Shalqini, ‘mbreti’ i sezonit me vlera të larta ushqyese që përmban, vitamina, fibra dhe minerale

Ditët e ngrohta dhe temperaturat e larta kanë ardhur tashmë. Në këto ditë më shumë se kurrë trupi ynë ka nevojë për freski, energji dhe ushqim të shëndetshëm. Për këtë ju vjen në ndihmë shalqiri. Ky frutë cilësohet si “mbreti” i sezonit kjo edhe falë vlerave të larta ushqyese që përmban, vitaminave, fibrave dhe mineraleve. […]

Continue Reading

Lubonja: Lëre ç’thonë, burgu të shkatërron, nuk të forcon

Fatmira NIKOLLI   Fatos Lubonja ka qenë i ftuar të mërkurën në serinë e takimeve “Letërsia e qyteti”, të Beti Njumës e Alda Bardhylit. Nisma e mbështetur nga Ministria e Kulturës, që në thelb ka ballafaqimin me të shkuarën e letërsinë, solli në vëmendje këtë herë veprat e Fatos Lubonjës, ish-i burgosur në diktaturë. Ai […]

Continue Reading