Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Continue Reading

Nard Ndoka ka dy fjalë për Hahn: Duro edhe pak ditë dhe ke për të na përgëzu

Përmes një statusi në Facebook,  Nard Ndoka i është përgjigjur letrës së hapur të eurokomisionerit Johannes Hahn për krizën politike në Shqipëri. Ndoka shkruan se beteja e opozitës bëhet për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për të garantuar lirinë e votës. Ja çfarë thote në statusin e tij, Nard Ndoka: Kumti i Hahn per […]

Continue Reading

Basha i përgjigjet Metës e Ramës: Zgjidhni punët me socialistët. Ka kush flet me PPE

Luzlim Basha i ka dhënë një përgjigje të shpejtë kreut të LSI-së dhe Kuvendit, Ilir Meta në lidhje me ofertën e bërë për dialog pa kushte. Meta tha për gazetarët se “Basha është në krizë mosbesimi”. Pikërisht për këtë Basha u shpreh se “në krizë mosbesimi është qeveria”. Me PPE ka kush flet, ju zgjidhi […]

Continue Reading

Muç Nano sulmon Metën: Çadra është ngritur me ‘ok’-in e Metës

Mustafa Nano është pozicionuar dukshëm në lidhje me situatën politike në vend. Madje ai ka mbajtur një pozicion të qartë në lidhje me rolin e Ilir Metës në zgjidhjen e kësaj krize. Ai thotë që ka shumë gjasa që çadra e opozitës të ketë marrë ok-in e Metës. Nano vijon më tej duke thënë se […]

Continue Reading

Rama reagon për deklaratën e Metës. Zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike.

E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar një zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike. Edhe unë kam qënë dhe mbetem i gatshëm per cdo zgjidhje që i’a lehtëson Partisë Demokratike rrugën për t’u kthyer në Kuvend; votuar Vetingun; vazhduar betejën e vet politike në shinat e Kushtetutës e të ligjshmërisë […]

Continue Reading

Basha i drejtohet Metës: “Mirë se vjen!” Shqipëria e para!

Lulzim Basha ka komentuar deklaratat e djeshme të kreut të LSI-së, Ilir Meta. Gjatë fjalës së tij në “Çadrën e Lirisë”, Basha u shpreh se i mirëpret deklaratat e Metës, por nuk do të bëjë aleanca në kurriz të popullit. Ja  fjala e Bashës sot në çadër: Mbrëmë  një nga partnmerët kryesorë të koalicionit ka […]

Continue Reading

Edhe PDIU i kërkon Ramës qeveri teknike.

Pas Ilir Metës që u deklarua mbrëmjen e djeshme për një qeveri besimi, është Mesila Doda, numri II i PDIU-së që kërkon zgjidhje të krizës përmes negociatave Rama-Basha. Mesila Doda tha se duhet një pak kombëtar për të ndryshuar si fillim Kodin Zgjedhor që penalizon partitë e vogla. Deklarata e saj  është bërë me simpatizantë të […]

Continue Reading

Bojaxhi mërzitet për vendimin e mbrëmshëm të Metës/Turp! Po mban peng zgjedhjet

Gjergj Bojaxhiu sulmoi ashpër kreun e LSI-së, Ilir Metën, në emisionin “Dritare” të me Rudina Xhungës. Sipas Bojaxhi, Ilir Meta është ai që kërkon të mbajë peng zgjedhjet e 18 qërshorit. Pas deklaratës së Metës, që ai nuk do të hyjë në zgjedhje pa PD-në, Bojaxhiu ka deklaruar se kryeministri në asnjë vend të botës nuk zgjidhet […]

Continue Reading

Nga Andi Bushati: Dy 1 prillët e ndryshëm të Metës

Katër vite pasi vendosi t’i japë një shanc Edi Ramës për të ardhur në pushtet, LSI po kalamendet gjatë nëse duhet t’i ripërtërijë besimin kryeministrit edhe për mandatin tjetër. Por, midis 1 prillit të vitit 2013 dhe këtij të sotmit ka një ndryshim shumë të madh. Atëherë Ilir Meta, pas një takimi enigmatik kokë më […]

Continue Reading

Rama presion Metës. Fillon takimet me partitë e tjera për koalicion

Edi Rama ka nisur negociatat me partitë e vogla. Në vitin 2013 për zgjedhjet parlamentare ky koalicion pati 37 parti, ndërsa në vitin 2015 në zgjedhjet lokale, koalicioni i majtë regjistroi 39 parti “Shqiptarja.com” raporton se takimet me kryetarët e partive të vogla janë kryer në zyrën e Ramës në kryeministri dhe përgjithësisht kanë qenë […]

Continue Reading

Fatos Lubonja: Katër skenarët pas të cilëve fshihet largimi i Saimir Tahirit

Janë të shumtë skenarët që qarkullojnë për largimin e Saimir Tahirit nga posti i Ministrit të Brendshëm. Edi Rama ka dhënë versionin më të pabesueshëm deri tani, se ministrin që ai e quante më të suksesshmin e qeverisë, e paska larguar për t’u marrë me fushatën elektorale në Tiranë. Analisti Fatos Lubonja, në një shkrim […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Pse kjo qeveri është kosto për shqiptarët

Pasi ka refuzuar sistematikisht e publikisht ndryshimet në qeveri, Edi Rama ndryshoi katër ministra të kabinetit të vet, 3 muaj para zgjedhjeve të 18 qershorit. Lajmi nuk është paqëndrueshmëria e fjalës së kryeministrit, por largimi i Saimir Tahirit, ministrit të tij më të rëndësishëm, të cilin e ka promovuar e mbështetur sistematikisht, edhe kur faktet, […]

Continue Reading

Lubonja: Rrezikojmë të mbetemi pa President, Parlament e Qeveri. Duhet urgjent pakt politik sa më i gjerë

“Qeveria teknike është kusht i patjetërsueshëm për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe për t’i hapur rrugë zbatimit të reformës së vërtetë në drejtësi, sipas përcaktimeve kushtetuese”. Ky është pak a shumë formulimi i kërkesave të çadrës së opozitës. Ndërkaq ky formulim shoqërohet edhe me deklarata të herëpashershme të Bashës që i […]

Continue Reading

Frrok Çupi: Pse i bëhet thirrje Ilir Metës për të “rrëzuar veten”?

Ky është momenti i fundit!, prandaj i bëjnë thirrje Ilir Metës, kryetar i LSI. Thirrja është që të rrëzohen “kriminelët”, siç bëri thirrje Havier Hurtado Mira- kryetar i Bashkimit të Forumeve të Djathta të Europës, sot në mes të protestuesve në “Çadrën e Lirisë”. Havier Hurtado Mira dhe  Paul Ziemak- kryetar i Forumit të Rinisë […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Shansi i Lulzim Bashës!

Ka bërë më në fund lëvizjen e duhur Lulzim Basha me radikalizimin e aksionit politik të opozitës me protestën e 18 shkurtit dhe si sinjal vazhdimësie një çadër në bulevard. Një aksion i vonuar, që vjen vetëm 4 muaj para zgjedhjeve parlamentare, pasi në vitet e këtij mandati të “Rilindjes”, nuk ka mundur ta frenojë […]

Continue Reading