Basha: Nuk do ta lejoj Ramën ta marrë këtë fushatë prej hunde/ Video

Lulzim Basha, po zhvillon një miting elektorale në njësinë 4. Basha, në fjalën e tij, “në lagjen time të vjetër” siç u shpreh, tha se “Ramën nuk do ta lejoj të marrë këtë fushatë për hunde.” “Reforma kushtetuese, reforma e sistemit zgjedhor, – tha kryedemokrati, – përfshirë votimin dhe numërimin elektronik nuk është asgjë tjetër më […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Nuk do të ketë zgjedhje pa opozitën/ Video

Lulzim Basha e cilësoi protestën e sotme si një referendum për Republikën e re. “Jemi tre herë më shumë mbi 600 mijë shqiptarë dhe miliona të tjerë në këtë referendum historik. Jemi mbledhur për ndryshimin më të madh në 27 vite të historisë . Gjithçka duhet të ndryshojë dhe falë bashkimit tonë, qëndresës tuaj, me […]

Vazhdo të lexosh

Rama ironizon Metën/ Ne nuk heqim dorë nga mandatet

Edi Rama i është përgjigjur deklaratave të kryeparlamentarit dhe kryetarit të LSI Ilir Meta, që u shpreh i gatshëm të dorëzojë mandatet e partisë së tij për të zgjidhur krizën. I pyetur nga gazetarët nëse PS është gati të bëjë të njëjtën gjë, Kryeministri Rama tha: “E konsideroj qeverinë përgjegjësi, jo privilegj dhe nga kjo […]

Vazhdo të lexosh

Sipas Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar

Organizata kriminale “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar asnjëherë. Çështja penale e ngritur ndaj 10 personave të akuzuar si anëtarë të saj është tërësisht e falsifikuar dhe e montuar nga persona të papërgjegjshëm të strukturave të ndryshme shtetërore përmes provave të stisura e të pavërteta. Ky është thelbi i arsyetimit të vendimit të Gjykatës së […]

Vazhdo të lexosh

Trump nuk ndalet: Gati të ndërmarrim sanksione ndaj Assad

Washingtoni po përgatitet të ndërmarrë një sërë sanksionesh kundër regjimit të Bashar al Assad. Ndërsa diplomacia amerikane shprehet e gatshme se sulmet duhet të vijojnë gjithmonë nëse do të jetë e nevojshme. Mediat raportojnë se ishte pikërisht sulmi me armë kimike mbi provincën Idlib që e detyroi presidentin e SHBA Trump që ta kthente çështjen […]

Vazhdo të lexosh

Makashi: Frankos i merrja borxh kitarën për në emisione

Fatmira NIKOLLI Frankon e njoh që kur kam qenë fëmijë. Kemi qenë afër. I vëllai i Frankos, Ferdinandi, babai i Rozanës, ka qenë shumë afër me familjen time. Kemi qenë më shumë se të njohur, kishim lidhje e hyrje-dalje familjare. E mbaj mend Frankon që kur këndonte me kitarë. Unë isha fare kalama”. Këngëtari i […]

Vazhdo të lexosh

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan: Turqia nuk futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është e krishterë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan vijon me deklaratat “bombë”, teksa së fundmi ka thënë se vendi i tij nuk do të futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është i krishterë. Në një fjalim, Erdogan tha se takimi i përfaqësuesve të BE-së me Papa Françeskun, ishte prova më e mirë se unioni është organizatë […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama, ka reaguar menjëherë duke përgënjeshtruar lajmin se LSI do marri pjesë në zgjedhjet e Kavajës

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, ka reaguar menjëherë sot  për të përgënjeshtruar lajmin e dhënë nga mediat se kjo parti kishte vendosur të merrte pjesë në zgjedhjet e Kavajës. Rama iu theksoi mediave se “nuk do të jemi pjesë e procesit zgjedhor në bashkinë e Kavajës” dhe anashkaloi faktin se LSI-ja ka regjistruar sot komisionerin e saj për […]

Vazhdo të lexosh

PDIU ka paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama.

Deputetët e PDIU kanë paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama. Burime pranë PDIU thanë se qendrimi i tyre ka të bëjë me pakënaqësinë që kanë me kryeministrin Edi Rama për moszbatimin e marrëveshjes së koalicionit. Edhe më herët, kreu i PDIU e njëherazi nënkryetari i Kuvendit Shpëtim […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do të jetë në Kuvend kur të votohen sot dekretet për ministrat e rinj

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do te jete ne Kuvend kur te votohen sot dekretet per ministrat e rinj te qeverise dhe mbi te gjitha te ministrit te ri te brendshem, Fatmir Xhafa. Nje njoftim i zyres se shtypit prane kryetarit te Kuvendit ben te ditur se kreu i parlamentit ndersa do […]

Vazhdo të lexosh

Nga Namir Lapardhaja: E vërteta e Besim Ndregjonit/Dokumenti

Ka një problem me të vërtetën në Shqipëri. Sa herë që dikush hedh një akuzë, të vërtetë ose jo, del dikush tjetër që bën një kundërakuzë dhe, duke u krijuar një tymnajë, askush nuk e merr vesh se si qëndron e vërteta. Në këtë realitet, njerëzit e painformuar në përgjithësi, ndjekësi i thjeshtë i portaleve, […]

Vazhdo të lexosh

Shëndetësia falas bën çudira.Lajmërojnë ambulancën për një urgjencë, por ajo nuk ndizet.

Një qytetar nga Durrësi ka lajmëruar ambulancën për shkak të gjendjes shëndetësore të një 80-vjeçri, por ambulance nuk është nisur për në spital. Shkak është bërë një defekt në mjet, çka ka shkaktuar mosndezjen e ambulancës. Ndërkohë personi i sëmurë ka ngelur brenda në ambulancë në pamundësi të lëvizë dhe të marrë ndihmën e duhur. […]

Vazhdo të lexosh

A duhet të jesh ti sot, presidenti im? A duhet të të fal për ata që kurrë nuk kërkuan falje për krimet e tyre? Po a ka kushtetutë që më ngushëllon, z President?

Presidenti Nishani ka dekretuar mbreme ish hetuesin e diktatures, Fatmir Xhafaj. Ne nje dalje publike te tij ne lidhje me kete rast, Presidenit, ka treguar Kushtetuten si shkakun kryesor qe e detyroi te dekretonte ish hetuesin komunist. Pertej kesaj, e para pyetje qe te lind ne koke eshte: President, a mundet qe ne raftet e […]

Vazhdo të lexosh

Rooney i thotë lamtumirë kombëtares angleze

Rooney, rekordmen në moshën 31-vjeçare në seleksion dhe me golat e shënuar me Anglinë (119 seleksione, 53 gola), nuk është përfshirë mes 26 lojtarëve që janë thirrur për ndeshjen miqësore me Gjermaninë në Dortmund me 22 mars dhe me Lituaninë në Wembley me 26 mars për eliminatoret e Botërorit-2018. “Duhet të përgatisim lojtarë të rinj […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ndalet Veliaj. I jep edhe 2.7 miliardë lekë mikut të Edi Ramës pas 10 milionë eurove për Unazën e Vogël

Bashkia e Tiranës ka shpallur sërish fituese kompaninë “Geci” për një projekt të infrastrukturës rrugore. Më 24 janar “Geci” fitoi tenderin “për rehabilitimin e varrezave Sharrë dhe lidhja me rrugën ekzistuese Kombinat”. Burimi i financimit është vënë në dispozicion nga Komiteti për Zhvillimin e Rajoneve. Vlera e tenderit: 276,886,912 lekë të reja, ose 2.7 miliardë […]

Vazhdo të lexosh