Bushati në OKB: Të parandalojmë krizat

Ministri i Europës dhe Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati prej disa ditësh ndodhen në një vizitë zyrtare në SHBA. Ndërsa sot ka marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë për paqen, të organizuar nga Kombet e Bashkuara. Bushati e vuri theksin tek pamjaftueshmëria dhe pamundësia për t’u përballur me nevojën urgjente të krizave, me […]

Vazhdo të lexosh

LSI, apel qeverisë në Kuvend: Tërhiq votën kundër SHBA në OKB

Klajda Gjosha, ish-ministre e Integrimi, i ka bërë thirrje qeverisë në Kuvend ë tërheqë votën kundër SHBA-së në OKB dhe të informojë Kuvendin për vendimet që merr kur ato janë me rëndësi jetike për qytetarët shqiptarë. Mbi të gjitha, të mos shfaqë arrogancë ndaj një vendi partner strategjik si SHBA-ja, i cili ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për Shqipërinë […]

Vazhdo të lexosh

Vendim historik i Presidentit Trump: Heq vizat për shtetasit e Maqedonisë. Shqipëria votoi kundërt SHBA

Një vendim historik i Presidentit Trump për shtetasit e Maqedonisë, por jo për të Shqipërisë që duket do të vuajnë pasojat e Ramës për të votuar kundër SHBA në OKB. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që lejon qytetarët e Maqedonisë të udhëtojnë në Amerikë pa viza. […]

Vazhdo të lexosh

Votojnë kundër Trump e festojnë në Stamboll

Pas votimit të Shqipërisë në OKB kundër SHBA prej ambasadores së Shqipërisë B. Kadare, e cila ishte urdheruar nga ministri i jashtëm Ditmir Bushati, dhe pas reagimit të shoqërisë civile dhe opozitës për këtë skandal politik dhe diplomatik, duke ndjerë termetin popullor ndaj këtij votimi e vendimi prej qeverisë, ka filluar skenari tjetër. Qeveria po […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta për votën kundër Amerikës: Nuk pasqyron qëndrim shtetëror

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi, ka reaguar në lidhje me votën e Shqipërisë që është dhënë kundër SHBA-së dhe pro një rezolute të iniciuar nga Turqia dhe shtetet arabe. Sipas Blushit, as kryeministri Edi Rama dhe as ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nuk janë konsultuar paraprakisht me Presidentin e Shqipërisë për votën që do […]

Vazhdo të lexosh

Nga Aulon Kalaja/ Si gjeli majë plehut

Duket paradoksale se si një Kryeministër i një vëndi të vogël dhe shumë të varfër, mban fjalime të bujshme në OKB. Për ata që nuk e njohin, e blejnë shtrenjtë, sepse te jesh gaztor i botës me batutat ende të shpëlara është dicka interesante. Ka ende dëgjues për qyfyret e tij, kur ke parasysh edhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Për çështjen Ismail Morina

Në përgjithësi, nxjerrja e një akti për të cilin kërkohet ekstradimi i një personi të ndaluar në një vend, duhet të përbëjë një krim të dënueshëm me një dënim minimal në të dy shtetet; në atë që bën kërkesën për ekstradim dhe në shtetin që i kërkuari gjendet aktualisht. Por duhet nënvizuar se shumica e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi/ Loja e pisët e bashkimit dhe krijimit të Jugosllavisë së Re!

Oponioni publik është ballafaquar këto ditë me dy teza-projekte sa i përket rajonit, Kosovës dhe Shqipërisë. Njëra u lansua në Beograd nga presidenti i sapo zgjedhur, Aleksandër Vuçiç, dhe tjetra në Tiranë e Prishtinë përkatësisht nga dy protagonistët politikë, kryeministri Edi Rama dhe presidenti Hashim Thaçi. Presidenti i Serbisë foli për krijimin e “Jugosllavisë së […]

Vazhdo të lexosh