Bëjnë mirë t’i dorëzojnë ato mandate

Nga Ylli Manjani Deputetët zëvendësues, pavarësisht arësyeve që patën kur morën mandatet, duhet të kuptojnë se i shërbejnë vendit në mënyrë besnike nëse i dorëzojnë ato mandate. Nëse kanë pak ndjenjë shoqërore e solidariteti me popullin shqiptar, duhet t’i lënë ato mandate. Shqipëria vlen më shumë sesa rroga e deputetit! Ndenja në atë parlament i jep […]

Continue Reading

Kryemadhi letër KQZ: Qytetarët shqiptarë kanë votuar për partitë politike, jo për individët

Levizja Socialiste për Integrim i ka dërguar një shkresë gjatë ditës së sotme Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve ku i shpjegon edhe vendimin e marrë nga organet drejtuese të partisë në lidhje me listat e deputetëve dhe mandatet. “Çdo individ i listave shumë emërore të LSI që pranon mandatin e deputeteit nuk përfaqëson as formalisht as […]

Continue Reading

Frika nga protesta/ Parlamenti mblidhet sot mbasdite.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka vendosur të mbledhë Kuvendin pasditen e sotme, për të zhvilluar seancën parlamentare të 21 shkurtit, që e anulloi për shkak të protestës së opozitës. Seanca ka ardhur e papritur dhe e paparalajmëruar, pasi është synuar të shmanget protesta e qytetarëve Mësohet se seanca e sotme do të zhvillohet me rendin […]

Continue Reading

KOÇIJANÇIÇ KUNDËR OPOZITËS

Zëdhënësja e KE-së Maja Koçijançiç, në një deklaratë për shtyp ka folur për djegien e mandateve nga opozita e bashkuar. Koçijançiç e ka cilësuar djegien e mandateve kundër aspiratës së BE, ndërkohë ka bërë thirrje që opozita dhe mazhoranca të angazhohen në negociata. Zëdhënësja e Komisionit Europian shprehet se ky vendim dëmton demokracinë, pasi deputetët […]

Continue Reading

Djegja e mandateve është kallje për Edi Ramën dhe regjimin e tij autokratik!

Enver Bytyçi Deputetët e opozitës kanë marrë sot një vendim historik, do të djegin mandatet. Ky është lajmi kryesor i ditës në Shqipëri dhe në mediat e huaja! Por çdo të thotë të djegësh mandatin? Pse të mos e dorëzosh atë në institucionin përgjegjës? Mandati i deputetit fitohet përmes zgjedhjeve. Si i tillë ai është […]

Continue Reading

Mnadatet/ Berisha: Të ndërmarrim çdo akt për rrëzimin e Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka marrë fjalën në diskutimet që po bëhen brenda Grupit parlamentar të PD-së mbi propozimin e kryetarit Lulzim Basha për djegien e mandateve të deputetit. Sipas burimeve nga mbledhja, Berisha tha: “Ka ardhur koha që të përballemi me këtë regjim. Të ndërmarrim çdo akt që na çon tek rrëzimi i Ramës. Po nuk […]

Continue Reading

Flamur Noka: Të djegim mandatet e bashkohemi me qytetarët ta rrëzojmë

Mbledhja e grupit parlamentar të PD-së vazhdon ku po diskutohet për dorëzimin e mandatëve të deputetit. Deri tani janë dakort të gjithë deputetët e PD-së, ndërkohë mësohet nga burime brenda grupit se deputeti Flamur Noka ka thënë se duhet ti djegim sot dhe të enjten te jemi me popullin për ta rrëzuar me çdo kusht. […]

Continue Reading

Idrizi sulmon Ramën dhe pse disa institucione drejtohen akoma nga Çamët

Gjatë fjalës së tij në Këshillin Kombëtar të PDIU, Idrizi tha se partinë e tij tentuan që ta zhduknin, ndërsa përmendi edhe zgjedhjet e kaluara. Idrizi tha se qeveria mund t’i vidhte PDIU mandatet, por historinë sipas tij nuk mund ta zhduknin. Mes të tjerash ai tha se çështja çame nuk është më pjesë e […]

Continue Reading

Shkullaku: Pas protestës, aksioni i duhur i opozitës, është djegia e mandateve

Armand Shkullaku në një intervistë për gazetarën Mapo i ka bërë thirrje opozitës që pas protestës aksioni tjetër i duhur do të ishte djegia e mandateve të deputetit. Duket se Shkullaku i është bashkuar thirrjes së ish-kryeministrit Sali Berisha për djegien e mandateve të deputetëve. Është hera e parë pas ikjes së Berishës si kryetar […]

Continue Reading