë ndryshim

Një ditë para protestës së opozitës para Kryeministrisë, kreu i PAA, Agron Duka shprehet se forca politike që ai drejton së bashku me mbështetësit do jenë në krah të gjithë atyre që kërkojnë ndryshim. Përmes një postimi në Facebook, Agron Duka thotë se largimi i opozitës nga Parlamenti i ka dhënë krizës politike përmasa të […]

Continue Reading

Banorët e Lusnës në Kukës bëjnë thirrje për protestë më dt 17 Mars.

Pas protestes së datës 16 Mars, po me 17-Mars ora 11:00 një betejë tjetër nis për ne bashkëfshatarët e Lusnës. Te gjithe te bashkuar do te jemi atje… Beteja per mbrojtjen e Lusnes nga një masaker ekologjike qe po pergatitet ndaj pasurise me te çmuar te natyres qe na e ka falur Zoti. Fshati Lusën […]

Continue Reading

E fundit: Tension në Fier/ Policia përplaset me protestuesit

Tensione të forta janë vërejtur në Fier para disa momentesh në përballjen e Policisë me protestuesit e shumtë që janë mbledhur me thirrjet “Rama ik!” në hyrje të qytetit të Fierit.  Protestuesit e prirë nga kreu i degës së PD, Luan Baçi, kanë lëshuar thirrje të forta me megafon, por Policia, që ka krijuar një kordon,  i […]

Continue Reading

Kiri Hajdari në krah të Lulzim Bashës në protestë. E motra pret përgjigje akoma nga Knut-i.

Deputetja e PD Rudina Hajdari vendosi mos djegë mandatin si deputete duke zgjedhur rrugën Parlamentare. Por në këtë pikë, duket se ndahet me vëllain e saj Kiri Hajdarin i cili mendon se beteja duhet bërë në rrugë me protestuesit. Kiri Hajdari ka zgjedhur të bëjë një gjest tjetër. Ai po proteston në mënyrë tërësisht të […]

Continue Reading

Pas thirrjes së Kuvendit për në orën 17:00, PD: sot protestë para parlamentit në orën 16.30

Partia Demokratike ka nisur përgaditjet për organizimin e një proteste gjatë ditës sotme në orën 16.30 para selisë së parlamentit në Tiranë. Pas njoftimit të kuvendit për seanacë në orën 17 opozita duket se po përgaditet që të reagojë pasi ndryshimi i ditës u konsiderua si një manovër për të mos u përballur me protestën parlamentare […]

Continue Reading

“Zëri Amerikës” injoron ambasadën sorosiane në Tiranë dhe transmeton live protestën.

“Zëri Amerikës” nuk ndalon. Ashtu si edhe në 16 shkurt edhe sot Zëri i Amerikës është duke transmetuar live protestën e shqiptarëve që po bëhet te parlamenti. Zëri i Amerikës ishte denoncuesi kryesor i blerjes së votave në Durrës nga Vangjush Dako me bandat e krimit.

Continue Reading

Grupimi “DHJETOR 90″/ Me këtë postër do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar

Ky postër i kompozuar nga artisti Like Rehova është mesazhi që përcjell Grupimi “DHJETOR 90” në përvjetorin e 28 të grevës së urisë.  Me këtë postër do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar që fatkeqësisht është i mbushur me enveruca do të protestojmë të ejntën para Parlamentit Shqiptar që fatkeqësisht është i mbushur me […]

Continue Reading

Çmendet dhe Ambasada Franceze në Tiranë. Parisi digjet, kurva krihet.

Mijëra shqiptarë i janë bashkuar sot opozitës në thirrjen e saj për të protestuar tek kryeministria. Reagime të shumta kanë ardhur nga selitë diplomatike. E veçantë është deklarata e Ambasadës së Francës në Tiranë. Me një reagim të saj, ambasada bën thirrje të mos ketë dhunë. I çuditshëm ky reagim, kur në Francë ka më […]

Continue Reading

Minatorë, naftëtarë, studentë, të gjithë në protestë kundra Qeverisë mavi.

Protestës së studentëve të universiteteve publike që po mbahet para Kryeministrisë, i janë bashkuar edhe minatorë nga Puka dhe Mirëdita. Në një prononcim për gazetarin Erjon Skëndaj një prej protestueseve tha se kërkesat e studentëve janë legjitime, ndërsa shtoi se ishin bërë pjesë e kësaj kauze edhe për kërkesat e tyre, siç është edhe marrja […]

Continue Reading

Duka: Kemi ministri Diaspore, por nuk lejojmë protesta për emigrantët

Kreu i PAA, Agron Duka e cilësoi absurde ndalimin e të drejtës për të protestuar ndaj shqiptarëve të diasporës. Në një reagim në Facebook, Duka shprehet se “Shqipëria ka ministri diaspore, por nuk lejon protestat e përfaqësuesve të saj”. Deklarata e plotë e Agron Dukës: Paradoks! Qeveria që krijoi Ministrinë e Diasporës, nuk lejon zhvillimin […]

Continue Reading

Studentët e Shkodrës vërshojnë drejt Tiranës

Studentët e Shkodrës sapo kanë mbërritur në Tiranë. Me nje pankarte qe lexon “Shkodra zgjohet per studentet”, ata kane mberritur para kryeministrise. Studentet nuk heqin dorë nga protesta. Megjithëse ultimatumi i vënë ndaj qeverisë nuk funksionoi dhe nga ana e ministrisë nuk ka përgjigje pozitive për 8 kërkesat e tyre, studentët janë ngritur sërish sot […]

Continue Reading

Studentët të bashkuar: Nuk tërhiqemi

Me thirrjet ‘arsim publik falas’, ‘Ne nuk dorëzohemi’ studentët vazhdojnë të protestojnë para godinës së Ministrisë së Arsimit prej orës 10:00 të paradites së sotme. ‘Ne duam shkresë zyrtare me katër kërkesat dhe nuk tërhiqemi. Të përgjysmohen tarifat. Ajo tarifë për provimet e mbartura ishte kryesore, por duhet të plotësohen edhe kërkesat e tjera. Do […]

Continue Reading

Erion Veliaj pregatitet të shemb qindra shtëpi, lokale dhe biznese tek Unaza e re. Foto

Banoret e Unazes se Re ne Tirane, kane dale sot paradite ne nje proteste per te mbrojtur shtepite e tyre nga shembja. Disa dite me pare, inxhiniere dhe arkitekte te Bashkise, te shoqeruar nga forca policore, kane bere porjektet dhe kane vendosur etiketat e shembjeve. Ky veprim ka irrituar banoret e zones te cilet jane […]

Continue Reading

Banorët bllokojnë rrugën e Valbonës. FOTO

Banorë të Dragobisë në Tropojë janë organizuar mëngjesin e sotëm në një tubim dhe kanë bllokuar rrugën nacionale Bajram Curri-Tropojë. Siç shihet edhe në fotot e postuara në rrjetet sociale, fëmijë, të rinj e të moshuar janë ulur në rrugë në shenjë proteste ndaj shpërthimeve që kanë ndodhur ditën e djeshme në vendin ku po […]

Continue Reading