Reuters/ Franca jo negociatave, vendimi për Shqipërinë në vitin 2020

Franca shtyn për 2020 hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Franca konsideron se para se të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të plotësohen kushtet përkatëse. ‘Ata nuk kanë plotësuar kushtet. Ne po u kërkojmë atyre të bëjnë përpjekje të reja’,- tha një zyrtar francez […]

Vazhdo të lexosh

Tym e flakë Parisi/ Macron tërhiqet nga rritja e taksës 6 cent për karburantet

Pas tre javësh protesta të fuqishme kundër rritjes së taksës së karburanteve, qeveria franceze ka bërë hapa pas duke pezulluar kështu vendimin. Mësohet se vendimi erdhi pas protestave të shumta që pushtuan Parisin, ku ‘jelekëverdhët’ kundërshtuan me forcë rritjen. Mësohet se pezullimi do të jetë vetëm për disa muaj. Vendimi i qeverisë synon të zvogëlojë […]

Vazhdo të lexosh

Parisi në flakë! Të paktën 16 mijë 400 persona demonstruan në kryeqytetin francez.

Punonjësit e sektorit publik në Francë u bashkuan me punëtorët hekurudhor në një protestë të madhe në Paris kundër reformave të planifikuara nga Presidenti Emmanuel Macron. Ata i konsiderojnë reformat një “sulm” ndaj shërbimeve civile dhe sigurisë së tyre ekonomike. Sot ishte dita e tretë e demonstratave të mëdha të punonjësve të sektorit publik kundër […]

Vazhdo të lexosh

Macron: Jo zgjerim të BE

Duke folur për vendet kandidate dhe Ballkanin, presidenti i Francës është shprehur se duhen para me shumë kujdes dhe ashpërsi. ‘Jam pro integrimit të vendeve të Ballkanit, por ne duhet ta shohim zgjerimin me shumë ashpërsi dhe kujdes. Sa herë që zgjerohemi, ne shikojmë se dobësohemi’, është shprehur Emmanuel Macron në Sofje, ku po organizohet […]

Vazhdo të lexosh

Xhafaj takim me Macron në Paris

Gjatë konferencës në Paris mbi luftën kundër financimeve për terrorizmit “No Money for Terror”, Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka pasur edhe një takim shtrëngim duarsh me Presidentin francez Emanuel Macron. “Mundësi dhe kënaqësi e jashtëzakonshme që pata rastin të shkëmbeja një përshëndetje të përzemërt me Presidentin Macron. Mirënjohje zoti President për vlerësimet tuaja shumë […]

Vazhdo të lexosh

Hakerat publikojnë mijëra dokumente private të Macron

Një skandal i madh ka përshirë kandidatin presidencial, Emanuel Macron vetëm një ditë para zgjedhjeve, pas publikimit të nje sërë dokumentesh private të politikanit francez Stafi i Macron se ka deklaruar se ka qenë shënjestër e një “sulm masiv kibernetik”. Anëtarët e stafit që kanë punuar për fushatën e Macron thanë se hakerat kshin përzier […]

Vazhdo të lexosh