VIDEO/ Shpërthejnë studentët para Ministrisë/ Ju po vidhni vendin tuaj

Mijëra të rinj nga të gjitha universitetet publike të vendit do të protesojnë sot përpara Ministrisë së Arsimit. Pas një qetësie disamujore, studentët u rikthehen protestave pasi Pakti për Universitetin i premtuar nga kryeministri Edi Rama nuk u përmbush. Në të gjitha universitetet janë zhvilluar takime të studentëve. Në takimin e të rinjve të universitetit […]

Continue Reading

VIDEO/ 300 studentë europianë takohen me Bashën: Më 11 maj, me ju në protestë!

Rinia europiane ka dalë në mbështetje të betejës së rinisë dhe qytetarëve shqiptarë për ta bërë Shqipërinë si Europa!  Kryetari i  PD, Lulzim Basha, ka nisur takimin me 300 studentë europianë të EDS, organizatës studentore të Partisë Popullore Europiane. Basha do të flasë për sfidat e studentëve në rrugën europiane të Shqipërisë. 300 studentët europianë kanë ardhur […]

Continue Reading

Reuters, Euronews, Washington Post, VOA, ZDF, transmetojnë Live protestën.

Protesta madhështore e shqiptarëve ka marrë vëmendjen mediave më të mëdha në botë. Agjencia Reuters, televizioni Euronews, Zëri i Amerikës, Dojçe Velle, ZDF, Washington Post dhe dhjetëra media të tjera janë duke transmetuar live protestën madhështore. Ata raportojnë se mijëra shqiptarë kërkojnë dorëheqjen e Edi Ramës. © SYRI.net

Continue Reading

Bie rrethimi i kryeministrisë. FOTO

Protestuesit e opozitës kanë nisur marshimin për rrethimin e godinës së Kryeministrisë nga të gjitha anët. Disa prej tyre kanë sulmuar edhe gardhin me hekura të vendosur mbrëmë. Skenari i rrethimit të Kryeministrisë po praktikohet për herë të parë nga opozita dhe duket se kjo ka gjetur të papërgatitur edhe policinë. Fotot jane realizuar nga […]

Continue Reading

Frika nga protesta/ Parlamenti mblidhet sot mbasdite.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka vendosur të mbledhë Kuvendin pasditen e sotme, për të zhvilluar seancën parlamentare të 21 shkurtit, që e anulloi për shkak të protestës së opozitës. Seanca ka ardhur e papritur dhe e paparalajmëruar, pasi është synuar të shmanget protesta e qytetarëve Mësohet se seanca e sotme do të zhvillohet me rendin […]

Continue Reading

ANDI BUSHATI: PROTESTUESIT T’I KISHIN VËNË ZJARRIN PARLAMENTIT

I ftuar në emisionin “Te paekspozuarit”, Bushati teksa komentoi protestën e djeshme të opozitës, u shpreh se protestuesit u treguan paqësore dhe sipas tij duhet t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit. “Protestuesit t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit, u treguan shume paqësore”, tha Bashati mes të tjerash. Ndonëse Policia e Shtetit mori dje masa të rrepta për […]

Continue Reading

Ruçi konferencë të jashtëzakonshme për shtyp/ Seanca e ditës së enjte është vënë në pikëpyetje për shkak të sigurisë.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka njoftuar në në orën 17:00 do të ketë një konferncë për media. Ky lajmërim vjen pak orë para protestës së opozitës që do të zhvillohet para parlamentit. Konferenca zhvillohet në të njëjtën orë që mblidhet këshilli kombëtar i Partisë Demokratike i cili do të japë vendimin final për djegien […]

Continue Reading

EuroNews dhe Zëri i Amerikës transmetojnë live protestën kurse ambasada amerikane në Tiranë mbështet drogën.

EuroNews dhe Zëri i Amerikës janë duke transmetuar live protestën e opozitës në Tiranë, kundër qeverisë së korruptuar të Edi Ramës. Ndërkaq, asnjëra nga mediat e njohura ndërkombëtare nuk ka transmetuar asnjë pamje nga takimi anti-miting i Edi Ramës në Vlorës. Kurse ambasada amerikane ne Tirane gjate nje deklarate te saj denon ashper “dhunen” e […]

Continue Reading

Një ditë para protestës së 16 shkurtit, Basha: Është koha që populli të ngrihet dhe të marrë në dorë fatet e tij.

kreu i PD Lulzim Basha shpërndan një mesazh në facebook ku shkruan se është koha që populli të ngrihet dhe të marrë në dorë fatet e tij. Sipas Bashës, për çdo pengesë, përgjegjësinë do e mbajë kjo qeveri dhe Rama. -Shqiptarët do të vijnë të bashkuar dhe të vendosur nesër në Tiranë! 16 shkurti është […]

Continue Reading

Protesta e 16 shkurtit/ Policia refuzon lejen për PD.

Mes Partisë Demokratike dhe policisë së Tiranës ka pasur 4 korrespondenca dhe replika por situata nuk ka ndryshuar. News24 ka siguruar kërkesën e opozitës bërë nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, e cila njofton policinë se protesta do të zhvillohet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” tek sheshi para kryeministrisë, Lulishtja tek piramida dhe te rruga […]

Continue Reading

Ambasadën Amerikane akoma e drejton Donald Lu. Për të asgjë nuk ka ndodh në këtë vend. Do paqe me krimin.

Ambasada e SHBA-së ka reaguar në lidhje me protestën e paralajmëruar nga opozita në datën 16 shkurt. Sipas ambasadës amerikane, protesta është një e drejtë e demokracisë që ushtrohet nga qytetarët e cila përdoret shpesh në SHBA. Deklarata e plotë e ambasadës së SHBA: E drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa […]

Continue Reading

Fallxhoret e kryeministrit akuzojnë opozitën se s’ka parashikuar mirë motin e 16 shkurtit!

Nga Ilir Nikolla. Nëse nuk sheh apo lexon e aq më pak nëse nuk të intereson të shohësh apo dëgjosh, nuk do të thotë se mund të thuash çfarë do. Në fund të fundit humbet besueshmerinë personale e bëhesh me ose pa dashje vegël e propagandës qeveritare. Këto ditë po asistojmë në një vazhdë përpjekjesh, […]

Continue Reading

Protesta/ Mësohet se më 16 shkurt, do të flasë edhe vetë Sali Berisha.

Në Venezuelë opozita u ngrit në një protestë madhore kundër Presidentit të zgjedhur Nicolas Maduro. Dhe e rrëzoi me forcën e njerëzve të revoltuar nga qeverisja e tij e dhunshme, korruptive dhe antipopullore. Juan Guaido u vendos si President të përkohshëm të vendit, pas rrëzimit të udhëheqësit Nicolas Maduro. Nicolas Maduro, drejtuesi venezuelian, iku dhe në […]

Continue Reading

Athina në flakë/ Ky është popull opozitar që tmerron pushtetin!VIDEO

Shoqërohet me përplasje protesta e qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë. Ata kundërshtojnë marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit.Me flamuj në duar protestuesit kanë shkuar përpara parlamentit. Në protestë ka patur edhe persona të lënduar pasi ata kanë shkelur njëri-tjetrin. Për të shpërndarë protestuesit, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe tymuese. Tubimi […]

Continue Reading

PD vendos: Protesta deri në largimin e Edi Ramës

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka vendosur sot në mënyrë unanime qëndrimet politike që do të mbajë partia më e madhe në opozitë dhe aleatët e saj. Organi më i lartë drejtues i PD-së, ka miratuar dy pika themelore ku do të bazohet aksioni opozitar në ditët në vijim. Pika e parë është nisja e […]

Continue Reading

Studentët kyçin Universitetin Bujqësor. Policia iu bën presion.

Policia ka paralajmëruar 3 studentë të Universitetit Bujqësor të Tiranës se do t’i shoqërojë në Komisariat, pasi i kanë vënë kyçin portës së Universitetit në shenjë protestë. Punonjësit e policisë të cilët i thanë disa studentëve se mbyllja e dyerve të institucionit përbën vepër penale dhe ata mund të shoqërohen në Komisariat. “Ti mund të […]

Continue Reading

Studentët kthehen masivisht në sheshin e protestës

Studentët nuk do të ulen në auditore këtë fillimviti. Ata do ti kthehen sheshit të protestës përpara Kryeministrisë më datë 7 Janar ora 10:00. Në fillim pati një ide për ta zhvendosur protestën tek korpusi, por tashmë thirrjet po bëhen për protestë para selisë së qeverisë. Siç sqarohet edhe në posterin që po qarkullon prej […]

Continue Reading

Gruaja e Saimir Tahirit i bashkohet protestës së studentëve

Mbi 50 pedagogë të universitetit të Shkencave sociale i janë bashkuar protestës së studentëve që kanë braktisur për më shumë se dy javësh auditorët. Ata kanë firmosur një dokument të shkurtër ku i kërkohet qeverisë shfuqizimi i ligjit problematik të arsimit të lartë që cilësohet, deri më tani si thelbi i kaosit të shkaktuar në […]

Continue Reading

Protesta e studentëve/ Hidhen tymuese të gjelbra përpara Kryeministrisë

Studentët me megafon janë duke hedhur thirrje përpara zyrës së Kryeministrit për plotësimin e kërkesave të tyre. Njeri pas tjetrit ata marrin fjalën ndërkohë që kanë hedhur tymuese në ngjyrë të gjelbër. Policia është bërë gardh përpara godinës së qeverisë dhe vëzhgon ën qetësi, protestën, e cila po ndizet minutë pas minute me thirrje,  por […]

Continue Reading