PRIJA E NARGJILES ËSHTË SHUM֝Ë E DËMSHME

Të gjithë ata që pijnë nargjile besojnë se është më pak i dëmshëm se duhani dhe kjo është arsyeja e shumë adhuruesve të tij. Sipas klinikës ‘Mayo’ që është eksperte në kurimin e varësisë ndaj duhanit në Amerikë, pirja e nargjiles mund të konsiderohet po aq e dëmshme sa pirja e duhanit. Tymi i nargliles […]

Continue Reading

Xhafaj letër kryeprokurorit Llalla: E kalove cakun

Fatmir Xhafaj i ka dërguar një letër kryeprokurorit Adriatik Llalla pas deklaratës së këtij të fundit tre ditë më parë, që thoshte se kanabisi asgjësohet nga policia në mungesë të prokurorit. Në letrën e tij, Xhafaj shkruan se kjo deklaratë e Llallës nuk ndihmon në bashkëpunimin mes Policisë dhe Prokurorisë. Ministri Xhafaj, ndër të tjera […]

Continue Reading

Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë

Tre vjet pasi Shqipëria goditi Lazaratin, Europol e quan vendin si burimin kryesor të prodhimit dhe trafikut të kanabisit në Europë. “Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit bimor që trafikohet në BE”, shkruhet në raportin vitit 2017 mbi “Vlerësimin e Rrezikut të Krimit të Organizuar”, siç mund ta shihni në faqen më poshtë të Europol, të […]

Continue Reading

Sekuestrohen lëndë narkotike e tipit marjuanë. Rreth 800 kg ndarë në 42 pako

Në orët e pasdites së djeshme pas sinjalizimit nga Policia Kufitare Shqiptare për një gomone që lëviste me shpejtësi në drejtim të Italisë,  Frontex me një avion portugez të patrullës, Guardia di Finanza e Pulias me një helikopter dhe dy njësi detare me mbështetjen e Guardua di Finanza në Durrës dhe Vlorë, kanë bërë të […]

Continue Reading

Arrestohen dy shqiptarë në Itali pasi iu kapën 240 kg marijuanë dhe 50 gr kokainë e pastër.

Në pranga të policisë italiane kanë rënë dy shtetas shqiptarë përkatësisht 22 dhe 23 vjeç. Arrestimi i tyre është bërë në lagjen e quajtur Borghesiana. Nga kontrolli i ushtruan në banesën e tyre u gjetën 240 kg marijuanë, 50 gramë kokainë e pastër, një pistoletë e rreth 20 mijë euro cash. Sipas policisë italiane, lënda […]

Continue Reading

Il Giornale: Shqipëria është sot Kolumbia e Europës

Edhe nëse Shqipëria nuk është e përfshirë në një trafik kokaine të krahasueshëm me atë të vendit amerikano-jugor, është e vërtetë se kanabisi ka arritur përmasa të pashoqa në Europë. Ambasadori i OSBE-së në vend, Berndt Borchardt, së fundmi ka llogaritur se të paktën 2 milion euro janë gjeneruar nga prodhimi e eksporti i kësaj […]

Continue Reading