Gjermania sulm frontal ndaj Mogerinit, Brand: Eshtë e papërgjegjshme

Deputetët e Bundestagut gjerman vazhdojnë të jenë kundërshtar të ashpër të idesë për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, njëjtë sikurse kancelarja, Angela Merkel. Pas takimit të se hënë në Berlin, deputeti i Bundestagut gjerman nga radhët e CDU-së, Michael Brand , ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të përfaqësueses së lartë të […]

Vazhdo të lexosh

Basha takon Mogherinin në Rinas. Video

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk mori pjesë në takimin e përfaqësues së lartë të diplomacisë europiane Federica Mogherini me opozitën sot në mesditë. Por me sa duket Basha do të ketë një takim ‘flash’ jashtë kryeqytetit, ku ai po zhvilln një takim të shkurtër me Mogherinin në Rinas. Ky takim do të jetë para […]

Vazhdo të lexosh

Mogherini takon Presidentin Meta

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, e cila ndodhet prej mbrëmjes së të martës në Tiranë, nisi paraditen e sotme takimet me krerët e shtetit dhe politikës, ku do t’u dorëzojë progres-raportin. Takimet e Mogherinit nisën me Presidentin Ilir Meta. Ajo shoqërohet nga ambasadorja e BE-së […]

Vazhdo të lexosh

Rama e nis ditën me Mogherinin

  Një moment i shtrëngimit të duarve me të, është shkëputur nga kryeministri Edi Rama për të uruar ‘mirëmëngjes’ ditën e sotme. Rama e vlerëson Mogherinin si një mike të madhe të shqiptarëve. “MIRËMËNGJES 😃 dhe me këtë moment duarshtrëngimi me një mike të madhe të Shqipërisë e shqiptarëve, e cila zbriti mbrëmë në vendin tonë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ George Soros dhe Edi Rama nuk janë një teori konspiracioni

Është e vertetë se ndjehesh keq kur mendon se gjithçka që ndodh në vendin tonë injorohet sistematikisht nga Bashkimi Europian. Paradoksi i kësaj situate e tejkalon çdo llogjikë racionale; Jean-Claude Juncker dhe Federica Mogherini lavdërojnë drejtë për së drejti Kryeministrin Edi Rama, për arritjet imagjinare të Qeverisë së tij. Çfarë lumturie, nëse këto arritje të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Mashkulli joshës, Edi Rama dhe femra Federica Mogherini

Po ndodh diçka e ndyrë me shqiptarët nga Bashkimi Europian dhe specifikisht nga Federica Mogherini. Personalisht zonja Mogherini po i jep mbështetje pa kushte Edi Ramës, pavarësisht nga deshtimet spektakolare të Qeverisë Rilindase në të gjitha drejtimet. Një shtet i vënë totalisht në shërbim të Mafies Shqiptare dhe Ndërkombëtare, që e ktheu Shqipërinë në kultivuesin […]

Vazhdo të lexosh

Serbët degjenerojnë Ramën për veshjen me Mogherinin/ Ja komentet e tyre

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federika Mogerini mblodhi mbrëmë 6 kryeministra të rajonit për darkë në Bruksel. Para darkës informale, ata bënë një fotografi të përbashkët. Siç shihet, 5 liderët e tjerë të rajonit janë me kravatë, por kryeministri Rama ka zgjedhur një veshje ekstravagante. Kjo ngjalli shumë reagime në rrjetet sociale, […]

Vazhdo të lexosh

Brukseli i sulet Vlahutin-it. Lexoni pyetjen e 9-të që i drejtohet Mogherin-it.

Pas publikimit të kontratës për blerjen e një vile me vlerë 1.6 milionë euro nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri,zyrtarët e Brukselit kanë nisur veprimet. Kryetarja e Komisionit për kontrollin e Buxhetit në Parlamentin Europian, Inderborg Graessle nëpërmjet një letre i kërkon llogari shefes së Shërbimit të Jashtëm në BE, Frederica Mogherini. Letra e publikuar […]

Vazhdo të lexosh