CDU Gjermane ndihmon opozitën/ Pritet një kapitull i ri

Një prej portaleve më të njohur në gjermane, “Web.de”, ka përgatitur një analizë për zhvillimet e fundit elektorale në Shqipëri. Shkrimi ka nota optimiste për zhvillimet post zgjedhore në vendin tonë, duke paralajmëruar “një fillim të ri” për Shqipërinë. Në artikull theksohet se partia e kancelares Merkel, CDU, ka ndihmuar opozitën e drejtuar nga Lulzim […]

Vazhdo të lexosh

Konservatorëve britanikë: Në Shqipëri duhet një qeveri teknike

Përfaqësuesi i lartë i konservatorëve britanikë Daniel Hannan ka mbështetur protestën e opozitës dhe kauzën e tyre për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në një intervistë për Top-Channel, ndër të tjera ai ka thënë se është e nevojshme krijimi i një qeverie teknike. Pyetje: Jeni në Shqipëri për të marrë pjesë në samitin e […]

Vazhdo të lexosh

Turqia mbështet bombardimet amerikane në Siri

Reagime të njëpasnjëshme kanë ardhur pas sulmit të marinës amerikane ndaj bazës siriane, nga e cila mendohet se u nisen sulmet me arme kimike që vranë 86 civilë. Turqia ka reaguar di-sa ore pas ngjarjes duke thënë se sheh këtë sulm “pozitivisht” dhe se komuniteti ndërkombëtar duhet të mbajë qëndrim kundër “barbarizmit” të qeverisë siriane. […]

Vazhdo të lexosh

Italia del hapur pro Qeverisë së besimit. Të garantohen zgjedhjet e lira

Sipas një artikulli në “corrierequotidiano.it”, presidenti i senatorëve të Forza Italia, Paolo Romani thotë se “Italia nuk mund të jetë indiferent në lidhje me krizën politike në këtë kohë në Shqipëri”. “Një krizë politike që është e lidhur në një situatë të komplikuar nga prania e fortë e krimit të organizuar që është i angazhuar […]

Vazhdo të lexosh

Dega e Partise Demokratike në Britani mbështet me forcë bojkotin e opozitës në Shqipëri,

Deklarate e Kryesise se Deges se Partise Demokratike ne Britani e Madhe! Sot me date 2 Prill 2017, ne Londer eshte mbledhur per here te pare kryesia e re e deges se Partise Demokratike ne Britani pas zgjedhjeve per Kryetarin e Deges qe u zhvilluan me daten 22 Janar 2017. Kryesia, e cila eshte e […]

Vazhdo të lexosh

Basha mbledh grupin parlamentar. Informon deputetët e PD pas vizitës në SHBA

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka informuar deputetët për vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Basha e konsideroi një nga vizitat më të suksesshmë që ka pasur në SHBA, përfshirë edhe atë kur ka qenë Ministër i Jashtëm, kohë në të cilën takoi Sekretaren e Shtetit, Kondoleza Rajs. Duke folur për kauzën e […]

Vazhdo të lexosh

SHBA mbështet protestën e opozitës

Kreut të opozitës i është dërguar një letër nga kongresmeni Dana Rohrabacher, kryetar i komisionit të punëve të jashtme për Europën. “I dashur Lulzim, Ne mbështesim fuqimisht përpjekjet e qytetarëve shqiptarë dhe betejën e tyre të drejtë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Populli shqiptar duhet ta dijë se do të ketë gjithmonë mbështetjen […]

Vazhdo të lexosh