Pse Rama kërkon me çdo kusht një “marrëveshje” me Lulzim Bashën?

Në datën 1 Prill ,2013, lideri i Opozitës Edi Rama, me sytë e errur nga pushteti, dhe nga frika e dështimit, u ul në gjunjë dhe me gjakftohtësinë e një vrasësi nënshkroi marrëveshjen me armikun e tij më të madh , Ilir Metën, me gjakun e Ziverit, Hekuranit , Faikut dhe Aleksit. Kurrë nuk ishte […]

Continue Reading

Agron Shehaj/ S’do të ketë kurrë marrëveshje me Edi Ramën

Në një postim në Facebook, Shehaj thotë se opozita nuk do bëjë kurrë marrëveshje me Edi Ramën. Demokrati deklaron se kthesa e vërtetë në Shqipëri mund të ndodhë vetëm nëse hetohet dhe dënohet kryeministri Edi Rama, pasi pretendon se do të jetë një leksion për të gjithë politikanët e ardhshëm. ‘S’do të ketë kurrë marrëveshje […]

Continue Reading

Negociatat/ Athina i kujton Shqipërisë: Marrëveshjet duhen respektuar

Në një deklaratë që ministria e Jashtme greke publikoi paraditen e të mërkurës, (18 prill 2018) nënvizohet që në fillim se Greqia mbështet zgjerimin e Unionit, por me kusht që vendet kandidate të përmbushin kriteret e anëtarësimit që janë zbatuar edhe në rastet e vendeve të tjera, përfshirë respektimin e fqinjësisë së mirë dhe të […]

Continue Reading

Rama akuzon Bashën për paktin detar me Greqinë, por dje doli me kolonelen e marrëveshjes

Edi Rama nuk tha asnjë fjalë për këtë temë. Ai foli vetëm vetëm për aksionin e IKMT-së në Himarë, për vizitën e Flamur Nokës dhe për marrëveshjen e detit me Greqinë. Çështjen e fundit e përdori për ta akuzuar opozitën për papërgjegjshmëri dhe Lulzim Bashën si njeriun që i ka falur territore shqiptare vendit fqinj. […]

Continue Reading

Milo: PS nuk merr më shumë se 60 deputetë në zgjedhjet e 25 qershorit

Paskal Milo ka deklaruar se Partia Socialiste nuk do të marrë më shumë se 60 deputetë në zgjedhjet e 25 qershorit. Ai është i mendimit se në këto zgjedhje PD dhe LSI do të kenë një rritje, ndryshe nga PS që nuk pritet të ketë diçka të tillë. “PS do të jetë parti e parë, […]

Continue Reading

Deklaratë e Grupimit ‘Dhjetor 90’/ Paragjykimet ndërtojnë mure. Besimi ura.

Grupimi “Dhjetor 90” Bulevardi Zhan d’Ark 11, Tirana 1000 NJOFTIM PËR MEDIAT Tirane me 20 Maj 2017 Grupimi”Dhjetor 90” përshendet marrëveshjen e arritur nga Kryetari i Partisë Demokratike dhe i opozitës shqiptare zoti Lulzim Basha me Kryeministrin në detyrë, njëkohësisht Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë zotit Edi Rama. Arritja e kësaj marrëveshje shmangu një […]

Continue Reading

Dega e Partisë Demokratike Londër përshëndet marrveshjen e arritur dhe i dërgon një mesazh Lulzim Bashës

Te dashur Miq, Shqiptarët pane shume qarte se si nje proteste paqesore, unike, demokratike dhe teresisht Europiane, nga nje çader simbol i qendreses popullore dhe shpirtit te pamposhtur te demokratëve, u kurorezua me marveshjen e oreve te para te dites se sotme Rama – Basha. Kjo eshte nje fitore e rendesishme e gjithe shqiptarëve por […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Tri dilemat e marrëveshjes midis zotit Basha e zotit Rama

Dy liderët kryesorë të politikës shqiptare, zoti Basha dhe zoti Rama, pas një maratone bisedimesh e negociatash arritën marrëveshjen McAlister plus, duke surprizuar opinionin publik dhe duke ngjallur gjithashtu reagime të shumta në grupet në grupet e interesit të analistëve dhe opinionistëve shqiptarë. Opozita do të ketë jo më 4 ministra sipas McAlister, apo 4 […]

Continue Reading

Klement Zguri: KQZ nuk shtyn afatin pa marrëveshje politike’

Anetari i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Klement Zguri, ka reaguar ndaj kërkesës së PS-LSI për shtyrje të afatit të regjistrimit të partive dhe koalicioneve për garën e 18 qershorit. Zguri e cilëson kërkesën e dy partive jo legjitime dhe që sipas tij do të prishte zgjedhjet. “Sot është data ligjore për të përfunduar regjistrimi. Kërkesa […]

Continue Reading

Luan Rama, ka reaguar menjëherë duke përgënjeshtruar lajmin se LSI do marri pjesë në zgjedhjet e Kavajës

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, ka reaguar menjëherë sot  për të përgënjeshtruar lajmin e dhënë nga mediat se kjo parti kishte vendosur të merrte pjesë në zgjedhjet e Kavajës. Rama iu theksoi mediave se “nuk do të jemi pjesë e procesit zgjedhor në bashkinë e Kavajës” dhe anashkaloi faktin se LSI-ja ka regjistruar sot komisionerin e saj për […]

Continue Reading

Çmimi i medaljes së Ramës: Marrëveshje multimilionëshe për ndërtimin e infrastrukturës së TAP në Shqipëri, në favor të një kompanie franceze.

Emblema “Komandant i Legjionit të Nderit”, origjinale sot e gjithë ditën shitet për vetëm 85 dollarë në  portalin botëror të shitje-blerjeve Ebay, pa pagesë ekstra për transportin. Dhënia e këtij vlerësimi nga vetë kryeministri francez Bernard Cazeneueve për shefin e qeverisë shqiptarë një ditë më parë, bashkë me të falat e Francois Hollande nga Indonezia nuk […]

Continue Reading

PDIU ka paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama.

Deputetët e PDIU kanë paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama. Burime pranë PDIU thanë se qendrimi i tyre ka të bëjë me pakënaqësinë që kanë me kryeministrin Edi Rama për moszbatimin e marrëveshjes së koalicionit. Edhe më herët, kreu i PDIU e njëherazi nënkryetari i Kuvendit Shpëtim […]

Continue Reading

Me të tjerë Çamë bëri marrveshje, me të tjerë Çamë qeveris. Po çamët e Artur Dojakës, ku janë?!

Jemi mësuar te degjojme mbi marrëveshje elektorale qeverise te cilat ndajnë pushtetin e votës ne vende pune dhe qeverisje zonash, drejtorisë dhe ministrisë, por jo te gjitha janë te tilla! Ne do sjellim sot ne vëmendjen e lexuesit te Perqasje.com Marrëveshjen për Koalicionin Parazgjedhor Midis Partisë Socialiste dhe Aleancës Popullore në kuadrin e Aleancës për Shqipërinë […]

Continue Reading

Idrizi i shfaq pakënaqësi Ramës për marrveshjen.

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka mbajtur një takim me strukturat e kësaj force politike në Vlorë. Ai ka deklaruar se PDIU ka votuar reformat e rëndësishme, duke mos vendosur asnjë lloj kushti. Idrizi është shprehur më tej se PDIU qëndron në mazhorancë për shkak të kauzave dhe jo për shkak […]

Continue Reading