Sot seancë parlamentare/ Pritet të ketë diskutime të nxehta në lidhje me çështjen ‘Tahiri’.

Kuvendi do të mblidhet sërish në seancën parlamentare sot, ku pritet të ketë diskutime në lidhje me çështjen ‘Tahiri’. Mazhoranca ka vendosur që ta shtyjë sa të mundë këtë çështje, duke nxjerrë procedura të ndryshme, e duke kërkuar kohë për të marrë një vendim. Objekt i komisionit të kërkuar nga PD, do të jenë edhe ndërhyrjet […]

Vazhdo të lexosh

Mediu: Opozita mbështetje maksimale nga Uashingtoni për zgjedhje të lira

Në një status në Facebook, Mediu shkruan se ambasada amerikane dhe ish-zyrtari gjerman i partisë CDU theksojnë problemin e blerjes së votave, situatës së krimit dhe trafikut të drogës, ndërsa mediat pranë qeverisë kanë interpretuar atë pjesë të lajmit sipas interesit. Kryetari i republikanëve ka theksuar se opozita dhe kryetari i saj Lulzim Basha ka […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: Po vjen destabilitet i rrezikshëm

Tashmë është zyrtare: Koalicioni i partive opozitare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit, nëse nuk arrihet një marrëveshje politike për qeveri teknike. Në një letë dërguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 26 parti opozitare deklarojnë se kanë vendosur të bojkotojnë zgjedhjet deri në plotësimin e kushteve. Një qëndrim i tillë i opozitës […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Roshi: “Frika” nga numrat e vegjël zhvendoset nga Opozita tek Mazhoranca

Para datës 18 shkurt kur opozita po organizonte protestën termi “frikë” ishte ankthi i kesaj proteste.”Frika” shoqëroi drejtuesit lokalë të bllokut opozitar në dilemën se do arrinin pritshmeritë e lidershipit opozitar për një pjesëmarrje masive të qytetarëve në proteste apo jo.Kjo “frikë” e tyre ngrihej mbi “frikën” e çdo qytetari për të dalë në protestë […]

Vazhdo të lexosh

Tërhiqet mazhoranca. Shtyhet vettingu

Mbrëmjen e kaluar mazhoranca nuk arriti t’i miratojë komisionet e Vetingut në parlament. Mungesa e opozitës ka futur në ngërç zbatimin e reformës në drejtësi. Nga sot, afatet ligjore janë shkelur dhe i gjithë procesi është në dyshim. Pas dështimit të pritshëm të shumicës në pushtet, në çadrën e protestës ka pasur një natë festive

Vazhdo të lexosh

Paloka: Mazhoranca është në situatë frike.

Ne nje deklarate per mediat, kreu i grupit parlamentar te PD-se, Paloka u shpreh se: Mazhoranca është në situatë frike. Parlamenti është bllokuar prej gati 1 ore. Incidenti që ndodhi kishte shkaktar deputetët e mazhorancës, të cilët thyejnë rregullisht dhe janë dy deputetë tipikë, Balla e Braçe dhe pikërisht gjithmonë kur flet ish-presidenti dhe ish-kryeministrit. […]

Vazhdo të lexosh