PD shpall nismën kushtetuese për Vettingun në politikë

Në një deklarate per mediat, opozita deklaroi se “Niveli i krimit dhe korrupsionit në Shqipëri në rradhët e zyrtarëve të lartë publikë, është në nivele alarmante. Procesi i vettingut, përfshirë vlerësimin e lidhjeve me krimin e organizuar, zbatohet sot vetëm për gjyqtarët, prokurorët dhe punonjësit e policisë. Partia Demokratike beson se zbatimi i vettingut dhe […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Të luftosh kryetarin nuk është ide politike.

Basha ka deklaruar sot se për herë të parë , PD do të ndërtojë transformimin më të madh politik të vendit. Duke iu përgjigjur zërave kundër të PD-së, të eksponentëve të vjetër të kësaj partie, Basha tha se të luftosh kryetarin nuk është ide politike. “E para duhet tu them që PD sapo ka përfunduar […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Good guys,bad guys në politikë të jashtme.

Sipas mediave tregohet se Ministri Bushati ne Bruksel,”paska vene ne seder” BE,duke u kujtuar Serbine (qe ulet ne dy karrige)…por me ndryshimin se ne kete rast Bushati dhe te tijet te cilet mund te sillen ngjashem…por nuk e bejne,ndaj Brukseli duhet ta shperbleje kete “bujari” shqiptare,duke mbyllur syte. Ne fakt edhe kjo forme,eshte nje lloj […]

Vazhdo të lexosh

PD- Antikomunistet , bashkë kundër rikthimit në pushtet të xhelatëve të komunizmit

Kryetari i Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Nebil Çika zhvilloi sot ( e martë 29 .08 2017 një takim pune me kryetarin e Partisë Demokratik Lulzim Basha ne zyrën e këtij të fundit në Tiranë. Biseda pati si temë kryesore zhvillimet me të fundit politike ne vend veçanërisht përpjekjet për instalimin në […]

Vazhdo të lexosh

Nebil Çika, zgjidhet Kryetar i Shoqatës Antikomuniste e ish-të Përndjekurve Politikë

Shoqata Antikomuniste e ish-të Përndjekurve politik zgjodhi sot kryetarin e ri te saje Nebil Çika, pas dorëheqjes së Simon Mirakajt i cili është caktuar anëtar i autoritetit të hapjes së dosjeve. Strategjinë e tij në krye të këtij posti, Çika e bëri publik gjatë zgjedhjeve të zhvilluara në Kuvendin e shtatë. Nebil Çika: Ne sot […]

Vazhdo të lexosh

Kordinatorja e FRESSH sulmon ashpër deputeten e re të LSI/ Ku ishe në 21 janar?

Koordinatorja e FRESSH, Ana Abdi i është përveshur deputetes së LSI me tone të ashpra, madje duke i thënë se akoma nuk është ngopur në kurriz të këtij populli dhe duke e pyetur se ku ishte në 21 Janar. Ja çfare shkruan ajo: Në përgjigje të atyre që e konsiderojnë arrogancë qëndrimin zyrtar të PS-së, […]

Vazhdo të lexosh

Të burgosurit e Fierit “marrin” nën kontroll burgun, kërcënojnë gardianët në emër të PS-së/Audio

Një regjistrim audio po qarkullon në rrjetet sociale. Në denoncimin audio tregohet se si të burgosurit në burgun e Fierit drejtojnë burgun në emër të PS. Sipas regjistrimit audio dëgjohet se si në një rast një i burgosur kërcënon punonjësin e burgut për shkak të njohjeve politike që ka.    

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Zheji: 5 arsye përse duhet mbështetur “Rezistenca e Lulëzim Bashës”

Sot ka një trysni të madhe kundër tij. Fuqia e madhe e parasë dhe e ineteresave, është vënë në lëvizje të paparë. E njollosin me mëkate, që ka dhe nuk ka Lulëzim Basha.  Ata që sot kanë bërë Aleancën më të madhe dhe më të fëlliqur në historinë e Shqipërisë, me Krimin më të strukturuar! […]

Vazhdo të lexosh

Meta niset për në Londër kurse PDIU braktis parlamentin dhe nuk voton ministrat.

Kriza politike në vend po arrin kulmin dhe retorika nga dy kampet, sa vjen dhe po ashpërsohet. Ilir Meta që deri në këtë moment është konsideruar si një “zgjidhje” e këtij ngërçi, ende nuk po vendos se si do të veprojë në situatën kur opozita kërkon qeveri teknike dhe Rama kërcënon se do të hyjë […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/Politikë edhe me fenë? Çohu o Hoxhë, të ulet prifti.

  Pas shumë vitesh pritje më në fund edhe objektet e kultit kanë marrë lejet e legalizimit. Në ceremoninë e shpërndarjes se lejeve te legalizimit merrte pjesë, krahas imamëve, edhe deputeti Taulant Balla, Myftiu i Qarkut Elbasan Agim Duka drejtori i ALUIZNI-t Qarku Elbasan Mariglen Disha. Deputeti Taulant Balla tha se – sot ndjehem i […]

Vazhdo të lexosh

Dritani i Ramës në Vlorë, sulmon deputetin e LSI

Dritan Leli, inspektoi punimet në një tjetër projekt të infrastrukturës, asfaltimin e rrugës pranë nënkalimit të Panajasë. Ky nënkalim do të lidhë tashmë fshatrat e zonës së Novoselës me autostradën, ndërsa në gjendjen e vështirë problematike që ishte, kalimi në ketë rruge bëhej i pamundur. Kjo rrugë është një nga 13 segmentet që do të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Ndriçim Kulla: Basha, lider që po sjell një filozofi të veçantë politike

Ajo gjë që e dallon politikanin nga lideri është se politikani ndjek një linjë të caktuar politike, ndërsa lideri përcakton edhe filozofinë e kësaj politike. Këtu nuk e kam fjalën thjesht për shkollat e njohura të filozofisë politike, por për atë gjurmë filozofike që lë një lider i caktuar në politikën e vendit të tij, […]

Vazhdo të lexosh

Flet i shoqi i mësueses nga Librazhdi që i ra të fikët: Po e zëvendësojnë me një studente

Mësueses së frëngjishtes i bie të fikët pas debatit me drejtoreshën, pasi kjo e fundit i komunikoi asaj transferimin në një shkollë tjetër. Ngjarja ndodhi në ambientet e shkollës 9-vjeçare në fshatin Qukës, ku Manushaqe Balliu përfundoi në spitalin e Librazhdit. Shkak sipas saj është bërë kërkesa e drejtoreshës, Zilie Poçi, që ajo të jepte […]

Vazhdo të lexosh

Artan Fuga: Thirrje LSI-së e LIBRA-s për t’iu bashkuar Bashës

Nuk po flas për elektoratin sepse ai është ndarë në segmente të ndryshme. Me pushtetin gjithmonë dyshohet nëse ata që votojnë për të nuk janë atje thjesht për interesa meskine personale. Me cilindo pushtet dhe kurdoherë. Nëpunës të trembur që e kanë marrë vendin e punës si qyqarë duke bërë militantin fallco, shoqata që marrin […]

Vazhdo të lexosh

Si e ‘grabiti’ Organizata Politike protestën e banorëve të Zharrzës. Foto/Video

Mediat dhe TV kryesore në vend kanë raportuar të shtunën se protestuesit-marshues të Zharrzës, kanë përzënë kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, ndërsa ky i fundit shkoi për t’i takuar në Bulevard. Por detajet e kësaj historie ka gjasa të jenë keqinterpretuar nga media dhe episodi është përdorur politikisht në favor të qeverisë. Për të […]

Vazhdo të lexosh

Enri Çeno: Më 18 shkurt unë nuk do të protestoj për pushtet.

Do protestoj KUNDËR pushtetit. Protestat masive në Rumani treguan se nëse një popull ngrihet dhe qendron në këmbë, askush nuk është më i qetë në karriket e zyrave. Kolltukofagët e parlamentit të Shqipërisë duhet ta kuptojnë se kolltuqet e tyre nuk janë të salduara në dysheme. Le të jemi bashkë më 18 shkurt. Sa më […]

Vazhdo të lexosh