Tmerr ku jetojmë/ Tirana, kryeqyteti më i ndotur në Europë

Kryeqyteti i Shqipërisë vijon që të jetë një ndër vendet më të ndotura të Europës.Indeksi i ndotjes, i cili përllogaritet nga Numbeo, portali më i madh i të dhënave mbi cilësinë e jetës, tregoi se ndotja në Tiranë është më e lartë në gjashtë mujorin e 2019-s, duke shënuar 83.72 pikë, nga 82.8 që përllogaritej […]

Vazhdo të lexosh

Lojërat e rreme në internet: Mos jepni të dhënat tuaja

Lojëra të rreme me shpërblime po përhapen në internet dhe qytetarët në rajonin tonë po bien shpesh viktimë e tyre duke futur të dhënat personale. Alarmin e ka ngritur Ministria e Brendshme e Maqedonisë, Sektori për krim kompjuterik, që po merr masa në bashkëpunim me Policinë shqiptare dhe Policitë e vendeve fqinjë për të mbrojtur […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. I

Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. Ish-kryeministri ka dalë sot para gjykatës, ku pritet të jepet vendimi për ekstradimin e tij. Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre. Nikolla Gruevski, ish-kryeminister i Maqedonise27 Qershor, 2019 11:23 HUNGARI- Është arrestuar pas disa muajsh i shpallur në kërkim, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është arrestuar ditën e […]

Vazhdo të lexosh

Merkel na fik derën/ S’ka negociata me Shqipërinë

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë një refuzim të […]

Vazhdo të lexosh

Bushati sulmon Ramën për Kosovën: Mbështeti serbët dhe tezat e shekullit të 19-të

Bisedoi: Adelheid Woelfl, Der Standard Në një intervistë për gazetën e njohur austriake, Der Standard, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur për shumë tema, po është ndalur në veçanti, në atë që e cilëson si ‘zgjidhje magjike’, ndryshimi i kufijve. Sipas Bushatit, kjo është një ide e vjetër e shekullit të 19, e rrezikshme, […]

Vazhdo të lexosh

Rama i jep Maqedonisë një port në Shqipëri

Maqedonia do të ketë portin e saj në Durrës. Sipas mediave maqedonase, Shqipëria do t’u japë fqinjëve mundësinë për një port në Durrës, i cili do të shfrytëzohet nga kompanitë maqedonase për shkëmbim tregtar. Sipas mediave maqedonase, kryministri Zoran Zaev ka deklaruar se homologu i tij shqiptar, Rama ia ka premtuar këtë gjë. “Ja për shembull, […]

Vazhdo të lexosh

Maqedonia po na “rrëmben” turistët nordikë që kanë rezervuar në Golem

Diferenca mes tyre dhe nesh është si dita me natën. Ata kanë ruajtur pasuritë kulturore, kanë përmirësuar çdo aspekt që lidhet me turizmin, duke synuar që të marrin më të mirën prej tij. Infrastruktura, ashtu siç pritej, është rezerva më e madhe që kanë turistët e huaj kryesisht nordikë, të vendosur në hotelet pranë Golemit. […]

Vazhdo të lexosh

BE rrëzon Ramën: Nuk hapen negociatat për Shqipërinë.

Dha gjithçka që mundi që të merrte një lajm të mirë sot, por Bashkimi Europian në strategjinë e zgjerimit të zbardhur nga mediat ndërkombëtare ka rrëzuar qeverinë e Edi Ramës. Për të paktën 10 vitet e ardhshme, dyert e Shqipërisë janë mbyllur. Hapja e negociatave duket se është larg. E kjo vetëm për meritë të […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta, vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni

Presidenti Ilir Meta ka nisur një vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni. Ai do të pritet nga Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov; Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi; Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe kryetarët e partive parlamentare maqedonase. Në takimet me zyrtarët më të lartë të shtetit maqedonas, Meta do të flasë për bashkëpunimin dypalësh dhe respektimin e […]

Vazhdo të lexosh

Maqedoni/ BDI udhëheq në 12 komuna, LSDM në 40, VMRO-DPMNE në 10, ASH në 2

Këto janë rezultatet fillestare që deklaroi mbrëmë në konferencë për shtyp, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, kandidatët për kryetar komunash të Bashkimit Demokratik për Integrim prijnë në 12 komuna. LSDM-së në 49 komuna, VMRO-DPMNE-së në 10 komuna ndërsa kandidatët e nëntë partive të tjera, koalicioneve dhe grupeve të votuesve udhëheqin në komunat tjera. Kryetari i Komisionit […]

Vazhdo të lexosh

Kombëtarja e Shqipërisë barazoi 1-1 me Maqedoninë. Video

Kombëtarja e Shqipërisë barazoi 1-1 në udhëtim me Maqedoninë në kuadër të eliminatoreve për Kupën e Botës, Rusi 2018. Përveç rezultatit të barabartë, Maqedonia tregoi një lojë më të mirë, por ishte e paqartë në rezultat. Shqipëria kaloi në avantazh ndaj Maqedonisë në minutën e 53-të me anë të Odise Roshit. Ai shënoi pas një […]

Vazhdo të lexosh

Nesër Superkupa e Europës, Real Madrid-Manchester United

Manchester United ka nisur udhëtimin drejt Maqedonisë pasi më 8 gusht do të luajë kundër Real Madridit në ndeshjen e vlefshme për Superkupën e Europës. Jose Mourinho ka publikuar listën e lojtarëve ku ajo që bie në sy është mungesa e Luke Shaë, Marcos Rojo dhe Ashley Young të cilët janë të dëmtuar. Por për […]

Vazhdo të lexosh

Dorëzohet Ivanon/ Zoran Zaev drejt karriges së Kryeministrit në Maqedoni

Duket se po shkojne drejt zgjidhjes problemet ne shtetin tone fqinj, Maqedoni. Presidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev. Mediat në Shkup njoftojnë se Zaev ndodhet në Presidence ku nga çasti në çast […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Drogë në Bulqizë/ Trafikantët qëllojnë me armë dhe arratisen me motor. Foto

Rreth orës 23.30 në zonën kufitare Viçisht (territor i Bulqizës-kufi me Maqedoninë), shërbimet e Policisë Kufitare, gjatë patrullimit në  kufirin e gjelbër   kanë konstatuar një motorr dhe një automjet që po lëviznin me shpejtësi  në drejtim të kufirit me Maqedoninë. Policia ka tentuar të ndalojë motorrin dhe më pas automjetin por nuk ka mundur pasi […]

Vazhdo të lexosh

Dalin video të reja gjatë dhunimit të Zaev-it në sallën e Kuvendit/ Ja pamjet

Dje mediat e  Maqedonisë kanë publikuar video të reja pas asaj që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë pas zgjedhjes së Talat Xhaferrit në krye të tij. Huliganet kane hyre në ambientet e parlamentit ku dhunuar deputetët e shumicës së re LSDM dhe partive shqiptare. Mes të dhunuarve ishte kreu i LSDM-së Zoran Zaev dhe Ziadin […]

Vazhdo të lexosh

Ja si huliganët e qëllonin Ziadin Selën/ VIDEO

Këto janë pamjet se si është goditur nga huliganët maqedonas deputeti shqiptar, Ziadin Sela, i cili u dëmtua më shumë se nga të gjithë. Ka qenë Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Vladimir Gjorçev, i cili është gjendur para protestuesve duke tentuar që ti largonte nga salla e konferencave. Ai duket se ka arritur të bindë sulmuesit që […]

Vazhdo të lexosh

Kjo është ndërhyrja e policisë në parlamentin maqedonas. Video

Policia e Maqedonisë ka ndërhyrë në Kuvend duke përdorur gaz lotsjellës për të nxjerrë jashtë protestuesit e dhunshem që e kishin të pushtuar prej disa orësh. Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu deklaroi se gjendja po shkon drejt kontrollit, por mediat lokale raportojnë, se kaosi brenda Kuvendit të Maqedonisë vazhdon. Mësohet se drejt Shkupit […]

Vazhdo të lexosh

Paditen ,DASH dhe USAID për 5 milionë dollarët që i dhanë Soros në Maqedoni

Judicial Watch, një grup mbikqyrës konservator, padit Departamentin Amerikan të Shtetit dhe Agjencinë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në përpjekje për të zbuluar përse afro 5 milionë dollar të taksapaguesve amerikanë shkuan për degën e fondacionit SOROS në Mqedoni. Grupi paraqiti një padi bazuar në Aktin për Lirinë e Informacionit (FOIA) kundër Departamentit të Shtetit dhe […]

Vazhdo të lexosh

Operacion i gjërë anti drogë. Arrestohen 22 persona/ Ja emrat e tyre

Një operacion ndërkombëtar antidrogë i koduar “ALIAS”, goditet një organizatë kriminale në fushën e prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike Cannabis Sativa. Gjatë gjithë fazave të operacionit janë arrestuar 22 persona. Sot më datë 11.04.2017, Drejtoria për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, nën koordinimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, në kuadër të procedimit […]

Vazhdo të lexosh