Reagon Meta/ Kushtetuta njeh përgjegjës për Ministrinë e Jashtme Edi Ramën

Presidenti Ilir Meta ka komentuar sot kalimin e kompetencave të ministrisë së Jashtme nga Edi Rama, te zëvendësministri Genti Cakaj. I pyetur nga mediat, gjatë një ceremonie në qytetin e Kamzës, Presidenti Ilir Meta u shpreh se pavarësisht organizimit të brendshëm të qeverisë, Presidenti i Republikës ja ka deleguar autoritetin kushtetues të kreut të diplomacisë, […]

Vazhdo të lexosh

“Burgoset” Ditmir Bushati/ Urdhërohet të mos dalë jashtë shtetit

Ditmir Bushatit, si ministër, i është ndaluar dalja jashtë shtetit. Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me Gjermaninë, vendi me më shumë peshë në Europë. Dhe kjo vjen për fajin e kryeministrit që […]

Vazhdo të lexosh

Një “Gjino” në krye të Ministrisë së Jashtme Shqiptare

Bashkë me Gjinon, në qeveri vjen edhe Marigoja, e vargjeve të poezisë për “Skënderbeun e Rilindjes”, për të mbyllur komedinë e kësaj qeverie. Kryeministri Rama “spastron” Qeverinë, largohen “senatorët” e Socialistëve dhe në krye të mininistrive vijnë drejtorët e kontrabandës, trafiqeve, korrupsionit, të salloneve të bashkisë, te kompanive që pastrojnë paratë e krimit sllavo-serb , […]

Vazhdo të lexosh

Ministri i ri/ Kush është Sandër Lleshi

Sandër Lleshi është emri i ri i propozuar nga kryeministri Edi Rama për të zëvendësuar Fatmir Xhafën në postin e ministrit të Brendshëm. Emri i Sandër Lleshit nuk është i panjohur për shqiptarët, pasi kohë më parë shkrimtari Ismail Kadare e sugjeroi që të ishte një kandidaturë për kreun e shtetit. Aktualisht ai mban postin […]

Vazhdo të lexosh

Jep dorëheqjen Ministri Brëndshëm, Fatmir Xhafaj

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit Edi Rama Nuk dihen shkaqet , por kryeministri e njoftoi dorëheqjen e ministrit Xhafaj përmes Twitterit Kryeministri Rama shkruan në Twitter: “Pranova dorëheqjen e ministrit Xhafaj, të cilin e falenderoj për kontributin e çmuar. Gjeneral Sandër Lleshi do të sjellë një energji të re pozitive në […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri, ky i harruari i madh i Ramës

Ndryshe nga ç’pritej ish Ministri i Brendshëm, aq fort i mbështetur dhe reklamuar në 4 vitet e kaluara është harruar në fjalimin më të gjatë të mbajtur ndonjëherë në Asamblenë Kombëtare. Pasi u njoh me emrat e deputetëve që do të jenë në qeveri, Tahiri nuk ka qëndruar indiferent, por ka postuar në Facebook një […]

Vazhdo të lexosh

CV-ja e Ministrit të Brëndshëm Dritan Demiraj të le pa fjalë/ Lexojeni dhe do bindeni për këtë

  Dritan Demiraj ka gjithsej 47 medalje shumicën prej tyre në arte marciale. Nga CV e shpërndarë për mediat, Demiraj, Ministër i Brendshëm është gjithashtu ekspert në zhytje, ski, snajper dhe të tjera aftësi sportive dhe luftarake, kikck-box, karate, Tai-Jitsu dhe stile të tjera.   Arsimi:   Shkolla e Mesme Ushtarake “Skënderbej”.                                                    1983-1987 Akademia Ushtarake […]

Vazhdo të lexosh

Sigmar Gabriel, ministri që quajti llogaritare Kancelaren gjermane

Sigmar Gabriel po zhvillon një takim zyrtar në Tiranë. Ai njihet si një kundërshtar i fortë i Kancelares Merkel, të cilën, në një fjalim në Bundestag e ka cilësuar thjesht si ‘llogaritare’. Ai ka deklaruar në Parlamentin gjerman se ‘Gjermania nuk ka qeveri, është thjesht një organizatë joqeveritare dhe Merkel është thjesht një llogaritare’. (shiko videon në fund të […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Xhafaj u shkulte thonjtë në tortura, tani e bëjnë Ministër të Brendshëm! Ky është dështim!

Ish Ministri i Drejtësisë e quan një dështim emërimin e Fatmir Xhafës si Ministër i Brendshëm. Sipas tij, një person që akuzohet se shkulte thonjtë për të torturuar njerëzit në sistemin diktatorial nuk mund të marrë një detyrë kaq të rëndësishme. “E akuzojnë për shkulje thonjsh, jo për mani(pedi)kyr dhe e emërojnë Ministër të Brendshëm! […]

Vazhdo të lexosh