Xhisiela, kërcënon mediat: Do t’ju padis për shpifje!

Xhisiela Maloku është paraqitur sot në Gjykatën e Apelit në Tiranë dhe ka pritur vendimin për ish-të dashurin e saj Rexhep Rrajën, djalin e një deputetit  socialist, që e kishte paditur për dhunim dhe përndjekje. Pasi ka mësuar vendimin e gjyqtares Shpresa Becaj për lëninën e të riut në burg me akuzën e përndjekjes, Xhisiela Maloku ka […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Mediat si ‘Makina e Kohës’

Shënim: Ky është një cikël shkrimesh për gazetarët, profesorët, njerëzit me profil të fortë publik, por dhe për shkrimtarët shqiptarë në raport me manipulimin masiv të së vertetës në Shqipëri. “Manipulimi nëpërmjet mediave është njësoj si helmi në sistemin e furnizimit me ujë të një vendi – ai prek të gjithë jetën tonë në mënyrë […]

Vazhdo të lexosh

Ja dyshimet e forta pse u rrah dhunshëm Elvi Fundo.

Nga Arbër BUSHI Pazaret për vende pune në doganë gjatë kohës kur Elvi Fundo punonte në Ministrinë e Financave duket se janë shkaku që ai është rrahur për vdekje para disa muajsh. Dy persona të arrestuar si të dyshuar për rrahjen e tij kanë dhënë këtë variant para oficerëve të policisë gjyqësore. Ata kanë pranuar […]

Vazhdo të lexosh

Policia: Nuk e kemi shoqëruar Nikollë Lesin, ai ka ardhur vetë në Komisariat

Me një njoftim për mediat, Policia e Tiranës thotë se Nikollë Lesi nuk është shoqëruar po është paraqitur vetë në Komisariatin numër 2 ku ka dhënë sqarime. Më pas, policia thotë se ndërtimi që po bëhej ishte kryer sipas rregullave dhe Lesi ka pasur një deklaratë paraprake nga Drejtorisë së Përgjithshme të Planifikimit të Territorit. […]

Vazhdo të lexosh

Erion Veliaj me pushime kurse mediat e kazanit e japin sikur është në Tiranë/ Fakte

Në pjesën më të madhe të muajit gusht, Erion Veliaj ka qenë, si pjesa më e madhe e njerëzve, pushim. Është mëse normale që, pas një viti të ngarkuar me aktivitete, edhe Veliaj të pushojë bashkë me familjen e tij. Por sërish ne e kemi parë të shfaqet çdo ditë në ekranet e televizorit duke […]

Vazhdo të lexosh

Deklaratë e PLL për media: Marrëveshja Rama-Basha i la mënjanë objektivat e afishuar politikë të Çadrës

Partia Lëvizja e Legalitetit ka lindur në rrethana të jashtëzakonshme, me synimin për të siguruar ekzistencën e një shteti demokraktik, mbi bazën e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Për hir të këtij qëllimi, legalistët kanë dhënë jetën dhe kanë përjetuar privacione ekstreme gjatë diktaturës komuniste. E megjithatë, kauza jonë ia doli të mbijetojë. Pas […]

Vazhdo të lexosh

Mediat amerikane i bëjnë jehone elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike

Mediat amerikanë i kanë bërë jehonë elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike, ku 140 qytetarë u prekën mes të cilëve dhe kryedemokrati Lulzim Basha. ASSOCIATED PRESS, Washington Post, New York Daily News e të tjera media raportojnë se qytetarët shkuan në spital me skuqje të syve, acarim të […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Manipulim i Neveritshëm Mediatik.

Në nje status te tijin ne facebook, sekretari per mardheniet me jashte në Partine Demokratike, Kreshnik Çollaku, hedh drite mbi manipulimet e mediave të majta rreth masivitetit te protestes se djeshme. Ja se çfarë shkruan në profilin e tij z Çollaku: Burime rrefejne se “pamjet” qe disa tv ilustruan dje protesten,ishin realizuar rreth ores 10.30 […]

Vazhdo të lexosh

Edhe vetë kazanët mediatik të Ramës zihen me njëri-tjetrin/ Bollino: Ishin 7600 protestues. Merua: Ishin 50 mijë

Protesta paqësore e opozitës është kryefjala e lajmeve të sotme. Aktualisht debati që po zhvillohet në mediat pranë qeverisë është për të gjetur numrin e saktë të protestuesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Por, dëshira e madhe për të zbehur sa më shumë protestën e opozitës, ka bërë që edhe vet mediat e […]

Vazhdo të lexosh

Mediat ndërkombëtare: Mijëra shqiptarë në protestën opozitës

Nuk mund te mbeteshin pas as mediat nderkombetare në lidhje me protesten e sotme te opozites. Protesta është bërë lajm edhe për mediat ndërkombëtare dhe ato amerikane. ABC News dhe Washigton Post shkruajnë se mijëra shqiptarë i janë bashkuar opozitës në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ në Tiranë. Ata e vënë theksin te protesta e opozitës […]

Vazhdo të lexosh

Mediat ndërkombëtare pasqyrojnë me nota pozitive protestën e opozitës/ FOTO

Mediat nderkombetare kane pasqyruar sot ne faqet e tyre protesten nje oreshe te opozites. Që nga ato, italiane, greke dhe deri në SHBA kanë pasqyruar protestën e sotme 1 orëshe dhe paqësore të zhvilluar në Shqipëri. Ajo që vihet re në shkrimet e medieve ndërkombëtare është fryma pozitive me të cilën shikohet protesta në Tiranë, […]

Vazhdo të lexosh

Analiza në median e huaj: Zgjedhjet pa opozitën, një farsë

European Western Balkans”, portali informativ kushtuar integrimit europian të Ballkanit, i cili ka partneritet me agjenci dhe fondacione prestigjioze si “German Marshall Fund” apo “Konrad Adenauer Stiftung” ka publikuar një analizë lidhur me situatën e nderë politike në Shqipëri. Autorja Sarah Wohlfeld shkruan se pa pjesëmarrjen e PD-së, zgjedhjet parlamentare do të ishin një farsë […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ndalen skafet/ 1.4 ton drogë drejt Italisë, banda greko-shqiptare fitonte miliona euro nga trafiku

Roja bregdetare e Greqisë ka njoftuar se ka zbuluar një unazë ndërkombëtare, që ka transportuar drogë në sasi të mëdha nga Shqipëria në Itali, duke përdorur gomone me shpejtësi të madhe. Njësia për luftimin e drogës e Rojës bregdetare greke tha se i ka arrestuar pesë shqiptarë dhe dy grekë e i ka konfiskuar 1.5 […]

Vazhdo të lexosh

Mediat turke publikojne sot masivisht shkrimin e Kreshnik Osmani-t

Mediat turke publikojne sot masivisht shkrimin  me te fundit të Kreshnik Osmani-it,  i cili trajton Soros dhe Gylen si dy alarme shqiptare per Administraten Trump. Arnavutluk’ta paralel tehlike alarmı 11:32, 24 Mart 2017 Cuma Anadolu Ajansı (Analiz)   Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından, Arnavutluk’ta yoğun bir şekilde ‘Soros tehlikesi’ tartışıldı.

Vazhdo të lexosh

Barcelona nënshkruan me 11-vjeçarin që po ‘çmend’ botën. Video

Drejtori ekzekutiv i skuadrës braziliane Gremio, Nestor Hein ka konfirmuar se talenti Emanuel Ferreira do të nënshkruajë me klubin e Barcelonës. 11-vjeçari i cili njihet me pseudonimin Manu është një ndër talentet më të mëdhenj në Brazil dhe konsiderohet si e ardhmja e Barcelonës, shkruan tabloidi britanik “The Sun”, transmeton SYRI.net. Mediat më të mëdha […]

Vazhdo të lexosh

Shtypi huaj: Shkarkimet e ministrave, lëvizje e dështuar e Ramës për të kënaqur opozitën

Shkarkimi i katër ministrave të qeverisë është pasqyruar edhe nga medat e huaja. “Reuters” e cilëson largimin e ministrave si një lëvizje të dështuar të Edi Ramës për të kënaqur opozitën që të tërhiqet nga protesta. “Kryeministri shqiptar Edi Rama tha të dielën se do të zëvendësojë katër ministra të tij, një lëvizje e dështuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Basha ka një kartolinë për të grisur

Që kur ka shpallur platformën e tij radikale më 18 shkurt, duke bërë thirrjen “unë jam gati për luftë”, Lulzim Basha për shumëkënd ka nënshkruar momentin më të vështirë të karierës së tij politike. Nuk është hera e parë që ai gjendet në syrin e ciklonit. Ai ka qenë i akuzuar, se abuzoi me mbi […]

Vazhdo të lexosh

Vajza e Michael Jackson futet në botën e aktrimit/ Video

Ndryshe nga babai i saj Michael Jackson, Paris ka menduar të bëjë karrierë në aktrim. “Kur dëgjova për “Star”, pash disa episode dhe rashë në dashuri” shprehet ajo duke shtuar se drejtori i shfaqjes Lee Daniels ishte i interesuar për ta patur atë në serial dhe ishte interesuar. 18-vjeçarja në episodin e kësaj jave luan rolin […]

Vazhdo të lexosh

Gjykatësi Franco Roberti, po heton biznesin kriminal të kontenierëve

Nuk ndalojnë mediat italiane duke shkruar për kontenierët me plehra të rrezikshme italiane që mund të jenë groposur në Shqipëri. “Qeveria e Shqipërisë lëkundet për “aferën e mbetjeve”, keshtu e titullon shkrimin e saj gazeta italine “Roma” kushtuar çeshtjes së kontenierëve të zhdukuar në Shqipëri. “Roma” vë në dukje faktin se Rama në fushatë zgjedhore […]

Vazhdo të lexosh

Mediat serbe: “Mercenarët e Sorosit” po ndihmojnë shqiptarët

Një pjesë e mdiave serbe të kontrolluara nga qeveria po akuzojnë faktorin shqiptar për destabilizimin e Maqedonisë. Ndërsa institucionet në Shkup janë mbushur me flamuj të Maqedonisë si karshillëk ndaj shqiptarëve dhe prej tre ditësh përkrahës së VMRO-së së Gruevskit po protestojnë në mbarë vendin me parrulla anti shqiptare, duket se mediat në Beograd kanë […]

Vazhdo të lexosh