“Ti nën dritëzën e hënës”-Poezi nga Anelja Lako

Ti nën dritëzën e hënës. Ti nën dritëzën e hënës. s’di ç’m’u shfaqe aq i fshehtë,hape butë portën e zemrës,ma pushtove lehtë e lehtë. Ti mbi dritëzën e hënës,shkëndijoje përmbi re,ç’ma vodhe çelësin e zemrës,lermë të qetë, mor, si s’më le. Ti nën dritëzën e diellit,butë më dogje si qirinë,fluturoj tej e tej qiellit,plastë kush […]

Vazhdo të lexosh

“Më fal shpirti im”-Poezi nga Mimoza Rexhvelaj.

Sinfonia e stinës Rashë në gjurmët magjike të ëndrrës,Mbi borë ajo kishte lënë vetvetën.Dhe një copë buzëqeshjeArnuar me grimca heshtjeje. Më tej, një pikë e ngrohtë lotiKishte ngrirë e bërë kallkanHëna e shkujdesur shihej mbi tëE vetja, i dukej zanë. Dëgjoheshin kërcitjet enigmatikeTë hapave të bardhë të natësSikur përcillnin përtueshëmTingujt e një sinfonie pambarim,të stinës […]

Vazhdo të lexosh

“I ndjek nga pas hapat e tua”-Poezi për Babain.

Sokrat Turtulli Të ndjek nga pas si ti mua dikur fëmi,Të mos rrëzohesh a vritesh diku.Rrugicës me guriçka kur hapat hedh,Mbërthyer nga mosha ecën kuturu. Të ndjek nga pas pa e ditur se të ndjek,Se ndryshe do më bërtisje me zhargon.Kurrë s’pranove për krahu të të mbanin.Kurrë dhe tani nuk e pranon. I ndjek nga […]

Vazhdo të lexosh

“Dielli nuk mbytet”-Poezi nga Ida M. Nika.

Eshte dita e verës? po këtu ditët s’kanë emradhe pranvera ndonjëherëharron të vijë… …ja i nisadallëndyshet e dëshirëstë të cicërijnë në sypo si t’ia bëj të të çel në duartë më ndjesh aromën? Më ndjeve në ëndërr? Erdha hyra, me hapa të lehtëta lash zemrën e ngrirë në duardhe ti i shkrive akujt me frymëmanushaqet […]

Vazhdo të lexosh

“I humba të gjitha”-Poezi nga Adela Hoxha.

I humba të gjitha dhe lotët i humba, Buzë detit anije shprese letre zhubravitur nga era e viteve Nga era e shpirtit venitur… I humba në ditët me ylber pikturuar qiellit Në ditët e dëshirës, zjarrit, breshërit I humba në humnerë ndjenjash ujvarë kohës arratisur … Pas mallit, harrimit, në folenë e zemrës braktisur! I […]

Vazhdo të lexosh

“Ka akoma kohë pēr dashuri”-Poezi nga Adela Hoxha.

Ti diçka kërkon prej meje Unë prej teje, diçka kërkoj. Ndjenjat të prekin fillin e fjalës, Si prek pulëbardha mëndafshin e valës. E ndjeja atë fjalë, që prisja prej teje. Të dua:- Më the, dhe erdhe drejt meje! AJO, FILM BARDH E ZI Ajo, film bardh e zi, Ai, ylberi pas mallit pikturuar. Ajo, lot, […]

Vazhdo të lexosh

“Më deh ky det që thellë meje”-Poezi nga Adela Hoxha.

LABIRINTHET E MENDIMIT. Në labirinthet e thella të mendimi, Dy njerëz, ndërtuan një kështjellë me fjalë. Ajo, me ëndrra qëndiste detin, Ai, lakoret e jetës kthente në valë!   Ç’ti them detit që lëpin bregun Ç’ti them detit që lëpin bregun, Fjalë mbytur mbetem pa u zhytur, Shpirti, tallaz ëndrrash dërmuar. Shpresa, pulëbardhë qerpikut ndaluar! […]

Vazhdo të lexosh

“E hasa rastësisht buzë Senës. “-Poezi nga Amida Rica.

FRYTIN E T’TONES DASHURI. Frytin e t’tones dashuri te sforcuar, birin tone, dua ta mesoj te dashuroje nje grua te bukur pa u orvatur t’ia zoteroje trupin. Te dashuroje nje grua te mencur pa u orvatur t’ia fshije mendimet Te dashuroje nje grua te lire pa u orvatur ta burgose. E tani ti guxon te […]

Vazhdo të lexosh

“Stop inatit në dashuri”-Poezi nga Yllid Çela.

I BURGOSUR PA FAJ. Kam vendosur ta çarmatos veten. Le të më burgosë, ndjenja dhe lumturija Pastaj, le të shtien tek a çift, se kush do me egzekutoje i pari? Dashuria apo perëndia?! Po kush, mund ta burgosë dashurinë? Dhe vetë zoti, do ishte dorëzuar para saj. Dhe teksa puthjet, shkrumbohen mbi buzë, Ai kokëulur, […]

Vazhdo të lexosh

“Derisa të kem akoma lot”-Poezi nga Adela Hoxha.

S’do të ketë më një herë të dytë. E djeshmja do të ngelet veç kujtim. Nëse me lotë të mbushen sytë, Ta dish se s’janë për fajin tim! Endesh në labirithin e frikës, Veshur me të bardha hap portën e mëkatit. Me ëndrra var korniza shprese, Në muret pa dritë të përbuzjes e shtratit. ——————— […]

Vazhdo të lexosh

“Cigarja dremit në tavëll”-Poezi nga Adela Hoxha

NE HEMISFEREN E ZBRAZET. Në hemisferën e zbrazët të mendimit, errësira po përpinte rrezet në mes të ditës e paftuar… Shpirti im tretej nën eklipsin e dëfrimit, dhe trupat lakuriq me perëndim mbuluar! MENDIMET BERE QULL NE SHI. Mendimet bërë qull me shi, Vrapojnë te futen nëpër streha, Po brenda meje gjendesh Ti. Nga fryma […]

Vazhdo të lexosh

‘Me shi lotësh ajrin ta puth’-Poezi nga Adela Hoxha.

PUTHJET Puthjet e hutuara gjejnë një strehëz shiu, Vetëtima mos t’i tremb kollitet sa i sheh, Në qiell mbeten shtegtarët ardhur nga veriu, Ndërsa një grerëz me gjysëm kokërr rrushi u deh! ————————————  E HIRTE DITA  E hirtë dita kët’ mengjes, As diell, as ajër nuk përcjell. Mendim i zbehtë mbërthyer grykësh, Nje çast tek […]

Vazhdo të lexosh

‘Ke munguar në ditënetët e mia’. Poezi nga Ada Dradha.

AROMA IME MBI TRUPIN TEND. I dashur ditar! Nuk di pse të krahësoj me një trung vjeshte, që i duhet një shpirti të butë mbushur me polena, ku fjalët e mia të ëmbla si Meridianët e rruzullit tënd bien pingul mbi atmosferën e dëshirave të vjetra, presjet hark si vetull bëhen mbi syrin e përgjumur, […]

Vazhdo të lexosh

“Fola me Hënën”: Poezi nga Izota Rexho Haruni

FILLUAN FLUTRAT TE VALLEZOJNE Filluan flutrat e bardha te vallezojne. Zbresin te lehta, te brishta, pa zhurme. Dikush qendron mbi gjethet trime te nje peme. Dikush humbet, e shkrihet kur bie mbi uje. Filluan te vallezojne edhe brenda meje. Ohhhh..ma heqin trishtimin si me magji. E dua boren, ma qeteson shpirtin. Mi shkrin vitet, me […]

Vazhdo të lexosh