Basha-Ballës: Ke qenë me mision në Elbasan para dy netësh!

Lulzim Basha iu drejtua direkt kreut të grupit parlamentar të PS-së Taulant Ballës me fjalët: Ke qenë me mision para dy netësh në Elbasan! Ti e di vetë kë ke takuar! Taulant Balla ishte drejtues politik i PS-së në Elbasan në zgjedhjet e 25 Qershorit. Basha nuk e vazhdoi akuzën e tij, por akuzën e […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Dita e sotme, kujtesë për përgjegjësitë e rënda të politikës

Lulzim Basha ka uruar sot të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, por ai ka nënvizuar se kjo është dhe “një ditë përkushtimi, zotimi dhe kujtimi për përgjegjesitë e gjithësecilit në raport me një shoqëri më të drejtë dhe në veçanti për përgjegjësitë e rënda dhe të rënduara të politikës.” “Uroj të […]

Vazhdo të lexosh

Basha pas raportit të Ministrave/ Rama me krimin e organizuar dhe paratë e drogës manipuluan zgjedhjet

Lulzim Basha ka reaguar sot lidhur me raportin e sapobërë publik të ministrave teknikë në Qeverinë ‘Rama” lidhur me zgjedhjet e 25 qershorit, ku ndër të tjera thekson: “Është fakt: Zgjedhjet u dhunuan dhe manipuluan nga Edi Rama dhe makineria e tij e pushtetit e ndihmuar nga krimi i organizuar dhe paratë e drogës dhe […]

Vazhdo të lexosh

Jozefina Topalli sulmon ashpër Bashën: Kjo nuk është më PD

Jozefina Topalli ka reaguar për herë të parë. Me një letër të gjatë të shpërndarë në redaksitë e mediave me email, Topalli ka hedhur akuza të ashpra ndaj kreut të PD-së, Lulzim Basha. Topalli shkruan në letrën e saj se, që nga 26 maji kjo nuk është më PD-ja e dhjetorit të vitit 1990. Ja letra […]

Vazhdo të lexosh

Deklaratë e Grupimit ‘Dhjetor 90’/ Paragjykimet ndërtojnë mure. Besimi ura.

Grupimi “Dhjetor 90” Bulevardi Zhan d’Ark 11, Tirana 1000 NJOFTIM PËR MEDIAT Tirane me 20 Maj 2017 Grupimi”Dhjetor 90” përshendet marrëveshjen e arritur nga Kryetari i Partisë Demokratike dhe i opozitës shqiptare zoti Lulzim Basha me Kryeministrin në detyrë, njëkohësisht Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë zotit Edi Rama. Arritja e kësaj marrëveshje shmangu një […]

Vazhdo të lexosh

Paolo Romani: Basha është i vetmi politikan i aftë të integrojë Shqipërinë në BE

Paolo Romani, Kryetar i Grupit “Forza Italia” në Senatin Italian, deklaroi në Senat se falë arritjes së një marrëveshjeje të rëndësishme mes shumicës dhe opozitës më në fund mund të fillojë fushata për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. “Do të jetë një garë me me siguri që do të zhvillohet e ashpër, por do të ketë  […]

Vazhdo të lexosh

Nga Naim Hasani/ A ka arsye për tu krenuar Kryeministri i Shqipërisë?!

Me 13 Maj 2017, Partia Demokratike dhe opozita Shqiptare mbajten protesten me te qyteteruar dhe me Demokratike qe kane pare Shqipëria dhe Shqiptarët ndonjëherë dhe jo si ato qe jemi mesuar te shohim. Lideri me Europian dhe me paqesor qe shqiptarët kanë njohur Z. Lulzim Bashes, dha sot leksionin me te madh te demokracise Europiane […]

Vazhdo të lexosh

Basha për Hahn: Europa s’ndëshkon, as nuk ngre në pushtet kriminelin

Pasi eurokomisioneri Johannes Hahn bëri publike një letër ku dënonte bojkotin e zgjedhjeve të 18 qershorit, kreu i PD Lulzim Basha i është përgjigjur pasditen e sotme nga çadra e lirisë. Basha theksoi se momentalisht në asnjë vend të Europës nuk protestohet me kaq ngulm sa në Shqipëri për të mbrojtur të drejtën e votes […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Ti hiqet viza amerikane Edi Ramës

Lulzim Basha ka bërë thirrje që Ambasada e SHBA-së ti heqë Edi Ramës, vizën amerikane. Kjo sipas tij për shkak se ka shkelur ligjet elektorale të vendit, duke dhënë një donacion në fushatë elektorale, në kohën kur në SHBA nuk lejohet që kandidatët të marrin donacione nga jashtë vendit. Basha tha se Rama është “njeriu […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohen edhe në Kosovë grupe që duan të destabilizojnë vendin. A qëndron Sërbia pas tyre?

Një ditë pas publikimit në media të lajmit për sinjalizime nga shërbimet e sigurisë, se po përgatitej një atentat ndaj kreut të opozitës, Lulzim Basha, me qëllim destabilizimin e vendit, edhe në Kosovë autoritetet flasin për veprime të disa individëve dhe grupeve  të tyre, të lidhura me grupe dhe individë nga vende tjera jashtë Kosovës, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Besnik J Aliaj: Çadra dhe anti-mitingu i 13 Korrikut 1990!

Dje mu faneps para syve anti-mitingu ogurzi i 13 korrikut 1990 kur PPSH akuzonte si “jashteqitje e kombit” rreth 5000 shqiptare trima opozitare qe ne 2 korrik ne shenje proteste me regjimin hyne ne ambasadat e huaja ne Tirane dhe kerkuan azil politik. Nje revolte ne kushtet kur nje popull i tere mbahej i burgosur […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Përse shteti hesht për vrasjen e Artan Cukut?

Lulzim Basha, akuzoi qeverinë se e flaku në rrugë Artan Cukun, ish –drejtorin e policisë që u vra një ditë më parë në Tiranë. Basha vuri në dukje në fjalën e tij në çadrën e protestës, faktin se qeveria nuk ka reaguar për këtë krim të tipit mafioz. Arsyeja e heshtjes, sipas Bashës, është qasja që […]

Vazhdo të lexosh

Italia del hapur pro Qeverisë së besimit. Të garantohen zgjedhjet e lira

Sipas një artikulli në “corrierequotidiano.it”, presidenti i senatorëve të Forza Italia, Paolo Romani thotë se “Italia nuk mund të jetë indiferent në lidhje me krizën politike në këtë kohë në Shqipëri”. “Një krizë politike që është e lidhur në një situatë të komplikuar nga prania e fortë e krimit të organizuar që është i angazhuar […]

Vazhdo të lexosh

Dega e Partise Demokratike në Britani mbështet me forcë bojkotin e opozitës në Shqipëri,

Deklarate e Kryesise se Deges se Partise Demokratike ne Britani e Madhe! Sot me date 2 Prill 2017, ne Londer eshte mbledhur per here te pare kryesia e re e deges se Partise Demokratike ne Britani pas zgjedhjeve per Kryetarin e Deges qe u zhvilluan me daten 22 Janar 2017. Kryesia, e cila eshte e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga: Blegërimat e tromaksura të Henri Çilit

Po, unë i vihem në krah rinisë studentore shqiptare që ajo të kërkojë me forcë dhe pa u ndalur të drejta politike të zhvilluara, dinjitoze sikurse gjithë rinia e Europës. Arsim publik si në Itali, Francë, Holandë, Belgjikë, Suedi, Norvegji, Greqi, Gjermani, etj! Me shuma të vogla tarifore hyrëse dhe të subvencionuar nga shteti! Arsim […]

Vazhdo të lexosh

Për majmunin që e përdori Endri Fuga dhe Mero Baze që të shpifte kundër meje.

Degjo ti Anri Bala. Me ate Portalin tend qe e ke si cifte me pagese e me ate gazetarine tende prej majmuni, te fala njehere qe nuk te cova ne Gjykate. Por me ju kellira qe doni te promovoheni vetem me gazetari meroiste duke u sherbyer pushteteve nuk duhet te kete as falje e as […]

Vazhdo të lexosh