E dështuara, Arta Marku : E lumtur që po ja pasoj ish-shokut tim të klasës

Ish-prokurorja e përgjithshme e përkohëshme Arta Marku i ka dorëzuar sot detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela. Marku ka nisur fjalën e saj përshëndetëse me falenderim për kolegët vendas dhe të huaj si dhe për mediat duke i quajtur “të pazëvendësueshme”. Ish-kryeprokurorja Marku uroi Çelën për detyrën e re. Olsian Çela u zgjodh mes tre […]

Vazhdo të lexosh

Rama kërcënon sërish prokurorin Ndoja: Nuk do t’i shpëtojë ndëshkimit

Kryeministri Edi Rama përmendi edhe njëherë prokurorin Arjan Ndoja, të cilin e akuzoi sërish për lidhje me një organizatë kriminale. Rama tha se Ndoja nuk do t’i shpëtojë drejtësisë dhe do të ndëshkohet. “30427 ankesa kanë marrë përgjigje, rastet tjera janë raste kur ndodh shpesh qytetarët janë të dëshpëruar nga sistemi i drejtësisë. Ju e […]

Vazhdo të lexosh

Dorëhiqet ish kryeprokurori i Tiranës, Petrit Fusha.

 Prokurori Petrit Fusha jep dorëheqjen duke dalë në këtë mënyrë nga radhët e sistemit. Burimet thonë se ish-drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës i cili aktualisht ishte prokuror në institucionin qendror të akuzës e ka paraqitur dorëheqjen pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Arsyet e dorëheqjes nuk bëhen te ditura. […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Prokurori i Durrësit Agron Gjana nuk shkon asnjë ditë në punë. Ja raportet mjeksore që paraqiste.

Pas shumë lëvizjesh dhe ndryshimesh në organin e Prokurorisë të kryera nga Kryeprokurorja Arta Marku, ajo që ra në sy në atë kohë ishte dhe transferimi i prokurorit të Durrësit, Agron Gjana, për në rrethin e Pukës. Levizjet dhe transeferimet e shumë prokuroëve ngjallën interes për faktin se u quajtën si “prerje”kokash të mbështetësve te […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria e Përgjithshme përgënjeshtron median Gjermane. Jorgaqi nuk ka qënë prokuror

Burime zyrtare nga Prokuroria e Vlorës thanë se Arben Jorgaqi ka qenë në funksionin e oficerit të policisë gjyqësore (pra, nuk ka qenë prokuror) dhe nuk ka qenë asnjëherë pjesë e hetimit për falsifikimin e pronave. Ai ka ndjekur kryesisht hetime për vjedhje të energjisë elektrike apo dëmtime të pronës publike (vjedhje kapakë pusetash, dëmtime […]

Vazhdo të lexosh