Debati dhe diskutimet në PD si qëllim i harmonizimit të saj…

Nga Perparim Peposhi. Rilindja po i a shterngon lakun ne fyt popullit qe mezi po merr fryme dhe sigurisht qe PD nuk mund te hesht, nuk mund te jete indiferente. Reagimi i saj tashme eshte evident dhe me veprime konkrete.…Vendi po shkon drejt kolapsit. Kjo gjendje e veshtire e vendit ka sjellur dhe debate e […]

Vazhdo të lexosh

Djegia e mandateve/ LSI mbledh grupin në orën 13.00

Mënjëherë pas mbledhjes së paralajmëruar të grupit parlamentar të PD edhe Lëvizja Socialiste për Integrim do të ketë mbledhje grupi në orën 13 pikërisht për këtë çështje. Deri tani nga LSI nuk ka pasur asnjë qëndrim. Në një status në Facebook, Kryemadhi dje shkruante se “beteja kundër Ramës dhe bandave të krimit vazhdon. Nuk ka […]

Vazhdo të lexosh

Programi ekonomik i PD, Bozdo: Marrëveshjet korruptive do të prishen

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Enno Bozdo, tha se me platformën ekonomike të PD bizneset dhe qytetarët do çlirohen nga barra e taksave dhe burokracitë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Enno Bozdo, u shpreh se platforma ekonomike do zbatohet sapo PD të vijë në pushtet dhe efekti do ndihet në 3-mujorin e parë […]

Vazhdo të lexosh

PD vendos: Protesta deri në largimin e Edi Ramës

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka vendosur sot në mënyrë unanime qëndrimet politike që do të mbajë partia më e madhe në opozitë dhe aleatët e saj. Organi më i lartë drejtues i PD-së, ka miratuar dy pika themelore ku do të bazohet aksioni opozitar në ditët në vijim. Pika e parë është nisja e […]

Vazhdo të lexosh

PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare.

PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare. Në prag të nisjes së sesionit të ri kuvendor  PD në orën 10:00 do të zhvillojë një takim me aleatët dhe grupin parlamentar. Kjo pritete te jetë nisja e hedhjes në leter të strategjise së paralajmëruar të opoztës për reagime të fortë […]

Vazhdo të lexosh

PD dhe LSI nuk do të marrim pjesë sot në punimet e seancës plenare.

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim nuk do të marrim pjesë sot në punimet e seancës plenare. Lajmi është mësuar nga burime të sigurta pranë opozitës. Ata thanë se është vendosur që në seancë të jenë vetëm dy kryetarët e grupeve të opozitës, përkatësisht Edmond Spaho (PD) dhe Petrit Vasili (LSI). Ata do të […]

Vazhdo të lexosh

Skenar për zgjedhje parakohshme. Të gjitha rrugët këtë vit të çojnë në zgjedhje.

-Zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë pothuaj të sigurta. Në rastin e marrjes së statusit në qershor do jetë kryeministri që do ta çojë Shqipërinë, me euforinë e statusit, drejt e në zgjedhje për 45 ditë, ndërsa nëse nuk e merr statusin do jetë opozita që do ta detyrojë me çdo kusht. Lëvizja Socialiste për Integrim […]

Vazhdo të lexosh

PD e LSI bllokojnë votimin në Këshillin Bashkiak për kullat

Si këshilltarët e PD dhe ata të LSI kanë dalë nga salla e mbledhjes dhe kanë deklaruar se nuk do t’i japin kurrë votat për këto qëllime të mafias së naftës dhe ndërtimit të mbështetur nga Edi Rama. Kreshnik Çollaku i PD-së deklaroi se “ne vazhdojmë të mbajmë marrëdhënie të kushtëzua me bashkinë për shkak të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Dita e një debati të kotë.

Kane shperthyer portalet,mediat,facebook nga nje debat qe nuk ekziston,te pakten jo sot. Nje lajm i keqkuptuar apo i keqtrajtuar mund te tregoje nivelin medioker te ndonje gazetari apo hilen e ndonje tjetri por nuk mund te shperfaqet si debati kryesor i dites. Në PD asnje kryesi nuk eshte shkarkuar. Kryesia e PD eshte ne funksion […]

Vazhdo të lexosh

E fundit: Deputetët e PD bllokojnë kuvendin/ Lironi Kuksianët

Pas nisjes së seancës së kuvendit deputetët e opozitës kanë hyrë në sallë pasi kanë filluar punimet. Ndërkohë që në duar mbanin pankarta ku kërkohej liri për kuksianët të cilët janë të arrestuar me një vendim të gjykatës së Kukësit pas protestës në Rrugen e kombit. Pas ketij bllokimi, kryetari kuvendi Ruci ka kerkuar pushim […]

Vazhdo të lexosh

Blindohet koalicioni PD-LSI. Bashkpunimi do shtrihet edhe në pushtetin lokal

Për herë të parë që kur janë shfaqur në aksionin e përbashkët opozitar sot PD dhe LSI do të zhvillojnë mbledhje të përbashkët të dy grupeve parlamentare. Basha tha se nuk ka patur përparim në luften kundër krimit. 5 kushtet themelore për integrimin janë shumë larg përmbushjes nga ana e qeverisë. Parlamenti u kthye në […]

Vazhdo të lexosh

PD dhe LSI mbledhje të përbashkët të grupeve parlamentare

Partia Demokratike dhe Levizja Socialiste për Integrim po zhvillojnë një mbledhje grupesh parlamentare së bashku në pasdites së sotme. Takimi ka nisur në orën 15:00, dhe po zhvillohet në ambientet e Kryesisë së Kuvendit. Kjo është hera e parë që këto dy forca politke mbledhin grupet parlamentare së bashku. Në takim do të diskutohet për […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokrat Turtulli: Të dashur të djathtë që nuk jetoni në Shqipëri.

Jane disa emigrante “demokrate”, rezident ne vende te ndryshme te BE-se, Australise, SHBA-se apo ku di une ne cdo vend te botes qe, nuk rreshtin se sulmuar Lidershipin e PD-se dhe drejtues te tjere te strukturave te PD-se. E bejne kete me nje stil qe te vjen te qeshesh, por edhe te te ngrihen qimet […]

Vazhdo të lexosh

DEKLARATË E DEGËS SË PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË, BRITANI E MADHE

Partia Demokratike e Shqipërisë, Dega Britani e Madhe, po ndjek me interes dhe vëmendje të madhe të gjithë situatën e krijuar në Shqipëri pas zgjedhjes së Kryeprokurores së Përgjithëshme të Përkohëshme. Zgjedhja mes kaosit dhe tymueseve në sallën e Kuvendit, situate qe ka treguar se Shqipëria tashmë ndodhet në një moment tejet delikat. Arta Marku […]

Vazhdo të lexosh

Basha: PD, forca që ndryshoi Shqipërinë e jetën e shqiptarëve. Video

Lulzim Basha ka uruar sot të gjithë demokratët për 27 vjetorin e themelimit të PD-së. Me një urim në faqen e tij në Facebook, Basha shprehet se ‘PD ndryshoi jetën e Shqipërisë’. Ja mesazhi i Bashës në Facebook: Sot 27 vite më parë lindi Partia Demokratike, forca që ndryshoi Shqipërinë dhe jetët e miliona shqiptarëve […]

Vazhdo të lexosh

PD letër Rucit/ Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje, paraqesim qëndrimin tonë si më poshtë: I. Mbi realizimin e shortit nga Kryetari i Kuvendit Procedura e shortit sipas Kushtetutës […]

Vazhdo të lexosh

Partia Demokratike e ka bojkotuar sot sërish Komisionin e Ligjeve

Partia Demokratike e ka bojkotuar sot sërish Komisionin e Ligjeve, ku po diskutohet Buxheti i vitit 2018, në shenjë proteste ndaj mbrojtjes që mazhoranca po i bën deputetit Saimir Tahirit, i akuzuar nga prokuroria për lidhje me trafikun e drogës dhe bandat kriminale gjatë kohës kur ishte Ministër i Brendshëm. Deputeti Eduard Halimi tha se […]

Vazhdo të lexosh

LSI bashkohet me PD për FRONT kundër krimit të organizuar

Në një konferencë nga selia e LSI, Monika Kryemadhi deklaroi se vendi ndodhet në situatë kritike, pasi Kryeministri ka vënë në pikëpyetje gjithë sigurinë dhe figurën e Policisë së Shtetit. Për këtë qëllim, Kryemadhi tha se LSI do të bashkojë forcat me PD-në. Pavarësisht gjërave që mund t’i ndajnë me PD, Kryemadhi tha se ajo […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fatbardh Kadilli/ Deputetët martirë

Nga të paktat raste kur sallën e Kuvendit e pashë vërtet si tempull të demokracisë, ishte seanca e posaçme në kujtim të Grupit të Deputetëve. Te shqiptarët kjo sallë është ngulitur në mendje si salla e ballafaqimit të përfaqësuesve politikë të shoqërisë. Por, përfaqësuesit politikë, qoftë edhe nën cilësimin përkëdhelës “të zgjedhur të popullit”, nuk […]

Vazhdo të lexosh

Partia Demokratike i ka kërkuar prokurorisë, verifikimin e të dhënave për deputetin e PDIU, Aqif Rakuipi

Në kërkesën që PD-ja i ka dërguar sot, më 4 tetor 2017, Prokurorisë së Përgjithshme dhe KQZ, thuhet shprehimisht: “Kërkojmë nga ana juaj, verifikimin e plotë të të dhënave të deklaruara në Formularin e Vetëdeklarimit nga subjekti Aqif Kahreman Rakipi, me detyrë deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Ekziston dyshimi i arsyeshëm se subjekti Aqif Rakipi ndodhet […]

Vazhdo të lexosh