LSI, Rama: Kemi bërë takim me ambasadorët, denoncuam presionet e Task-Forcës. Video

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar sot një takim me ambasadorët e akredituar në Tiranë, mes tyre dhe ata të OSBE dhe SHBA-së. Ky fakt është bërë i ditur nga nënkryetari Luan Rama në një konferencë për median. Pjesë nga konferenca e Luan Ramës: Sot një përfaqësi e LSI me kryetarin Petrit Vasili, unë si […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama i përgjigjet Edi Ramës: Të paskan lënë mëntë more beu ynë

Edi Rama e ka cilësuar raportin mes PS dhe LSI si një pengmarrje. Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Luan Rama i është përgjigjur ashër sot kryeministrit për këtë deklaratë, duke i kujtuar një shprehje të poetit, Andon Zako Çajupi. Luan Rama shkruan në Facebook se nëse vërtetë aleanca me LSI paska qenë problem për […]

Vazhdo të lexosh

Vasili takim tek dega 7/ LSI forcë e parë, nevojë për Shqipërinë

LSI, organizoi një takim me banorë të Njësisë administrative nr. 7 në Tiranë. Të pranishëm ishin kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, kandidatët për deputetë të qarkut Tiranë, Klajda Gjosha, Kejdi Mehmetaj, Luan Rama, etj. Në këtë takim mori pjesë edhe ish-kryetari i LSI-së, Ilir Meta. Në fjalën e mbajtur në këtë takim Petrit Vasili theksoi […]

Vazhdo të lexosh

Koalicioni PS-LSI prishet nesër/ Dokumentat

Deklarata e sotme Luan Ramës se më i rëndësishën sesa koalicioni është zhvillimi i zgjedhjeve normale, është një hap më shumë drejt shkatërrimit të procesit zgjedhor. Duke qenë se sipas kodit që përcakton rregullat e lojës PS – LSI dhe aleatët e tyre kishin deri nesër në 19 prill kohë për ta rregjistruar koalicionin mes […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Problemi nuk janë koalicionet, por zgjedhjet e lira

Luan Rama, ka deklaruar sot se “problemi i madh në këtë vend janë zgjedhjet dhe detyrimi i madh që ka e gjithë klasa politike dhe mazhoranca për të realizuar zgjedhje sipas standardeve krahas përfshirjes së opozitës në zgjedhje.” Gjatë një konference për shtyp, Rama nuk iu përgjigj pyetjes këmbëngulëse nëse LSI-ja do të bëjë koalicion parazgjedhor […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama: Çfarë sakrilegji është një qeveri e majtë pa Ramën kryeministër?

Pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të LSI, Luan Rama doli para gazetarëve dhe iu drejtua kryesisht kryeministrit përmes një gjuhe metaforash e indirekte. Rama citoi një shprehje të Duçes “ne jemi të vendosur të shkojmë gjithmonë përpara mirë të vendosur të shkojmë përpara, por në kthesa?” duke patur parasysh deklaratat e kryeministrit për futjen në […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama përplaset me Majkon. Luan Rama: punësime skandaloze politike. Majko: Po bën opozitën

  Kreu i Grupit të LSI-së, Luan Rama, ka ngritur si shqetësim faktin se Parlamenti nuk kontrollon siç duhet emërimet në administratën publike. Ai i është referuar raportit vjetor të Departamentit të Administratës Publike, teksa tha se emërimet vazhdojnë të jenë në mënyrë politike. Sipas tij, përfaqësimi i disa ministrive është skandaloz dhe kjo tregon […]

Vazhdo të lexosh

FRESSH publikon videon kundër Luan Ramës: Vajmedet LSI

  FRESSH-Kavajë ka publikuar një video ku ironizohet qëndrimi i kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Luan Rama, i cili doli njoftoi se LSI nuk do të merrë pjesë në zgjedhjet lokale në këtë bashki, ndërsa theksoi se partia e tij kishte qenë kundër Elvis Rroshit që në zgjedhjet e kaluara. Por të rinjtë socialistë […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama, ka reaguar menjëherë duke përgënjeshtruar lajmin se LSI do marri pjesë në zgjedhjet e Kavajës

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, ka reaguar menjëherë sot  për të përgënjeshtruar lajmin e dhënë nga mediat se kjo parti kishte vendosur të merrte pjesë në zgjedhjet e Kavajës. Rama iu theksoi mediave se “nuk do të jemi pjesë e procesit zgjedhor në bashkinë e Kavajës” dhe anashkaloi faktin se LSI-ja ka regjistruar sot komisionerin e saj për […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama në Kuvend: Ku shkon droga e kapur?

Duke përsëritur shqetësimin e shprehur ne raportin e fundit te DASH për rritjen e kultivimit te marijuanës ne Shqiperi, Rama kërkoi një reagim ligjor nga maxhoranca dhe marrje përsipër të detyrimeve prej saj. Kjo është mënyra korrekte, tha ai, të ulim kokën dhe të marrim përsipër detyrimet, pasi ka përgjegjësi të papërmbushura, si nga Ministria […]

Vazhdo të lexosh

KOALICIONI PS-LSI PO MERR FLAKË, UJI PËR TA SHUAR ZJARRIN PO SHTERON

Gëzim Saliu Raporti  i DASH për drogën ishte një tjetër çështje në vazhdimësinë e problematikave që kanë përfshirë së fundmi koalicionin e majtë PS-LSI. Qëndrimet e vazhdueshme të LSI-së për problematikën e fenomenit të kanabisit as janë marrë parasysh nga socialistët qeveritarë, të cilët shpeshherë nuk kanë nguruar edhe të ironiozojnë deklaratat e aleatit. Kujtojmë […]

Vazhdo të lexosh

Përplasja: Rama dhe Meta anulojnë takimin mes tyre

Një përpjekje e fundit kishte ndodhur sot, për të gjetur mundësinë që përmes një takimi, fillimisht të njoftuar për mediat si të vendosur në axhendë, ndërmjet kryeministrit dhe kryetarit të Kuvendit. Mirëpo kryeministri, duket se ka qenë ai, që ka dhënë impulsin e parë negative, duke vërtetuar se “zërat” që këshillonin ndarjen përfundimtare nga Meta, […]

Vazhdo të lexosh

Monika sulmon Nikollën: Po cënove shpresat e një maturanti ke cënuar të ardhmen e vendit

Pas Ministrisë së Brendshme duket se radhën e ka Ministria e Arsimit për të marrë kritika të forta nga LSI, aleati i kryeministrit Edi Rama. Lëviza Rinore për Integrim zhvilloi një takim me maturantë të qytetit të Lezhës. Pjesë e këtij takimi ishte edhe deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, e cila ka […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri sulmon Luan Ramën. Eshtë një zëdhënës i LSI

Saimir Tahiri ka vendosur ti përgjigjet LSI-së për akuzat e bëra nga sekretari i Përgjithshëm, Luan Rama në lidhje me raportin e DASH për drogat. Që në fillim të shkrimit të tij në Facebook, Tahiri shprehet se LSI e ka lexuar gabimisht raportin, ndërsa falënderon vetëm Spartak Brahon. E më pas ai bën edhe ironi […]

Vazhdo të lexosh