Akuza të reja ndaj Donald Lu-s: Minoi përpjekjet e opozitës…

Presidenti i Judical Watch, Tom Fitton ka dhënë detaje të reja në lidhje me aktivitetin e Xhorxh Sorosit në Shqipëri, sponsorizimin e tij nga fondet e administratës së Barack Obamës dhe rolit të Donald Lu në Tiranë. Duke bërë një përmbledhje të zbulimeve të tij dhe Judical Watch, Fitton tregon se si në vitin 2017, […]

Vazhdo të lexosh

Shkullaku: Pas protestës, aksioni i duhur i opozitës, është djegia e mandateve

Armand Shkullaku në një intervistë për gazetarën Mapo i ka bërë thirrje opozitës që pas protestës aksioni tjetër i duhur do të ishte djegia e mandateve të deputetit. Duket se Shkullaku i është bashkuar thirrjes së ish-kryeministrit Sali Berisha për djegien e mandateve të deputetëve. Është hera e parë pas ikjes së Berishës si kryetar […]

Vazhdo të lexosh

Kryeprokurorja Marku e nis me procedime penale për deputetët e opozitës

Janë të paktën 10 deputetë të opozitës, PD dhe LSI, të cilët janë në ndjekje penale nga Prokuroria e Tiranës, pasi akuzohen për dhunë gjatë seancës. Gjithashtu janë arrestuar dhe 6 protestues që ishin në tubimin para Kuvendit. Njoftimi për procedimin penal është bërë nga Policia dhe Prokuroria e Tiranës. Prokuroria nuk ka cituar emrat […]

Vazhdo të lexosh

Mijëra protestues nisen nga rrethet

Mijëra simpatiznatë të opoztës kanë marrë rrugen për në Tirane ku do të mbahet protesta e radhës për të kundërshtuar zgjedhjen e kryeprokurorit të prkohëshëm. Dhjetëra mbështetës të opozitës janë nisur nga Vlora dhe disa qytete të tjera për t’iu bashkuar protestës së opozitës, e cila do të nisë në orën 09:30 përpara Parlamentit. Qytetarët […]

Vazhdo të lexosh

Kokëdhima u bën thirrje partive parlamentare të opozitës, ta braktisin parlamentin

Koço Kokëdhima, si përfaqësues i partisë “Zgjidhja” në tryezën e opozitës së bashkuar ka bërë thirrje radikale, për rrëzimin e shumicës të dalë nga zgjedhjet e 25 Qershorit. Në fjalën e tij Kokëdhima ka theksuar, se tashmë ka fakte të mjaftueshme se krimi dhe droga ka blerë votat, me të cilat mburret e mban pushtetin, […]

Vazhdo të lexosh

Lulzim Basha merr pjesë në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane (PPE)

Lulzim Basha është duke marrë pjesë në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane (PPE), që zhvillohet në Kopenhagen me pjesëmarjen e drejtuesve të partive të djathta europiane. Para Asamblesë, Basha bëri një pasqyrë të zhvillimeve politike në vend dhe ndau me politikanët e djathtë europianë vizionin e tij për të ardhmen e PD-së dhe të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ A është e besueshme gazetaria shqiptare?

Ne të gjithë kemi pëlqimet dhe mospëlqimet tona. Por… kur ne bëjmë lajme, kur shkruajmë lajmet për faqen e parë, jo në faqen e prapme, jo në faqet e opozitës, por kur bëjmë lajmet e përditshme që mbulojnë politikën- aty është edhe e ardhmja jonë. Ne duhet të jemi të sigurtë se nuk po lejojmë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fatmir Ali Guda/ KONTAKTI DHE MOTIVIMI I ÇDO DEMOKRATI, RRUGA E PREMTUAR E LULZIM BASHËS DREJT FITORES!

Lulzim Basha i ka përcaktuar qartë të gjitha piketat e opozitës në betejën ndaj atij, që ai e ka konsideruar si pushtet të Edi Ramës, blerë me paratë e drogës dhe krimit më 25 Qërshor 2017. Cilido që ka qënë i vëmëndshëm, tek momenti i shpalosjes së platformave të dy kandidatëve në garën e 22 […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Sulmi kimik ndaj opozitës, një akt i mirëfilltë terrorist?

Për herë të parë në historinë e vendit opozita shqiptare sulmohet në mitingun e saj me lëndë kimike toksike, akoma të paidentifikuar pluhur apo gaz, sulm nga i cili u lënduan në shkallë të ndryshme mbi 170 pjesëmarrës në këtë miting, ndër të cilët edhe vet kryetari i PD, Lulzim Basha. Shfaqjet klinike të personave […]

Vazhdo të lexosh

Mediat ndërkombëtare: Mijëra shqiptarë në protestën opozitës

Nuk mund te mbeteshin pas as mediat nderkombetare në lidhje me protesten e sotme te opozites. Protesta është bërë lajm edhe për mediat ndërkombëtare dhe ato amerikane. ABC News dhe Washigton Post shkruajnë se mijëra shqiptarë i janë bashkuar opozitës në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ në Tiranë. Ata e vënë theksin te protesta e opozitës […]

Vazhdo të lexosh

Nard Ndoka ka dy fjalë për Hahn: Duro edhe pak ditë dhe ke për të na përgëzu

Përmes një statusi në Facebook,  Nard Ndoka i është përgjigjur letrës së hapur të eurokomisionerit Johannes Hahn për krizën politike në Shqipëri. Ndoka shkruan se beteja e opozitës bëhet për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për të garantuar lirinë e votës. Ja çfarë thote në statusin e tij, Nard Ndoka: Kumti i Hahn per […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët e vendeve të BE refuzojnë Vlahutin: Nuk mbajmë qëndrim pa parë protestën e opozitës

Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian kanë dalë kundër ambasadores së delegacionit të BE në Shqipëri, Romana Vlahutin në lidhje me krizën politike në vend. Paraditen e sotme, në zyrën e Vlahutin tek “Aba Center” u mblodhën ambasadorët e vendeve të BE për të diskutuar për bojkotin e zgjedhjeve nga opozita. Syri.net mëson nga burime […]

Vazhdo të lexosh

Galdini/ Një leksion amerikan për Edi Ramën dhe këdo tjetër që flet e mendon si ai.

Opozita nuk eshte gjendje elektorale. Opozita eshte gjendje sociale, politike, historike dhe kulturore. Gara elektorale, pra vetem gara elektorale, percakton rolin e fuqine e gjendjen e Opozites. Gara ku Opozita ne konkurim, mund edhe ta asgjesoje nje Opozite, per ti dhene jete tjeter Opozite… Por gara ama. Gara ku Opozita eshte konkurente. Jo votimet ku […]

Vazhdo të lexosh

PPE-opozitës: Garantojmë marrëveshjen e 25 prillit

Mësohet se ndërkombëtarët i kanë thënë opozitës që bojkoti i zgjedhjeve parlamentare nuk është opsion për t’u diskutuar. McAllister ka bërë të ditur gjithashtu se mbetet në fuqi marrëveshja e ofruar më 25 prill kur mbërriti në Tiranë për të negociuar mes palëve. McAllister doli gaanti gjithashtu që të zbatohet ajo marrëveshje nëse Basha dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nishani/ Nuk do të votoj në zgjedhjet e 18 qershorit

Në një intervistë për gazetarin Enkel Demi, në emisionin “Fol me mua” në RTSH, Nishani deklaroi se nëse opozita nuk do të marrë pjesë në zgjedhje, nuk do të ketë një alternativë me të cilën shqiptarët të përzgjedhin mes tyre. Presidenti Nishani deklaroi se nëse do të kemi zgjedhje vetëm me maxhorancën, pa pjesëmarrjen e […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Sot nuk do të bëj video-monolog/ Ja përse nuk do flas me vehte

Edi Rama, në ndryshim nga te dielat e tjera ku bente monolog ne daljen e tij ne facebook, kesaj here ka ndryshuar stil dhe shpjegon përse ka vendosur në këtë mënyrë. Rama thote se kete e ka bere  për t’i lënë opozitës kohën e duhur për të vendosur nëse do të hyjë në zgjedhje. Ja statusi […]

Vazhdo të lexosh

Krijohet nga opozita “shtabi” kundër zgjedhjeve në Kavajë

Koalicioni Opozitar vendosi sot njëzëri përshkallëzimin e aksionit politik të opozitës, për të mos lejuar diktatin e krimit e të drogës me mbështetje qeveritare mbi votën e qytetarëve. Koalicioni opozitar konfirmoi vendosmërinë për të mos lejuar votim fasadë të diktuar nga krimi dhe droga, duke nisur nga Kavaja. Në funksion të këtij vendimi, të gjitha […]

Vazhdo të lexosh

Protestat masive në Venezuelë/ Thirrje opozitës për bisedime

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, i  ka bërë thirrje opozitës që të rifillojnë bisedimet Ai gjithashtu tha se donte që zgjedhjet lokale të zhvilloheshin, shkruan “BBC”.. Komentet e tij erdhën pasi një tjetër demonstrim i madh është planifikuar ditën e sotme, pas tre javësh protestash të tensionuara në të gjithë vendin. Demonstruesit kanë bërë thirrje […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane për protestën e opozitës: Nuk ka dhunë

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar shtetasit amerikanë në Shqipëri në lidhje me protestën e nesërme të opozitës, ku do të ketë bllokim të rrugëve. Në njoftimin e asaj, ambasada amerikane thotë se do të ketë demonstrata politike, por nuk ka rrezik apo kërcënim specifik kundër shtetasve amerikanë. Ambasada ka publikuar edhe hartën e rrugëve […]

Vazhdo të lexosh