Gjykata Kushtetuese drejt kolapsit/ Dorëhiqet Besnik Imeraj

Eshtë dorëhequr sot anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj. Ai ka paraqitur arsye personale për largimin nga puna. Imeraj u dekretua si anëtar i Gjykatës Kushtetuese nga ish Presidenti Bujar Nishani ne 22 Mars te vitit 2013. Aktualisht Gjykata Kushtetuese mbetet me 6 anëtarë, por pritet që edhe një tjetër anëtar të japë dorëheqjen, ç’ka […]

Continue Reading

Ja debatet mes Visho Ajazit dhe Tahirit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Teksa disa deputete te opozites i kerkojne Presidentit Meta te deklasifikoje mbledhjen e KS per drogen, ne medie kane dale edhe debatet e para. Ja nje prej tyre mes ish kryetarit te SHISH dhe ish Ministrit te Brendshem: Mbledhja u zhvillua më 11 nëntor të vitit të shkuar me kërkesë të ish-Presidentit të Republikës dhe […]

Continue Reading

Rama/ Tërhiqemi nga projekti për mbetjet, por jo se Nishani ka të drejtë

Në mbledhjen e grupit parlamentar që po zhvillohet, Rama ka lajmëruar se Qeveria do tërheqë ligjin e riciklimit të mbetjeve. “Sa i përket çështjes së dekreteve ne do mbajmë një qëndrim siç e kemi shprehur në respekt të procedurës së Kuvendit dhe do të tërhiqemi nga projekti si i tillë në këtë fazë, pasi besojmë […]

Continue Reading

A do ta dekretojë Presidenti Meta, ligjin e plehrave?

Kuvendi i Shqipërisë ka publikuar axhendën për periudhën nga 18 shtatori deri më 13 tetor të këtij viti. Mes shumë projektligjeve që janë futur për diskutim është edhe dekreti i kthyer nga Nishani për ‘Menaxhimin e integruar të mbetjeve’. Ishte LSI e cila e bllokoi gjatë legjislaturës se kaluar, por tani LSI nuk e ndalon dot […]

Continue Reading

Presidenti dekreton 25 qershorin si datën e zgjedhjeve

Presidenti Bujar Nishani e ka vendosur që të dekretojë datën e zgjedhjeve parlamentare datën 25 qershor 2017, pas paktit të arritur mes kreut të PS-së Edi Rama dhe të PD-së, Lulzim Basha. Gjithashtu presidenti ka vendosur që të dekretojë në datën 25 qershor 2017 edhe zgjedhjet në Kavajë. Këto vendime janë bërë të ditur nga […]

Continue Reading

Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Continue Reading

Edhe Nishani në një mëndje me Ramën për Metën President.

Presidenti Bujar Nishani ka dhënë një intervistë për gazetari Berat Buzhala në Exspress. Gjatë bisedës, Buzhala e ka pyetur presidentin Nishani se cili ishte mendimi i tij, për presidentin që do e pasojë, Ilir Meta. Më poshtë keni pjesë nga intervista e Presidentit Bujar Nishani: Buzhala: Z.Meta u zgjodh pa pjesëmarrjen  e opozitës, ajo legale […]

Continue Reading

Nishanit takon kongresmenët. Ja çfarë u diskutua

Bujar Nishani ka zhvilluar sot një takim pune me një delegacion anëtarësh të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga Kryetari Bob Goodlatte. Presidenti Nishani dhe kongresmenët amerikanë diskutuan dhe ndanë mendime e pikëpamje mbi çështje të ndryshme si: situata politike në Shqipëri, zgjedhjet e ardhshme parlamentare, ecuria e reformës në drejtësi, […]

Continue Reading

Rama refuzon takimin me Bashën të thirrur nga Nishani

Mediat pranë qeverisë raportojnë se Kryeministri Edi Rama nuk pranon që të takohet ditën e nesërme me Lulzim Bashën në tryezën e thirrur nga Presidenti Bujar Nishani për të zgjidhur krizën politike. Sipas këtyre mediave, Kryeministrin kërkon që takimi trepalësh Nishani-Rama-Basha të zhvillohet sonte pasi sipas tij nesër fillon fushata elektorale. “Opozita të vijë sot […]

Continue Reading

Basha: Zgjedhje pa opozitën s’ka për të pasur, as sot as pas 100 vitesh/ Video

  Lulzim Basha duket se ditën e sotme ia ka kushtuar tërësisht negociatave, një herë në zyrën e Presidentit Bujar Nishani dhe herën tjetër në zyrën e ish liderit historik të së djathtës Sali Berisha. Me të marrë vesh vendndodhjen e Bashës, gazetarët i janë vënë nga pas dhe kanë mundur të marrin edhe reagimin […]

Continue Reading

Nishani/ Dialog si rrugë e duhur për të mbërritur tek kompromisi mes partive

Presidenti,Bujar Nishani, theksoi domosdoshmërinë e dialogut si rrugën e duhur për të mbërritur tek kompromisi mes partive politike, që do të çonte në zgjidhjen e krizës politike që ka mbërthyer vendin. Pas vizitës në qendrën historike të Beratit, Presidenti Bujar Nishani dekoroi disa nga figurat e njohura në trashëgimisë kulturore. Mes tyre ishte edhe përkthyesi […]

Continue Reading

MBI DEKLARATËN E PAPËRGJEGJSHME E TË DËMSHME TË Z. PRESIDENT KUNDËR POETIT VISAR ZHITI

Pa hyrë në natyrën e ndërsjelltë të replikave midis Presidentit të Republikës, z. Bujar Nishani dhe poetit të njohur Visar Zhiti, që është dhe një ish-i dënuar politik i regjimit totalitar të Enver Hoxhës, mendoj, se deklarata e Presidentit për Zhitin – “…Ka qenë spiun në burgun e Spaçit”, – është një deklaratë e nxituar, […]

Continue Reading

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit. Nishani 48 orë afat për datën e zgjedhjeve në Kavajë

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Kavajës. Në vendimin prej 11 faqesh, argumentohet se përse vendimi i KQZ-së dhe ai i Këshillit të Ministrave për shkarkimin është kushtetues. Në vendim mësohet gjithashtu se votimi kundër Roshit ka qenë 8-0. Sipas Kushtetutës, Presidenti Nishani […]

Continue Reading

Dekretimi i Xhafës: Gjerkmarkaj: Nishani duhej të jepte dorëheqje

Agron Gjerkmarkaj, shkruan sot në gazetën Panorama se Presidenti zbatoi Kushteten per dekretimin e Xhafës, por shton se do me pelqente ‘një gjest sublim nga ana e Presidentit”. Gjekmarkaj mendon se me anë të këtij gjesti (dorëheqje) do të sensibilizohej shoqëria dhe opinioni ndërkombëtar mbi atë që po ndodh në Shqipëri në raport me të kaluarën […]

Continue Reading

Nishani për Tahirin: Më përgjon mua dhe familjen time

Presidenti i Republikes Bujar Nishani ka shperthyer kunder ish-ministrit te Brendshem Saimir Tahiri, në studion e emisionit “5 pyetje nga Babaramo” duke e akuzuar per politizim te Policise se Shtetit dhe duke sjelle si prove kete edhe konstatimin sic tha ai qe ka bere Prokuroria per pajisjen e paligjshme te pergjimit prane baneses se Presidentit. “Ka pasur […]

Continue Reading

Nga Sokol Gjoni: Dekretet “bujare” të Nishanit që s’u bë top.

Dekretimi i ministrave të rinj nga Presidenti i Republikës, përveçse një akt kushtetues në vijimësinë e profilit të tij si garanti i saj që ka mbajtur z.Bujar Nishani, ka kapluar emocionalisht një pjesë të opinionit publik, dhe ka shërbyer për ngjizje të retorikës denigruese ndaj kreut të shtetit. Në këtë brumatiçe, ndjehet tharmimi i një […]

Continue Reading

Nishani: I gatshëm për një mandat të dytë si President. Pritet ta propozojë Fatmir Xhafa per ti kthyer nderin.

Ndërsa Presidentit Nishani po i afron përfundimi i mandatit, ky i fundit ka shprehur gatishmërinë për të vijuar detyrën e tij. I pyetur gjatë konferencës për shtyp, Kreu i Shtetit ka deklaruar se do të ishte i gatshëm për të rikandiduar nëse do të ketë propozim nga deputetë të Kuvendi. “Nuk ka qenë një dëshirë, […]

Continue Reading

Nga Andi Bushati: Nishani “fali” Xhafën dhe goditi Bashën

Ndryshe nga pritshmëritë e krahut që mbështet Lulzim Bashën në PD, Bujar Nishani ka vendosur të mos e përfshijë presidencën në strategjinë e thellimit të krizës politike. Ai ka mbajtur një qëndrim legjitim, që bazohet në traditën e pararadhësve të tij, për t’i çuar drejt parlamentit dekretet e të gjithë ministrave që kërkon kryeministri. Në […]

Continue Reading