Basha-Haradinaj/ Mbështetje e plotë dhe e gjithanshme e PD për sfidat e Kosovës

Lulzim Basha priti sot në një takim Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Lulzim Basha i uroi suksese Haradinajt në detyrën e re dhe me shumë përgjegjësi në drejtimin e qeverisë së Kosovës. Kryetari i Opozitës e siguroi z.Haradinaj për mbështetjen e plotë e të gjithanshme të Partisë Demokratike në rrugën e integrimit europian dhe euroatlantik […]

Continue Reading

Basha takon kristiandemokratët holandezë: Mbështetje për aksionin opozitar

Lulzim Basha priti në një takim një ekip të Fondacionit Eduardo Frei të partisë simotër Kristian Demokrate Holandeze CDA, i cili përbëhej nga Wouter Hoff, anëtar bordi dhe financier i EFF; znj.Hillie van de Streek, Sekretare e Përgjithshme e Forumit të Gruas së Partisë Popullore Europiane; znj. Heidi van Haastert, trajnuese e EFF; dhe Z.Alexander […]

Continue Reading

Trump kishte mbështetjen e Merkel dhe May gjatë sulmeve në Siri

Angela Merkel dhe Theresa May kanë mbështetur ndërhyrjen amerikane në bazën ushtarake siriane, Al Shairat, kumtoi Shtëpia e Bardhë. Të tre politikanët – Trump, Merkel dhe May – ishin dakord për sulme ndaj pozicioneve të ushtrisë siriane të presidentit Bashar al-Assad. Si pasojë e sulmit të forcave të ushtrisë siriane, në Chan Schainum janë vrarë […]

Continue Reading

Mediu: Opozita mbështetje maksimale nga Uashingtoni për zgjedhje të lira

Në një status në Facebook, Mediu shkruan se ambasada amerikane dhe ish-zyrtari gjerman i partisë CDU theksojnë problemin e blerjes së votave, situatës së krimit dhe trafikut të drogës, ndërsa mediat pranë qeverisë kanë interpretuar atë pjesë të lajmit sipas interesit. Kryetari i republikanëve ka theksuar se opozita dhe kryetari i saj Lulzim Basha ka […]

Continue Reading

Basha: Kemi marrë mbështetje totale nga Uashingtoni

Kemi marrë mbështetje totale në Uashington dhe këtë mbështetje e përkthejmë në këtë aksion politik që ka vetëm një synim, Shqipërinë e standardit europian. Nuk do të ketë asnjë tërheqje”. Kjo ishte deklarata e Lulzim Bashës nga çadra e protestës së opozitës, duke këmbëngulur se kauzat e Partisë Demokratike mbështeten nga Shtetet e Bashkuara të […]

Continue Reading

Basha: kam marrë mbështetje nga të gjithë bashkëbiseduesit, nga të gjitha nivelet, edhe ata të administratës Trump, për kauzën e zgjedhjeve.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i PD, Lulzim Basha ka ritheksuar qëndrimin e opozitës për zgjedhje me qeveri teknike, duke nënvizuar se për këtë ka siguruar edhe mbështetjen e zyrtarëve amerikanë, gjatë vizitës që po zhvillon në Uashington. VOA: Zoti Basha, a do të merrni pjesë në zgjedhje? Lulzim Basha: PD, opozita […]

Continue Reading

Në datën 2 Prill mblidhet kryesia e Partise Demokratike, dega Britani e Madhe. Ja emrat e antarëve të kryesisë për këtë degë

Kryesia e Partise Demokratike dhe Sekretari i Pergjithshem Z. Arben Ristani, nepermjet nje shkrese zyrtare, date 10 Shkurt 2017, kane mandatuar kryetarin e saj z Naim Hasani, per formimin e kryesise se Partise Demokratike ne Britani dhe organet drejtuese, brenda nje afati kohore te pershtatshem, si dhe nga pozicioni im ligjor, per ngritjen dhe funksionimin […]

Continue Reading

Plasin protestat dhe në Bruksel në mbështetje të çadrës së protestueve në Tiranë

Miq, Sheshi i Lirisë po ngrihet dhe në Bruksel, zemra e diplomacisë europiane. Me qindra shqiptare që punojnë e jetojnë atje po mbështesin kauzën e të gjithë shqiptarëve, jo vetëm të opozitës, #Zgjedhje_te_lira_dhe_te_ndershme! Emigrantët tanë, Diaspora por dhe qindra mijëra shqiptarë që i janë drejtuar shpresës së azilit po perpiqen dhe do rezistojnë me cdo […]

Continue Reading

Tjetër mbështetje për Bashën dhe protestën nga Amerika.

Kreut të PD-së, Lulzim Basha i vjen një tjetër mesazh nga Amerika, në mbështetje të protestës për zgjedhje të lira e të ndershme. Ka qenë kreu i PR-së, Fatmir Mediu që ka postuar mesazhin mbështetës në profilin e tij në FB; një letër drejtuar kryetarit të PD-së, z. Lulzim Basha, ku inkurajohet qëndresa për garantimin e zgjedhjeve të […]

Continue Reading

Tjetër mbështetje nga Amerika për protestën

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ardhur reagimi për protestën e opozitës që po zhvillohet prej 5 ditësh në çadrën përballë godinës së Kryeministrisë. Përfaqësuesi i shtetit të Teksasit John Cyrier i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, të cilin e ka mbështetur në kauzën që ka ngritur. Në letrën […]

Continue Reading

CDU mbështet Bashën për programin ekonomik

“Së bashku me ekspertët e CDU-së gjermane jemi duke bashkëbiseduar me sipërmarrës dhe përfaqësues të shoqatave të biznesit rreth propozimeve të qeverisjes sonë për rimëkëmbjen e ekonomisë”, shkruan Basha në Facebook. “Ekonomia është prioriteti ynë absolut, për të siguruar punësim dhe mirëqenie për të gjithë qytetarët”, shkruan Basha. Ndërsa ekspertët e CDU-së dhe Fondacionit Konrad […]

Continue Reading