Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat koloneleve

Gazetarja Anila Hoxha ironizon ditën e parë të punës së zv/ministrit të Brendshëm. Reagimi i plotë i Anila Hoxhës: Ne diten e pare te punes, Sander Lleshi na paska firmosur dy urdhera. E para, policia te bashkepunoje per plehrat. Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat […]

Continue Reading

Bllof i i Ballës/ Maxhoranca nuk e heq, por e fut në Kuvend ligjin për plehrat

Sot mediat kanë mësuar se ligji për plehrat i mbrojtur fort nga kryeministri Edi Rama jo që nuk është hequr nga rendi i ditës, por është futur dhe nesër komisioni i Veprimtarive Prodhuese do ta diskutojë. Kryetar i këtij komisioni është Eduard Shalsi, nismëtari dhe propozuesi i ligjit që sjellë në Shqipëri plehrat e Europës. […]

Continue Reading

Kokëdhima: ‘Tërheqja’ nga plehrat, taktikë djallëzore. Të përgatitemi për ‘luftë’.

Koço Kokëdhima, u bëri thirrje shqiptarëve që të përgatiten për “luftë”, për të mos lejuar qeverinë e Edi Ramës që të kalojë në Kuvend ligjin për mbetjet. Në një reagim në “Twitter”, Kokëdhima u shpreh: “Qeveria nuk ndahet nga plehrat. “Tërheqja” është taktikë djallëzore. Rilindja po na vret! Të përgatitemi për luftë!”. Reagimi i Kokëdhimës […]

Continue Reading

Edi Rama kthen plehrat sërish në parlament

Në programin e punimeve të Kuvendit, të periudhës 18 shtator-13 tetor 2017, një nga ligjet që do të kthehen për t’u votuar është edhe ai i “menaxhimit të integruar të mbetjeve”. Rama tentoi ta kalonte këtë ligj edhe tetorin e kaluar, por pa sukses. Në vazhdën e protestave të opozitës dhe revoltës së ambientalistëve, e […]

Continue Reading

Banorët e fshatit Verri në Fier përplasen me Policinë/Video

Ndërsa kryeministri Rama ndodhet në Fier, në fshatrat e Myzeqesë ka pasur një përplasje mes banorëve dhe policisë. Banorët e fshatit Verri, prej 20 ditësh po kundërshtojnë ndërtimin e një incerenatori plehrash. Banorët tregojnë se ky projekt ka marrë lejen e Bashkisë Fier, por ai nuk ka as leje mjedisore dhe as leje ndërtimi. Banorët […]

Continue Reading

Fatos Lubonja: Katër skenarët pas të cilëve fshihet largimi i Saimir Tahirit

Janë të shumtë skenarët që qarkullojnë për largimin e Saimir Tahirit nga posti i Ministrit të Brendshëm. Edi Rama ka dhënë versionin më të pabesueshëm deri tani, se ministrin që ai e quante më të suksesshmin e qeverisë, e paska larguar për t’u marrë me fushatën elektorale në Tiranë. Analisti Fatos Lubonja, në një shkrim […]

Continue Reading

Skandal/ Zbulohet vendimi i fshehtë i qeverisë për importin e tranzitin e lëndëve kimike

Thellohet edhe më tej skandali ende i pazbardhur plotësisht, i zbuluar nga mediat italiane për groposjen në vendin tonë të mijëra tonelatave mbetje të rrezikshme kimike. Ndërkohë që opinioni publik “flinte” i qetë pas bllokimit në Kuvend të ligjit të mbetjeve të miratuar por të kthyer nga presidenti, Rama ka bërë në fshehtësi të plotë […]

Continue Reading