Shpërndarje e Parlamentit, Manja: Absurde, do ishte atentat ndaj Kushtetutës

Lidhur me paralajmërimin e Metës se nuk do t’i dekretojë ndryshimet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, Manja tha se Presidenti me një deklaratë të tillë kërkoi të eklipsonte një konferencë të jashtëzakonshme për shqiptarët duke iu referuar konferencës së donatorëve. Ai theksoi se nëse Presidenti ia kthen sërish Kuvendit, kuvendi do e rrëzojë dekretin. Manja […]

Vazhdo të lexosh

Karnavalo parlament/ Murrizi drejton seancën

Myslim Murrizi po drejton sot për herë të parë seancën plenare në mungesë të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, në cilësinë e nënkryetarit.  Murrizi zëvendësoi me këtë post, Edi Palokën, pas daljes së opozitës nga Parlamenti. Momentin e tij të parë në këtë pozitë, Murrizi e shoqëroi me një batutë me deputetin Ralf Gjoni, teksa ky i […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi: Asnjë nga ne nuk ka ç’të humbasë më

Shqiptarët sot nuk kanë mundësi të paguajnë energjinë elektrike, nuk kanë mundësi të paguajnë çmimin e ujit, nuk kanë mundësi të ushqejnë fëmijët e tyre.LEXO EDHE: Të gjithë ata pensionistë, të cilët jo vetëm që nuk paguajnë dot drita dhe ujë por as ilaçet. Të gjithë ata të cilët nuk ndihen të respektuar nga shteti […]

Vazhdo të lexosh

Pas thirrjes së Kuvendit për në orën 17:00, PD: sot protestë para parlamentit në orën 16.30

Partia Demokratike ka nisur përgaditjet për organizimin e një proteste gjatë ditës sotme në orën 16.30 para selisë së parlamentit në Tiranë. Pas njoftimit të kuvendit për seanacë në orën 17 opozita duket se po përgaditet që të reagojë pasi ndryshimi i ditës u konsiderua si një manovër për të mos u përballur me protestën parlamentare […]

Vazhdo të lexosh

ANDI BUSHATI: PROTESTUESIT T’I KISHIN VËNË ZJARRIN PARLAMENTIT

I ftuar në emisionin “Te paekspozuarit”, Bushati teksa komentoi protestën e djeshme të opozitës, u shpreh se protestuesit u treguan paqësore dhe sipas tij duhet t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit. “Protestuesit t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit, u treguan shume paqësore”, tha Bashati mes të tjerash. Ndonëse Policia e Shtetit mori dje masa të rrepta për […]

Vazhdo të lexosh

Sot seancë parlamentare/ Pritet të ketë diskutime të nxehta në lidhje me çështjen ‘Tahiri’.

Kuvendi do të mblidhet sërish në seancën parlamentare sot, ku pritet të ketë diskutime në lidhje me çështjen ‘Tahiri’. Mazhoranca ka vendosur që ta shtyjë sa të mundë këtë çështje, duke nxjerrë procedura të ndryshme, e duke kërkuar kohë për të marrë një vendim. Objekt i komisionit të kërkuar nga PD, do të jenë edhe ndërhyrjet […]

Vazhdo të lexosh

Tritan Shehu/ Ejani në PD, s’është fundi i botës të mos jesh në parlament

Tritan Shehu ish minister i jashtem dhe ish drejtues i lartë në Partinë Demokratike bëri një apel për të gjithë të pakënaqurit e PD që të bashkohen me këtë forcë politike. I ftuar në studion e  lajmeve të Ora News, Shehu tha se politika në PD bëhet edhe nëse nuk je në Parlament. “Është më […]

Vazhdo të lexosh

Xhafaj flet si hetues i Enverit në parlament: Keni ligësi gjenetike

Fatmir Xhafaj ka prezantuar sot në parlament ligjin për Vettingun në polici. Por pavarësisht se nga opozita është kërkuar me forcë spastrimi radhëve të uniformave blu nga elementë të implikuar deri në strukturat më të larta të saj, pas operacionit Rama-Tahiri për kanabisimin e vendit, ai sërish ka sulmuar duke folur me një gjuhë të […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet ish-ministri i Brendshëm i Maqedonisë për dhunën në parlament

Mitko Çavkov sot në mëngjes është arrestuar me urdhër të Prokurorisë Publike. Nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe nga Prokuroria Publike Themelore më shumë informacione paralajmërojnë gjatë ditës, njofton Tetova.sot. Sipas njohurive të para, Çavkov është arrestuar lidhur me hetimin për dhunën në Kuvend të 27 prillit, kur e drejtoi shtabin operativ të MPB-së. […]

Vazhdo të lexosh

Edi Rama kthen plehrat sërish në parlament

Në programin e punimeve të Kuvendit, të periudhës 18 shtator-13 tetor 2017, një nga ligjet që do të kthehen për t’u votuar është edhe ai i “menaxhimit të integruar të mbetjeve”. Rama tentoi ta kalonte këtë ligj edhe tetorin e kaluar, por pa sukses. Në vazhdën e protestave të opozitës dhe revoltës së ambientalistëve, e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Bledi Kasmi/ Gramoz Ruci në krye të Kuvendit? Asgjë për tu habitur

Eshte vetem nje riciklim i krimeve te diktatures si kapje e shtetit dhe fundi i nje aksidenti ne demokraci qe nisi kater vite me pare. Shperblimi per ministrin e fundit te Sigurimit eshte nje vleresim per fijet qe ka luajtur dhe luan pergjate ketyre viteve me dosjet nga te gjitha anet politike. Mos harroni se […]

Vazhdo të lexosh

Dalin video të reja gjatë dhunimit të Zaev-it në sallën e Kuvendit/ Ja pamjet

Dje mediat e  Maqedonisë kanë publikuar video të reja pas asaj që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë pas zgjedhjes së Talat Xhaferrit në krye të tij. Huliganet kane hyre në ambientet e parlamentit ku dhunuar deputetët e shumicës së re LSDM dhe partive shqiptare. Mes të dhunuarve ishte kreu i LSDM-së Zoran Zaev dhe Ziadin […]

Vazhdo të lexosh

Italia del hapur pro Qeverisë së besimit. Të garantohen zgjedhjet e lira

Sipas një artikulli në “corrierequotidiano.it”, presidenti i senatorëve të Forza Italia, Paolo Romani thotë se “Italia nuk mund të jetë indiferent në lidhje me krizën politike në këtë kohë në Shqipëri”. “Një krizë politike që është e lidhur në një situatë të komplikuar nga prania e fortë e krimit të organizuar që është i angazhuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Blendi Fevziu: Ky do jetë momenti i vështirë i LSI?

Rama dhe Meta ja kanë arritur dje së paku një qëllimi jo pa rëndësi: kanë fokusuar vëmendjen mediatike dhe atë publike tek darka e tyre në Pazarin e Ri. Jo vetëm e kanë fokusuar, por i kanë dhënë më shumë rëndësi vendit ku janë ulur, verës që kanë pirë, batutave që kanë bërë dhe zërit […]

Vazhdo të lexosh

Mimi Kodheli në Kuvend: E quajtën “piktori më i mirë francez”

Ditmir Bushati kërkoi më shumë respekt kur flitej për dekorimin e Edi Ramës. Parafolësi, Ben Blushi kishte bërë ironi me nderin që iu bë Edi Ramës një ditë më parë në Paris. Kishte falenderuar Francën se Edi Rama ishte sjellë mirë atje. “Mori Legjionin e nderit atje me Ismail Kadarenë, erdhi në Legjionin e Turpit […]

Vazhdo të lexosh

Ja porosia e Ruçit për deputetët socialistë

Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi në mbledhjen e sotme të grupit ka porositur deputetët që të mos mungojnë në seancën plenare të së enjtes pas incidentit javën e kaluar me Klosin. Kujtojmë se u shkel Kushteuta, pasi për dekretin për shkarkimin e Blendi Klosit votuan 70 deputet. Më pas votimi u përsërit me urdhër […]

Vazhdo të lexosh

Basha reagon nga SHBA për Fatmir Xhafajn: Shteti ka rënë, krimi kontrollon Parlamentin

Lulzim Basha ka komentuar zhvillimet e sotme në Parlament, ku pati debate të ashpra mes Kryeministrit Edi Rama e Ben Blushit, si dhe për votimin e ministrit të ri të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Përmes një statusi në Facebook, Lulzim Basha thotë se seanca e sotme parlamentare është një tregues i kontrollit të krimit mbi parlamentin, […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do të jetë në Kuvend kur të votohen sot dekretet për ministrat e rinj

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do te jete ne Kuvend kur te votohen sot dekretet per ministrat e rinj te qeverise dhe mbi te gjitha te ministrit te ri te brendshem, Fatmir Xhafa. Nje njoftim i zyres se shtypit prane kryetarit te Kuvendit ben te ditur se kreu i parlamentit ndersa do […]

Vazhdo të lexosh