Partia Demokratike Dega Lezhë padit në Prokurori anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dhe atë zonal.

Partia Demokratike Dega Lezhë ka paraqitur në Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, kallëzimin për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” neni 248 i Kodit penal, kryer në bashkëpunim, në ngarkim të anëtarëve të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor Nr.12 dhe 13, të anëtarëve të Komisioneve të Qendrave të Votimit dhe Grupeve […]

Vazhdo të lexosh

Xhisiela, kërcënon mediat: Do t’ju padis për shpifje!

Xhisiela Maloku është paraqitur sot në Gjykatën e Apelit në Tiranë dhe ka pritur vendimin për ish-të dashurin e saj Rexhep Rrajën, djalin e një deputetit  socialist, që e kishte paditur për dhunim dhe përndjekje. Pasi ka mësuar vendimin e gjyqtares Shpresa Becaj për lëninën e të riut në burg me akuzën e përndjekjes, Xhisiela Maloku ka […]

Vazhdo të lexosh

Habit prokurori i shkarkuar i Durrësit: Kështu e kanë këto punë

Prokuroja  provizore, Arta Marku, kërkoi dje dorëheqjen e Agron Gjanës nga drejtimi i prokurorisë së Durrësit, por ky i fundit nuk ka pranuar. Mbetet e paqartë arsyeja e kërkesës për dorëheqjen e Gjanës. Emri i këtij prokurori ka qenë në fokus të medias edhe disa vite më parë. Gjana ishte pjesë e grupit të prokurorëve […]

Vazhdo të lexosh

Donald Lu kryqëzohet me komente në faqen e ambasadës amerikane

Deklarata e ambasadës së SHBA në vendin lidhur me seancën e tensionuar sot në parlament për zgjedhjen e Kryeprokurorit si rrallëherë është pritur me kritika nga qytetarët. Të shumtë janë ata që shkruajnë drejpërdrejt në facebook-n e ambasadës, duke i kujtuar ambasadorit amerikan se nuk duhet të mbajë kahun e asnjë partie, dhe gjithashtu duke […]

Vazhdo të lexosh

Basha hyn në seli dhe mbledh grupin parlamentar të PD para protestës

Lulzim Basha sapo ka hyrë në selinë e PD rreth orës 8:00 dhe nga burime mediatike mësohet se ka nisur një mbledhje me Grupin Parlamentar të PD-së. Ndërkohë që protestuesit do të jenë jashtë Kuvendit në orën 9:30, deputetët e PD dhe ata të aleatëve të saj do të hyjnë në Kuvend për të protestuar […]

Vazhdo të lexosh

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike pritet që sot të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme.

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike pritet që sot të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme. Mbledhja do të nisë në orën 18:00. Kryeopozitari Lulzim Basha ka dhënë urdhrin e prerë që asnjë nga deputetët mos të mungojë në mbledhje. Në takim pritet që të merren vendime të rëndësishme. Kjo mbledhje e grupit të PD-së vjen pas […]

Vazhdo të lexosh

PDIU kundër Ramës: Nuk marrim pjesë në asnjë votim që shkel Kushtetutën

PDIU-ja duket se i është bashkuar opozitës kundër procesit që ka nisur mazhoranca. Në një njoftim për mediat të shpërndarë thuhet: PDIU nuk do të marrë pjesë në asnjë komision apo votim ku shkelet Kushtetuta e vendit. Prokurori i Përkohshëm i cili mund të zgjidhet sipas interpretimeve të maxhorancës edhe me 36 vota, nuk ka […]

Vazhdo të lexosh

Përgjigja e Lulzim Bashës për Edi Ramën:I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor

Kreu i PD-së Lulzim Basha i ka dhënë përgjigje ftesës së Edi Ramës për të bërë një pakt për të zgjedhur kryeprokurorin e ri të Shqipërisë. Basha shkruan në Facebook se i vetmi pak që Shqipëria ka nevojë është shteti ligjor. Ja përgjigja e Lulzim Bashës për Edi Ramën: I vetmi “pakt” që ka nevojë […]

Vazhdo të lexosh

Basha – Ramës: Pyete Ballën ç’bëri në Rumani para një muaji? VIDEO

Sot gjatë seancë së Kuvendit, Lulzim Basha e ka akuzuar ashpër kreun e Grupit parlamentar të PS, Taulant Ballën, sot në Kuvend se ai është nën hetim për pastrim parash dhe ka zbuluar një detaj, duke iu drejtuar kryeministrit: “Mjafton të kishe pyetur Drejtorin tënd të Policisë se ç’ka bërë ky para një muaji me një […]

Vazhdo të lexosh

Edhe Gjebrea si Tahiri: Më thërrisni në prokurori edhe mua për Habilajt

Ish zv/ Ministrja e Brendshme, Elona Gjebrea, ka kërkuar me vullnetin e saj të japë sqarime në Prokurorinë e Krimeve të Rënda lidhur me dyshimet se ka udhëtuar me makinën e Habilajve. Gjebrea ka kërkuar të shpjegojë itinerarin e udhëtimit që bëri në Greqi në vitin 2014, e lodhur nga dyshimet e ngritura nga prokuroria, politika, mediat se ka […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Visho Ajazi Lika pagoi me dorëheqje denoncimet në prokurori të narko-kabinetit dhe vëllaçko Olsit me bandat e tij.

Berisha ka reaguar për dorëheqjen e kreut të SHISH-it Visho Ajazi Lika. Sipas ish-kryeministri, Lika pagoi me dorëheqje denoncimet në prokurori për vëllanë e Edi Ramës dhe për drogën. Ja postimi i Sali Berishës: Te dashur miq, Drejtori i Sherbimit Informativ, qe i sherbeu vendit me integritet dhe perkushtim te veçante, Visho Ajazi. Analiste dhe […]

Vazhdo të lexosh

Vasili paralajmëron Ramën: Bëj kujdes me telefonatat!

Petrit Vasili ka këshilluar kryeministrin Edi Rama të bëjë kujdes, teksa në një deklaratë për mediat, ka prekur ‘çështjen Tahiri’. Ai i ka sugjeruar kryeministrit Edi Rama të bëjë kujdes me “komunikimet, me telefonat, kërcënimet, joshjet” edhe pse “e ka zënë një hall i madh”. Petrit Vasili akuzoi kryeministrin për lidhje me krimin. “Në këto […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri dhe Adriatik Llalla takim në Prokurori

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri pritet të mbërrijë nga momenti në moment në Prokurorinë e Përgjithshme. Burime për “Shuplakën” bëjnë me dije se ka qenë vetë Tahiri që i ka kërkuar takim urgjent kryeprokurorit Adriatik Llalla, dhe mendohet se takimi do ketë në qendër Moisi Habilajn. Më herët ka pasur një takim mes kryeprokurorit Adriatik […]

Vazhdo të lexosh

KLSH kallëzon në Prokurori 2 ish-drejtorë të prefekturës së Lezhës

Kontrolli i Lartë të Shtetit njoftoi se pas auditimit të Prefekturës së Lezhës për periudhën 1 janar 2013 deri më 31 dhjetor 2016, ka konstatuar shkelje dhe parregullsi të dispozitave ligjore në fuqi në fushën e trajtimit të vlefshmërisë dhe ligjshmërisë të titujve të pronësisë mbi tokën bujqësore (AMTP), ndër të cilat më kryesoret janë: Në 20 raste […]

Vazhdo të lexosh

Paditet në prokurori, sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit, Plarent Ndreca

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Mirela Karabina ka depozituar sot në Prokurorinë e Përgjithshme dhe në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë kallëzimin penal me Nr. 2466-M, datë 12.06.2017 për Plarent Ndrecën, Sekretar i Përgjithshëm pranë kësaj ministrie. Ai akuzohet për shkelje të rënda ligjore të kryera jashtë kompetencave të funksionit të tij që cenojnë veprimtarinë […]

Vazhdo të lexosh

Lindita Nikolla kallëzon Ben Blushin për shpifje

Lindita Nikolla vendos të padisë kreun e LIBRA-s Ben Blushi për shpifje. “Dua t’ju bëj me dije se sot kam nisur procedurën e padisë për shpifje për Ben Blushin. Nuk do t’i ndahem këtij shpifaraku profesionist, derisa ai të marrë dënimin e merituar në gjykatë. U bë e disata herë që njeriu më parazit që […]

Vazhdo të lexosh

Kallëzohet në prokurori administratori i njësisë 2 në Tiranë Elez Gjoza

Administratori i njësisë bashkiake nr.2 në kryeqytet Elz Gjoza po ndiqet penalisht, pasi ka regjistruar në mënyrë fiktive 60-70 persona  me të njëjtin kod banimi në banesën e tij me qëllim elektoral. Sipas policisë Gjoza që prej vitit 2013, kohë kur mbante postin e kreut të minibashkisë nr.2 dhe deri më sot ka regjistruar fiktivisht […]

Vazhdo të lexosh

Rama e debon nga PS kurse Tom Doshi thotë : Unë mbështes kryeministrin Rama, asnjë ofertë tjetër nuk kam.

Tom Doshi i shoqëruar nga avokati i tij ka deklaruar sot se akuza e dytë që ka ngritur ndaj tij Prokuroria është tendencioze dhe bëhet pikërisht në mes të fushatës zgjedhore. Pasi doli nga Prokuroria, Doshi tha se në tre ditët e fundit, kur mbusheshin dy vjet nga hetimi i parë ndaj tij dhe çështja duhet […]

Vazhdo të lexosh

Tom Doshi sërish në prokurori për akuza të reja ndaj tij

Deputeti Tom Doshi ka shkuar paraditen e sotme në Prokurorinë e Përgjithshme ku është thirrur për ti komunikuar një akuzë. Burime nga institucioni i akuzës kanë bërë të ditur se Doshi dyshohet për ‘deklarim të rremë pasurie’ dhe sot pritet që ti komunikohet akuza ose pushimi i saj. Ndaj deputetit Tom Doshi ka ngritur një […]

Vazhdo të lexosh