Reagon Presidenti Meta pas publikimit final nga Komisioni Venecias.

Deklaratë e Presidentit të Republikës Sh.T.Z Ilir Meta Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta vlerëson se Opinioni përfundimtar i Komisionit të Venecias konfirmoi të gjitha qëndrimet e Presidentit të Republikës. Si asnjëherë tjetër, Opinioni përfundimtar pësoi ndryshime thelbësore nga projekti paraprak. Ndër konkluzionet kryesore u evidentua se: 1. Presidenti i Republikës nuk ka shkelur Kushtetutën […]

Vazhdo të lexosh

Nga biletat e avionit te dietat dhe hotelet, Meta publikon shifrat e shpenzimeve

Presidenca ka publikuar ditën e sotme me shifra të gjitha shpenzimet e tij, duke filluar nga dietat te udhëtimet, biletat e avionit dhe shpenzimet për hotelet. Meta thekson se nuk ka udhëtuar në asnjë rast me Charter apo me First Class, vetëm në disa raste që ka zgjedhur të udhëtojë me Business Class për arsye […]

Vazhdo të lexosh

E padëgjuar më parë/ Putin fiton zgjedhjet me ndihmën e Bashës

Kur janë numëruar rreth 80 për qind e votave Putin rezulton fitues me rreth 76 për qind të votave duke siguruar mandatin e katërt për të mbajtur për 6 vjet postin e Presidentit të Rusisë. Kjo është një fitore historike për një president duke grumbulluar 55 milion vota. Në vend të dytë radhitet kandidati, milioner […]

Vazhdo të lexosh

Bushati: Plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Bushati, i pranishëm sot në seancën dëgjimore të thirrur nga Komisioni për Politikën e Jashtme, tha se ende nuk ka një marrëveshje me Greqinë dhe sqaroi se plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti i Republikës, por ai jep vetëm autorizimin për nisjen e punës për negociatat. “Presidenti i Republikës, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Flamur Çela: Negociatat dhe Presidenti

Megjithëse këto ditë kanë qenë të mbushura me lajme nga më bombastiket për Vetingun, Arrestimet, heqja e Vizës Amerikane ish-Kryeprokurorit, madje edhe me Deklaratat Alla Provokacia të Kryeministrit Rama në Kosovë, asnjë prej tyre nuk ka arritur të shkëpus dot vëmëndjen dhe shqetësimin e opinionit publik më shumë sesa çështja e mprehtë e negociatave me […]

Vazhdo të lexosh

PD letër Rucit/ Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje, paraqesim qëndrimin tonë si më poshtë: I. Mbi realizimin e shortit nga Kryetari i Kuvendit Procedura e shortit sipas Kushtetutës […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta, vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni

Presidenti Ilir Meta ka nisur një vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni. Ai do të pritet nga Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov; Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi; Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe kryetarët e partive parlamentare maqedonase. Në takimet me zyrtarët më të lartë të shtetit maqedonas, Meta do të flasë për bashkëpunimin dypalësh dhe respektimin e […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta ka urdhëruar Inspektoratin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë që të nisin verifikimet lidhur me lirimin nga burgu të Genc Tafilit.

“Presidenti i Republikës, me cilësinë e Kryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, pasi u njoh me lajmin dhe reagimin publik të institucionit të Prokurorisë, për veprimtarinë e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë, në lidhje me lirimin e shtetasit Genc Tafili, ka urdhëruar menjëherë Inspektoratin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, që në përputhje me […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta u del në krah gazetarëve

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka dalë në mbështetje për gazetarët, gjatë një takimi të zhvilluar me ta dhe përfaqësues të medias në vend. Presidenti e ka nisur fjalën e tij me një mbështetje të hapur për gazetarët, duke apeluar të mos intimidohet dhe cenohet integriteti i gazetarëve. “Kur deformohet dhe kur cenohet liria dhe […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka përshëndetur sot përurimin e shtatores së Azem Hajdarit

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka përshëndetur sot përurimin e shtatores së udhëheqësit të Lëvizjes Studentore Shqiptare të Dhjetorit 1991, Heroit të Demokracisë dhe ish-deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Azem Hajdari në Tropojë. Në vijim, mesazhi i Presidentit Meta që iu përcoll të pranishmëve të shumtë në ceremoninë e përurimit të shtatores, që u zhvillua […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohen emrat dhe pagat e 27 anëtarëve të vettingut. Ja sa shkon rroga e një anëtari

Anëtarët e vettingut, do të kenë një pagë mujore tre herë më të lartë se paga e Presidentit të Republikës. Një anëtar i një prej tre organeve të Vetingut do të marrë 7.5 milionë lekë të vjetra pagë në muaj ose 5.6 mijë euro, duke u shndërruar kështu një prej zyrtarëve më të paguar në […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta priti sot Presidentin e Zyrës së Auditimit të Republikës së Bullgarisë,

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim të veçantë Presidentin e Zyrës së Auditimit të Republikës së Bullgarisë, zotin Tzvetan Tzvetkov, i cili ndodhet në Shqipëri në një vizitë zyrtare, me ftesë të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj. Meta vlerësoi marrëdhëniet tradicionale mes dy vendeve duke nënvizuar se edhe bashkëpunimi […]

Vazhdo të lexosh

Meta pret Haradinaj: Bashkëpunim rajonal për stabilitetin e sigurinë

Kryeministri i Kosovës takimin e dytë e zhvilloi me Presidentin Ilir Meta. Presidenti Meta shprehu angazhimin e tij për bashkëpunimin e ngushtë me institucionet e Kosovës, në interes të rritjes së mëtejshme të njohjeve ndërkombëtare si edhe forcimit të perspektivës evropiane Meta theksoi rëndësinë e intensifikimit të mëtejshëm të shkëmbimeve ekonomike, tregtare, shkencore, arsimore, turistike, […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti i Republikës Ilir Meta mbledh Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Ja çfarë u vendos

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, zhvilloi sot, datë 22.09.2017, mbledhjen plenare, e cila nisi me diskutimin formal të informacionit të paraqitur në Këshill në lidhje me takimin e zhvilluar nga Kryeinspektori dhe Sekretari i Përgjithshëm i KLD-së, me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Pasi u analizua informacioni, anëtarët shprehën një zëri vullnetin e KLD-së, për të […]

Vazhdo të lexosh

A do ta dekretojë Presidenti Meta, ligjin e plehrave?

Kuvendi i Shqipërisë ka publikuar axhendën për periudhën nga 18 shtatori deri më 13 tetor të këtij viti. Mes shumë projektligjeve që janë futur për diskutim është edhe dekreti i kthyer nga Nishani për ‘Menaxhimin e integruar të mbetjeve’. Ishte LSI e cila e bllokoi gjatë legjislaturës se kaluar, por tani LSI nuk e ndalon dot […]

Vazhdo të lexosh

Meta në Skrapar, përkujtohet 75-Vjetori i Çlirimit

Ilir Meta ishte sot i pranishëm dhe mori pjesë në ceremonitë festive e përkujtimore të 75-vjetorit të çlirimit të Skraparit. Pasi vizitoi “Varrezat e Dëshmorëve” dhe Muzeun e Rrethit, Presidenti Meta u shpreh para të pranishmëve të shumtë: autoriteteve vendore, veteranëve dhe banorëve të mbledhur në Sheshin “Riza Cerova”: “Kjo është një ngjarje e shënuar […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta dekreton shefin e ri të Shtabit të Përgjithshëm të FA

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar sot Gjeneral Brigade Bardhyl Myrteza Kollçakun në postin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm. Sipas njoftimit të Presidencës, shefi i ri i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, Gjeneral Brigade Kollçaku në karrierën e tij të gjatë e të spikatur ushtarake, pas përfundimit […]

Vazhdo të lexosh