Cakaj takon zyrtarin e lartë të NATO-s: Deri në 2024 arrijmë objektivin

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në takim Drejtorin e Zyrës së Sigurisë së NATO-s, Z. Donald Gonneville. Në fokus të bisedimeve të takimit ishte rëndësia e unitetit të Aleancës përballë çështjeve si terrorizmi apo kërcënimet hibride. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ministri Cakaj u shpreh se […]

Vazhdo të lexosh

“Albanian Effort 19”, Xhaçka: Stërvitje të tilla ndërtojnë fuqinë e Aleancës

“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Në 7 ditë përfaqësuesit ushtarakë nga 12 vende aleate dhe partnere treguan se cili është burimi i fuqisë së Aleancës më të madhe ushtarako – politike […]

Vazhdo të lexosh

Gent Strazimiri/ Në dobi të mençurisë, e jo “In nome della Rosa” …

Përse sot kjo kolpo “mençurie” dhe “reflektimi” mbi dobinë e integrimit të Ballkanit perëndimor??Sot, që ballkani i qeverisur nga anëtarët e Internacionales Socialiste që nga Novi Sad në Delvinë e Manastir, lëngon nën zgjedhën e krimit dhe korrupsionit aq sa të mësyjë dyert e Evropës me qindra mijë të dëshpëruar në vit…?!Pse nuk ishte as […]

Vazhdo të lexosh

Prag lufte/ Ukraina i kërkon ndihmë ushtarake NATO-s

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë e NATO-s ndihmë ushtarake. residenti i Ukrainës, Petro Poroshenko i ka kërkuar Gjermanisë dhe NATO-s ndihmë ushtarake në konfliktin me Rusinë. “Gjermania bën pjesë tek aleatët tanë më të ngushtë dhe ne shpresojmë, që në NATO të […]

Vazhdo të lexosh

Ndocaj tallet keqazi dhe ironizon kryeministrin: Rama, si “Mark Brunga i paftuar”! VIDEO

Ka zgjedhur një figurë anekdotike të zonës së tij, ish-deputeti socialist Eduart Ndocaj, për të ironizuar kryeministrin Rama në pjesëmarrjen e samitit të NAtO-s. Në shënimin e publikuar në profilin facebook, z. Ndocaj ka kujtuar për ndjekësit e shumtë se e kishte paralajmëruar kohë më parë përmes një videokonference dështimin e Ramës në negociatat me […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta takohet me Kryeministrin e Turqisë, Binali Yildirim

Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi sot një takim me Kryeministrin e Republikës së Turqisë, zotin Binali Yildirim, i cili gjithashtu merr pjesë në Forumin Global të Baku-së. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht miqësore e vëllazërore, si dhe të partneritetit strategjik ndërmjet dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Turqia i ka dhënë shqiptarëve […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi/ Frika

Nuk kishe frikë ta haje bukën që kishte brenda miza të ngordhura dhe pislliqe të tjera. Askush nuk kishte vdekur duke ngrënë bukë të tillë. Nga frika e ilaçeve shpëtoje duke mos i gëlltitur. Oborret e spitaleve ishin plot me tablela dhe kapsula që pacientët i flaknin nga dritaret e pavioneve. Por mund të kishe […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump mesazh për Presidentin Ilir Meta

Në mesazhin e tij, Presidenti amerikan vlerëson marrëdhëniet miqësore të forta mes SHBA dhe Shqipërisë. Presidenti Trump shpreh vlerësimin për rolin e Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit si pjesë e NATO. Duke vlerësuar marrëdhëniet mes dy vendeve, Trump uron gjithë shqiptarët për festën e Pavarësisë. “Jemi bashkë me ju teksa festoni këtë ditë të veçantë […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Lideri global të rrisë buxhetin e FA, jo të shpenzojë në fasada godinash

Lulzim Basha, ‘këshillon’ Ramën që para se t’u japë mend vendeve themeluese të NATO-s apo gjeneralëve, duhet të plotësojë detyrimet që ka Shqipëria. Ai e akuzon kryeministrin se e ka zbritur buxhetin për mbrojtjen kombëtare në kuotën më të ulët historike në 27 vjet, 0.75 për qind, si asnjë vend tjetër anëtar i NATO-s. Gjithashtu Basha shprehet […]

Vazhdo të lexosh

Super-helikopterët amerikanë mbërrijnë në Letoni/ Video

Pesë helikopterë ushtarakë  amerikanë dhe gati 50 marinsa  kanë mbërritur në kryeqytetin letonez të Rigas si pjesë e operacionit të NATO në  Atlantik, shkrua  “RT”. Helikopterët kanë zbarkuar nga një avion transporti të mërkurën dhe janë mirëpritur nga zyrtarët vendas, përfshirë ambasadorin amerikan në Letoni, Bikoff Nancy Pettit. “AvionI transportues i Forcave Ajrore amerikane arriti […]

Vazhdo të lexosh

Nga Përparim Peposhi/ Motorrët e ndezur duhet të punojnë nonstop, ditë e natë deri më 25 Qershor ! Shoqëria e ndjen nevojën e ndryshimit.

  Shoqeria shqiptare po e ndjen nevojen e ndryshimeve. Protestat dhe çadra e lirise ishin faktoret dominues. Drejtuesit e PD-se ne qender si dhe ne baze jane teper te motivuar per te percuar ndryshimet rrenjesore qe do vijne nen drejtimin e liderit te PD. Motoret e fushates jane ndezur me nje start te shpejte e […]

Vazhdo të lexosh